بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:584 تاریخ انتشار:1399/04/05 16:55 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 31 خرداد تا 4 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 31 خرداد تا 4 تیر 99

اخبار سرنوشت‌ساز بازار

این هفته، آخرین هفته فصل بهار از آخرین سال قرن بود. در هفته‌ای که اخبار و شایعاتی که در هفته جاری پیچیده شده بود، واکنش فعالان بازار سرمایه را در اختیار خود گرفت و باعث تغییر جریان معاملات شد؛ با توجه به این موضوع که همانند هفته گذشته در این هفته نیز صنایع زراعت و سیمانی مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند، و از طرفی با توجه به دومینو افزایش نرخی که در صنایع بازار سرمایه شاهد آن هستیم، در روز یکشنبه، خبری مبنی بر عدم موافقت با افزایش نرخ سیمانی‌ها منتشر شد که باعث شد کلیت این صنعت تحت تاثیر این خبر قرار بگیرند و در نتیجه معاملات منفی و صف فروش را در این صنعت شاهد بودیم. اما در همان روز بارها شایعاتی مبنی بر تصویب این افزایش نرخ با درصد‌های مختلف در فضای مجازی درحال چرخش بود که باعث شد معاملات این صنعت به تعادل برگردد.

اخبار سرنوشت‌ساز بازار همچنان به‌روی بازار سایه انداخته بود؛ به‌طوری که در روز دوشنبه خبری که ماه‌ها فعالان بازار سرمایه منتظر آن بودند، منتشر شد؛ در این روز خبری مبنی بر تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از حوالی 9250 به 7400 ریال منتشر شد که باعث شد صنعت پتروشیمی مورد توجه بازار قرار گیرد تا در ادامه هفته، این صنعت به عنوان لیدر بازار عمل کند تا شاهد معاملات مثبت در کلیت بازار باشیم.

در روز چهارشنبه کارگزاری آگاه اطلاعیه‌ای منتشر کرد که باعث شوک مشتریان خود شد؛ در این اطلاعیه اعلام شد که به دلیل نوسانات برق، یکی از اصلی‌ترین قطعه هسته معاملات کارگزاری سوخته است. در نتیجه معاملات روز چهارشنبه بازار سرمایه بدون حضور فعالان این کارگزاری، انجام شد. 

در هفته گذشته سوالی را مطرح کردیم که آیا شرکت‌های کوچک همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند یا بازار روی خوش را از این شرکت‌ها برمی‌گرداند و شاهد توجه بازار به شرکت‌های بزرگتر خواهیم بود؟ توجه به این نکته که در این هفته شاخص کل به بازدهی 15.4 درصدی رسید و شاخص هم وزن به بازدهی 9.3 درصدی رسیده است، پاسخ سوال ما را خواهد داد که شرکت‌های بزرگ بازار رشد بیشتری کرده‌اند.

در کنار وضعیت خوب شاخص کل و شاخص هم وزن، شاخص فیندو نیز در این هفته وضعیت متعادلی را گذراند و در طی هفته روند صعودی را سپری کرد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پرداخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 74063 میلیارد تومان بوده است. برخلاف هفته گذشته که ما هفته معاملاتی کاملی را تجربه نکرده بودیم، در این هفته شاهد هفته کامل معاملاتی بودیم؛ در نتیجه مقایسه ارزش معاملات این هفته با هفته گذشته، اطلاعات دقیقی را به ما نشان نمی‌دهد. برای حل مشکل تعداد روزهای کاری این هفته نسبت به هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته را بررسی می‌کنیم. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 14812 میلیارد تومان بوده است ولی ارزش این متغیر در هفته گذشته برابر 14204 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از افزایش ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته قبل دارد که دلیل اصلی آن برقراری تعادل در معاملات است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و فروردین در بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در اردیبهشت ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز سه‌شنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز سه‌شنبه با ارزش 16849 میلیارد تومان انجام شده است. بررسی وضعیت معاملاتی صنایع و نمادها نشان می‌دهد که همانند هفته گذشته بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت فرآورده‌های نفتی و صنعت فلزات اساسی به خود اختصاص داده‌اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

بررسی شاخص فیندو در طول هفته نشان‌دهنده سپری کردن روند صعودی در این شاخص است؛ به‌طوری که در ابتدای هفته این شاخص با ثبت اعداد پایین به کار خود خاتمه داد اما در ادامه هفته با توجه به اخباری که در بازار منتشر شد، خریداران باقدرتی در بازار ظاهر شدند و شاهد افزایش شاخص فیندو و بهبود آن در طی هفته باشیم.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

همان‌طور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در یک ماه اخیر به صورت زیگ‌زاگی عمل کرده و در یک هفته شاهد بهبود آن و در هفته بعد شاهد کاهش برآیند آن هستیم. شاخص فیندو در این هفته با ثبت عدد 6.7- میلیون تومان به عنوان برآیند خود در طول هفته به کار خود خاتمه داده است تا نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش عدد نهایی آن باشیم. در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز 4.8- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است.

برای توضیح عدد نهایی شاخص فیندو به این نکته توجه کنید که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • فنی و مهندسی (رمپنا، رنیک، رتکو و...)
 • حمل و نقل، انبارداری (حتاید، حکشتی، حریل و...)
 • فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (شپنا، شتران، شاوان و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • واسطه‌گری‌های مالی و پولی (وارس، واحیا، وسنا و... )
 • بانک‌ها و موسسات اعتباری (وبصادر، وبملت، سامان و...)
 • ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی (بنیرو، بشهاب، بکام و...)

 (ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روز سه‌شنبه شاهد رکوردشکنی شاخص کل بودیم؛ به‌طوری که این شاخص در این روز توانست رشد 49462 واحدی را تجربه کند که در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه بوده است.
 • پس از آن که در دو هفته متوالی صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد، در این هفته این صنعت به این قاعده خاتمه داد و یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد.
 • صنعت حمل و نقل و انبارداری، در چهار روز یعنی روزهای شنبه، یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت خدمات فنی و مهندسی، در چهار روز یعنی روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. 
 • صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری، در سه روز یعنی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. 

 

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت استخراج کانه‌های فلزی تعلق می‌گیرد که با عدد 54.3+ میلیون تومان در روز شنبه 31 خرداد بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی تعلق می‌گیرد که با عدد 80.3- میلیون تومان در روز دوشنبه 2 تیر بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها بعنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

اخبار سرنوشت‌ساز بازار این هفته، آخرین هفته فصل بهار از آخرین سال قرن بود. در هفته‌ای که اخبار و شایعاتی که در هفته...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

اخبار سرنوشت‌ساز بازار این هفته، آخرین هفته فصل بهار از آخرین سال قرن بود. در هفته‌ای که اخبار و شایعاتی که در هفته...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

اخبار سرنوشت‌ساز بازار این هفته، آخرین هفته فصل بهار از آخرین سال قرن بود. در هفته‌ای که اخبار و شایعاتی که در هفته...

نظرات