بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:600 تاریخ انتشار:1399/04/26 13:17 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 21 تا 25 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 21 تا 25 تیر 99

تقابل سهام دولتی و غیردولتی

پس از آن که کلیت بازار در هفته گذشته معاملات هیجانی را تجربه کرد، این انتظار می‌رفت که این هفته با توجه به نزدیکی شاخص کل به مقاومت‌های یک میلیون و 800 هزار واحدی، شاهد افزایش عرضه در بازار و متعادل شدن آن باشیم. در ابتدای هفته و به تبع معاملات هفته گذشته، کلیت بازار سبزپوش شد؛ سبزپوشی که باعث شد در این روز 95 درصد نمادهای بازار معاملات مثبت را تجربه کنند. در این روز هسته معاملات بازار سرمایه با اختلالات فراوانی همراه بود. این اختلالات باعث شد که در این روز شاخص فیندو ثبت نشود و در نتیجه در 4 روز این هفته شاخص فیندو ثبت شده است.

در روز یکشنبه اما شرایط تغییر کرد و شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ این افزایش این سوال را به‌وجود آورده بود که آیا باید منتظر شروع اصلاح بازار سرمایه باشیم؟ در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کلیت بازار به دو قسمت تقسیم می‌شد؛ شرکت‌های دولتی که قرار است در صندوق‌های ETF  دولتی عرضه شوند و سایر شرکت‌های بازار. در این مقاطع شاهد معاملات مثبتی در شرکت‌های دولتی بودیم؛ با توجه به این موضوع که این شرکت‌ها، جزء شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازار هستند، در نتیجه معاملات مثبت آن‌ها مانع از اصلاح شاخص کل در این هفته شد. اما در آن طرف ماجرا سایر شرکت‌ها وضعیتی خوبی را سپری نکردند و در هفته جاری، بیشترین افت را تجربه کردند. بررسی معاملات این هفته، این سوال را به‌وجود می‌آورد که آیا دست به شاخص‌سازی با استفاده از شرکت‌های زیر مجموعه خود کرده است و یا در ادامه شاهد جدا شدن راه سهام دولتی و ملتی خواهیم بود؟

نتیجه معاملات این هفته رشد 4.9 درصدی شاخص کل و رشد 0.75 درصدی شاخص هم وزن بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که شرکت‌های بزگ بازار سرمایه همچنان پیشتاز بازار هستند و اصلاحات در شرکت‌های کوچک بیشتر بوده است.

همانند هفته گذشته، شاخص فیندو در این هفته نیز وضعیت مناسبی را سپری نکرد تا احتیاط در معاملات را بار دیگر یادآوری کند. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پراخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 72984 میلیارد تومان بوده است. برخلاف هفته گذشته که ما هفته معاملاتی کاملی را تجربه کرده بودیم، در این هفته با توجه به مشکلاتی که در روز شنبه در هسته معاملات سازمان بورس به‌وجود آمده بود دیتایی توسط سیستم‌ها ثبت نشد تا این هفته را نتوانیم هفته کامل معاملاتی بنامیم؛ در نتیجه مقایسه ارزش معاملات این هفته با هفته گذشته، اطلاعات دقیقی را به ما نشان نمی‌دهد. برای حل مشکل تعداد روزهای کاری این هفته نسبت به هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته را بررسی می‌کنیم. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 18246 میلیارد تومان بوده است ولی ارزش این متغیر در هفته گذشته برابر 18929 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از کاهش جزئی ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته قبل دارد.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و فروردین بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در اردیبهشت ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز دوشنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز دوشنبه با ارزش 19876 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنایع فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری و محصولات شیمیایی به خود اختصاص داده‌اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

این شاخص در این هفته نوسانات زیادی را تجربه کرد؛ نوساناتی که با روند نزولی در این شاخص همراه بود.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 8- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر می‌گیریم که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته خارج از محدوده امن خود معامله شده است تا همچنان احتیاط در معاملات را به سهامداران یادآور ‌شود.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز سه‌شنبه با عدد 8.8- میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز چهارشنبه برابر 18.1- میلیون تومان بوده است.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

همان‌طور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در یک ماه روند نزولی را در پیش گرفته است؛ این روند نزولی با ثبت عدد 14- میلیون تومان به عنوان برآیند هفتگی شاخص فیندو تایید شده است. اگرچه نسبت به هفته گذشته شاهد بهبود جزئی شاخص فیندو بودیم، اما کاهش ارزش معاملات حقیقی نیز نمی‌تواند نشانه‌ای خوبی برای این شاخص باشد؛ چرا که اگر این کاهش و روند نزولی شاخص فیندو در هفته آتی نیز ادامه‌دار باشد می‌توان شروع اصلاح بازار سرمایه را برای هفته‌های آتی متصور شد.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • کاشی و سرامیک (کحافظ، کترام، کپارس و...)
 • شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی (وصندوق، وغدیر، وامید و... )
 • ماشین‌آلات و تجهیزات (تایرا، لازما، لابسا و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • واسطه‌گری‌های مالی و پولی (وبصادر، وبملت، سامان و... )
 • خدمات فنی و مهندسی (رمپنا، رتکو، رنیک و...)
 • خودرو و ساخت قطعات (خودرو، خساپا، خدیزل و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روز یکشنبه بازار سرمایه شاهد معاملاتی سراسر مثبت در اکثر نمادهای بازار بوده است که نتیجه آن رشد 71479 واحدی شاخص کل بوده است.
 • صنعت کاشی و سرامیک، هفته‌ای سبزپوش را سپری کرد تا در سه روز متوالی یعنی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود.
 • در کنار صنعت کاشی و سرامیک،  صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات نیز هفته‌ای سبزپوش را سپری کرد و در سه روز متوالی یعنی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • برای دومین هفته متوالی، صنعت کاشی و سرامیک به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد.

 

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت کاشی و سرامیک تعلق می‌گیرد که با عدد 63.8+ میلیون تومان در روز چهارشنبه 25 تیر بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی تعلق می‌گیرد که با عدد 135.4- میلیون تومان در روز چهار‌شنبه 25 تیر، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

 

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

تقابل سهام دولتی و غیردولتی پس از آن که کلیت بازار در هفته گذشته معاملات هیجانی را تجربه کرد، این انتظار می‌رفت که این...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

تقابل سهام دولتی و غیردولتی پس از آن که کلیت بازار در هفته گذشته معاملات هیجانی را تجربه کرد، این انتظار می‌رفت که این...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

تقابل سهام دولتی و غیردولتی پس از آن که کلیت بازار در هفته گذشته معاملات هیجانی را تجربه کرد، این انتظار می‌رفت که این...

نظرات