بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:609 تاریخ انتشار:1399/05/10 21:29 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 4 تا 8 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 4 تا 8 مرداد 99

درگیری با مقاومت 2 میلیون واحدی

در این هفته با توجه به بازسازی زیرساخت فیندوبات و تغییر سرور آن، در اکثر روزهای معاملاتی شاخص فیندو منتشر نشد به همین دلیل در این گزارش در ابتدا به بررسی جریان معاملات در روزهای هفته خواهیم پرداخت و پس از آن به تشریح شاخص فیندو می‌پردازیم.

در اولین روز هفته معاملات بازار سرمایه با سبزپوشی در اکثر نمادهای بازار شروع شد؛ سبزپوشی که این احتمال را به‌وجود آورده بود که شاخص کل بتواند از مقاومت 2 میلیون واحدی عبور کند اما برخلاف انتظار همگان، شاخص کل به نزدیکی به محدوده 2 میلیون واحدی یک‌بار دیگر واکنش نشون داد تا اهمیت مقاومت آن بیش از پیش شود. در انتهای معاملات روز شنبه شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ عرضه‌ای که معاملات روز یکشنبه را نیز تحت تاثیر خود قرار داد تا شاهد روز تمام منفی در 5 مرداد ماه در بازار سرمایه باشیم. اما معاملات روز دوشنبه نسبت به روزهای گذشته تفاوت‌هایی را به همراه داشت و شاهد نوسانات مثبتی در بازار سرمایه بودیم. اما مطابق انتظار، بار دیگر شاخص کل به مقاومت 2 میلیون واحدی واکنش نشان داد تا اهمیت این مقاومت بیش از پیش شود. در روز چهارشنبه شرایط تغییر کرد این بار بازار سرمایه به نقطه حمایتی خود واکنش نشان داد تا اهمیت معاملات هفته آتی را بیش از پیش کند.

همانند هفته‌های گذشته در این هفته نیز اخبار مهمی در بازار سرمایه منتشر شد؛ در ابتدای هفته خبری منتشر شد در خصوص تخصیص کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت. این خبر باعث شد که سهام شرکت‌هایی که جزو سهام عدالت هستند وضعیت بهتری پیدا کنند چون با این اقدام، عرضه فروشندگان سهام عدالت کاهش پیدا می‌کند. خبر مهم دیگر مشخص شدن ماهیت صندوق دوم ETF دولتی بوده است. در چند هفته‌ای شاهد گمانه‌زنی‌های فراوانی در خصوص ماهیت این صندوق بودیم که در این هفته طبق اطلاعیه‌ای مشخص شد که صنعت فرآورده‌های نفتی به عنوان دومین صندوق ETF دولتی در آخر مرداد ماه عرضه خواهند شد.

در این هفته بار دیگر شاهد افزایش قیمت دلار بودیم؛ به‌طوری که دلار آزاد سقف‌های جدیدی را فتح کرد تا عرضه 300 میلیون دلاری ارز توسط بانک مرکزی نیز نتواند مانع از رشد قیمت آن شود.

نتیجه معاملات این هفته رشد 1.8 درصدی شاخص کل و رشد 1.1 درصدی شاخص هم وزن بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که کلیت بازار شرایط متعادلی به خود گرفته است؛ حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد که آیا در هفته آتی نیز این تعادل حفظ خواهد شد یا شاهد جدا شدن مسیر دو گروه سهام دولتی و ملتی خواهیم بود؟

در این هفته شاهد بهبود وضعیت شاخص فیندو بودیم تا در هفته اصلاح بازار، این شاخص وضعیت مناسبی را در پیش گرفته باشد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پراخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 72205 میلیارد تومان بوده است. در این هفته برخلاف هفته گذشته، با توجه به مشکلاتی که در سرور فیندوبات بوجود آمده بود ما هفته معاملاتی کاملی را تجربه نکردیم. این موضوع نشان می‌دهد که مقایسه ارزش معاملات این هفته با هفته گذشته، اطلاعات دقیقی را به ما نشان نمی‌دهد. برای حل مشکل تعداد روزهای کاری این هفته نسبت به هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته را بررسی می‌کنیم. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 18051 میلیارد تومان بوده است ولی ارزش این متغیر در هفته گذشته برابر 17480 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از افزایش ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته قبل دارد. اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات، بازگشایی نمادهای بزرگ و پرمعامله بازار سرمایه بدلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه بوده است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در فروردین ماه و اردیبهشت منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در خرداد و تیر ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز یکشنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز دوشنبه با ارزش 21326 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنایع فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری و محصولات شیمیایی به خود اختصاص داده اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو در طول هفته

این شاخص در این هفته برخلاف هفته‌های گذشته خود عمل کرد و با سپری کردن روند صعودی در کل هفته، هفته‌ای متفاوت را گذراند. توجه به این نکته که بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز چهارشنبه با عدد 6.7- میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز یکشنبه برابر 24.1- میلیون تومان بوده است، نیز بیانگر روند صعودی این شاخص در معاملات این هفته است. در هفته‌ای که بازار سرمایه بارها به مقاومت 2 میلیون واحدی واکنش نشان داد و شاهد هفته‌ای منفی بودیم، این روند صعودی بااهمیت‌تر از گذشته می‌شود.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته خارج از محدوده امن خود معامله شده است تا همچنان احتیاط در معاملات را به سهامداران یادآور می‌شود.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاحص هفته فیندو با هفته های گذشته

همان‌طور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در تیر ماه روند باثباتی را در پیش گرفته است؛ این ثبات در روند با ثبت عدد 12.8- میلیون تومان به عنوان برآیند هفتگی شاخص فیندو تایید شده است. همان‌طور که در گزارش قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم روند ارزش معاملات حقیقی می‌تواند نشانه‌ی خوبی برای تشخیص روند بازار در نظر گرفته شود؛ در هفته‌های گذشته ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی را در پیش گرفت؛ این موضوع باعث شد این هفته را هفته‌ای اصلاحی پیش‌بینی کنیم. اما این هفته ارزش معاملات حقیقی با سپری کردن رون صعودی سنت‌شکنی کرد تا در کنار روند صعودی شاخص فیندو، برای هفته آتی بتوانیم هفته‌ای متعادل و سبزی را پیش‌بینی کنیم.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

توجه: به‌دلیل تعمیراتی که در این هفته بر روی سرورهای فیندوبات انجام شد، داده‌هایی در خصوص صنایع در دسترس نیست، لذا از تشریح معاملات صنایع، در این گزارش معذوریم.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

درگیری با مقاومت 2 میلیون واحدی در این هفته با توجه به بازسازی زیرساخت فیندوبات و تغییر سرور آن، در اکثر روزهای معاملاتی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

درگیری با مقاومت 2 میلیون واحدی در این هفته با توجه به بازسازی زیرساخت فیندوبات و تغییر سرور آن، در اکثر روزهای معاملاتی...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

درگیری با مقاومت 2 میلیون واحدی در این هفته با توجه به بازسازی زیرساخت فیندوبات و تغییر سرور آن، در اکثر روزهای معاملاتی...

نظرات