بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:553 تاریخ انتشار:1399/03/08 14:41 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 3 تا 7 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 3 تا 7 خرداد 99

تاثیر از یک خبر

در اواخر هفته گذشته اطلاعیه‌ای مبنی بر آغاز فروش بخشی از سهام عدالت منتشر شد؛ این خبر باعث شد بازار نه چندان مناسب چند هفته اخیر، دلیل جدیدی برای ادامه اصلاح داشته باشد. از آنجایی که شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه جزو سهام عدالت هستند؛ آغاز فروش سهام عدالت در این شرکت‌ها باعث شد که عرضه‌ سهامداران این شرکت‌ها افزایش پیدا کند. از طرفی با توجه به عدم ارائه گزارش مناسب توسط این شرکت‌ها، عرضه‌ها در بازار چند برابر شد تا این هفته بازار سرمایه بازدهی منفی را داشته باشد.

همان‌طور که گفته شد اغلب فشار فروش در شرکت‌های بزرگ بازار بوده است؛ از آنجایی که این شرکت‌ها لیدر بازار هستند و به اصطلاح شاخص‌ساز هستند، معاملات منفی آن‌ها به‌روی بقیه شرکت‌ها نیز اثر گذاشته و در نتیجه شاهد معاملاتی منفی در روزهای شنبه و سه‌شنبه بودیم. اما در بعداز ظهر روز سه‌شنبه، شورای عالی بورس جلسه‌ای برگزار کردند تا درباره نحوه آزاد سازی سهام عدالت تصمیم گیری شود. در این جلسه از برنامه‌های شوای عالی بورس درباره نحوه آزادسازی سهام عدالت رونمایی شد و گزینه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. در روز چهارشنبه با توجه به مباحث گفته شده معاملات متفاوتی را شاهد بودیم. در پیش گشایش قدرت خریداران افزایش پیدا کرده بود و همین امر باعث شده بود که در این روز انتظار بازار خوبی را داشته باشیم. نتیجه معاملات روز چهارشنبه و روند معاملات در طول هفته این سوال را به‌وجود می‌آورد که آیا زمان اصلاح بازار به پایان رسیده است و یا اینکه حمایت از بازار نتیجه جلسه شورای عالی بورس بوده است.

در این هفته شاخص کل همانند هفته گذشته، با عدد یک میلیون واحدی روبه‌رو بود؛ عددی که بعد از اصلاح شاخص کل حالت حمایتی خود را از دست داده است و این هفته شاخص کل درگیر کانال 900 هزار واحدی بوده است. در طول هفته معامله‌گران حمایت‌های مختلفی برای شاخص شناسایی کردند که یکی پس از دیگری خاصیت خود را از دست داد. در انتهای هفته شاخص کل به حمایت 920 هزار واحدی واکنش نشان داد و شاهد بازگشت بازار و سبزپوشی شاخص کل بعد از چند روز بودیم.

نتیجه معاملات این هفته بازدهی 5- درصدی شاخص کل و بازدهی 3- درصدی شاخص هم وزن بوده است. این اعداد نشان از این موضع دارد که در هفته اکثر اصلاحات به‌روی سهام بزرگ بازار سرمایه انجام شده است و سهام کوچک بازار سرمایه اصلاح کمتری را تجربه کردند.

اما علی‌رغم تمام افت و خیزهای شاخص کل، شاخص فیندو در این هفته وضعیت خوبی را گذراند و با سپری کردن روند صعودی در طی هفته باعث امیدواری سهامداران نسبت به ادامه روند شاخص کل و کلیت بازار در روزهای آتی شد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات خواهیم پراخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

با توجه به این موضع که در این هفته ما شاهد سه روز کاری بودیم و معاملات در این سه روز فقط انجام شده است، در نتیجه کلیت ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است در نتیجه مقایسه این عدد با هفته گذشته اطلاعات دقیقی به ما نمی‌دهد. کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 26979 میلیارد تومان بوده است.

برای حل مشکل تعداد روزهای کاری هفته نسبت به هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته را بررسی می‌کنیم. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 8993 میلیارد تومان بوده است ولی این متغیر در هفته گذشته این ارزش برابر 10836 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از کاهش ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته دارد که دلیل اصلی آن عدم انجام معامله در شرکت‌های پرمعامله و بزرگ بازار سرمایه به‌دلیل قفل شدن در صف‌های فروش بوده است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و فروردین بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در اردیبهشت ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز سه‌شنبه، با صف فروش در اکثر نمادها آغاز شد اما در ادامه با توجه به اقدام جمعی سهامداران، صف‌های فروش در اکثر نمادها جمع شد. نتیجه این جمع‌آوری صف‌های فروش، افزایش ناگهانی ارزش معاملات در میانه بازار این روز بوده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز چهارشنبه با ارزش 10061 میلیارد تومان انجام شده است. بررسی وضعیت معاملاتی صنایع و نمادها نشان می‌دهد که بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت بانک‌ها و فلزات اساسی به خود اختصاص داده‌اند.

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص هفتگی فیندو شاخص فیندو در این هفته نیز همانند هفته گذشته، در تمام روزهای هفته اعدادی منفی را ثبت کرد و هفته‌ای سرخ را گذراند. اگرچه شاخص کل در این هفته تغییر حالت و رنگ داد و در روزهایی شاهد اصلاح و تمام قرمزی آن و در آخرین روز هفته شاهد رشد و تمام سبزی آن بودیم، اما شاخص فیندو در طول این هفته روند صعودی در پیش گرفت. کمترین مقدار شاخص فیندو در روز سه‌شنبه با عدد 13.1- میلیون تومان و بیشترین عدد در شاخص فیندو در روز چهارشنبه با عدد 6.1- میلیون بوده است.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو با هفته‌های قبلپس از آن که شاخص فیندو در هفته گذشته وضعیت مطلوبی را سپری کرد و نشان‌دهنده پایان روند نزولی در شاخص فیندو بود، این هفته نیز با توجه به روزهای تعطیل بازار سرمایه عدد نزدیک هفته گذشته ثبت کرد و در انتهای هفته به برآیند 9.5- میلیون تومان رسید. اگرچه شاخص فیندو نسبت به هفته‌های گذشته وضعیت بهتری را سپری نکرده است، اما ذکر این نکته الزامیست که برآیند این هفته نسبت به بازه چند ماهه شاخص فنیدو وضعیت بهتری داشته و در نتیجه همچنان می‌توان به روند صعودی در این شاخص و کلیت بازار امیدوار بود. برای توضیح عدد نهایی شاخص فیندو به این نکته توجه کنید که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

ذکر این نکته الزامیست که شاخص فیندو در چند ماه گذشته یعنی اسفند و فرودین، در محدوده امن (بالاتر از 3- میلیون تومان) قرار داشته است، ولی در یک ماه گذشته، شاهد این موضوع بودیم که عدد شاخص فیندو کمتر از عدد 3- میلیون تومان قرار دارد و طبق تعاریف، این شاخص از محدوده امن خود خارج شده است. در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز 4.5- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • قند و شکر (قنیشا، قثابت، قشیر و...)
 • کانه‌های فلزی (کاما، کروی، تاصیکو و...)
 • حمل و نقل و انباری (حپارس، حتاید، حفارس و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • ماشین‌آلات و تجهیزات (تکشا، تمحرکه، تپکو و...)
 • اطلاعات و ارتباطات (های وب، اپرداز، اوان و...)
 • مواد غذایی و آشامیدنی (غشهداب، غگل، غنوش و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • همانند هفته گذشته در این هفته نیز صنعت قند و شکر به عنوان یکی از صنایع برتر در بیشترین ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد است.
 • صنعت مواد دارویی که در هفته گذشته در تمام روزهای هفته به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده بود، این هفته نیز این صنعت بیشترین ورود نقدینگی را داشته و در تمام روزهای هفته ورود نقدینگی هوشمند به آن ثبت شده است.
 • در تقابل صنعت قند و شکر، صنعت مواد غذایی قرار دارد که برای دومین همین متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در طول هفته شناخته شده است.

ترین‌های هفته

 • برای دومین هفته متوالی بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت قند و شکر تعلق می‌گیرد که با عدد 58.5+ میلیون تومان در روز شنبه 3 خرداد بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط تعلق می‌گیرد که با عدد 69.6- میلیون تومان در روز ‌چهارشنبه 7 خرداد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

 

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

تاثیر از یک خبر در اواخر هفته گذشته اطلاعیه‌ای مبنی بر آغاز فروش بخشی از سهام عدالت منتشر شد؛ این خبر باعث شد...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

تاثیر از یک خبر در اواخر هفته گذشته اطلاعیه‌ای مبنی بر آغاز فروش بخشی از سهام عدالت منتشر شد؛ این خبر باعث شد...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

تاثیر از یک خبر در اواخر هفته گذشته اطلاعیه‌ای مبنی بر آغاز فروش بخشی از سهام عدالت منتشر شد؛ این خبر باعث شد...