بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:606 تاریخ انتشار:1399/05/03 11:55 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 28 تیر تا 1 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 28 تیر تا 1 مرداد 99

هفته‌ای متعادل اما قرمز

در این هفته شاهد تقابل سهام دولتی و ملتی بودیم؛ این موضوع از آن‌جا منشا گرفت که در این هفته سهامی که قرار است در صندوق ETF دولتی عرضه شود، برخلاف جو منفی بازار عمل کردند و هفته‌ای مثبت را گذارندند. به همین دلیل رصد معاملات این هفته این شرکت‌ها و همچنین کلیت بازار اهمیت بالایی داشت چرا که به جواب این سوال می‌رسیدیم که آیا بازیگر بزرگ بازار سرمایه، بازی جدیدی را تدارک دیده است؟

در این هفته اغلب شرکت‌های بزگ بازار، به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه متوقف شدند. معاملات این هفته در شرایط کاملا متفاوت نسبت به هفته‌های گذشته انجام شد؛ به‌طوری که شرکت‌های کوچک بازار خودی نشان دادند تا بعد از اصلاح‌ دو هفته‌ای که در پیش گرفته بودند، بار دیگر جذابیت لازم برای توجه بازار به آن‌ها به‌وجود آید. این موضوع باعث شد تا در روز شنبه، شاخص هم وزن مثبت و شاخص کل با اصلاح به کار خود پایان دهد. اما در روز یکشنبه اتفاق مهمی برای کل بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری رخ داد و آن رسیدن دلار نیمایی به مبلغ 20 هزار تومان بوده است. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده بود که با فرض ثبات در نرخ دلار، این احتمال را بتوانیم در نظر بگیریم که دلار محرک جدیدی برای رشد بازار باشد. ذکر این نکته الزامیست که دلار نقدی در بازار آزاد نیز به مبلغ 25 هزار تومان رسید تا این متغیر نیز در این هفته‌ رکورد‌های جدیدی را از خود به جا بگذارد.

هرچه به انتهای تیر ماه نزدیک می‌شدیم، روند انتشار گزارشات توسط شرکت‌ها افزایش می‌یافت. اما نکته مهم این بود که با توجه به بحران ویروس کرونا فصل بهار، شاهد کاهش فروش اغلب شرکت‌ها از جمله شرکت‌های صادراتی، از لحاظ مقداری بودیم. این موضوع در کنار کاهش نرخ دلار از سقف 25 هزار تومانی و رسیدن به 21 هزار تومان، باعث شد که بازار از نقطه اوج خود فاصله بگیرد و شاهد افزایش عرضه در کلیت بازار باشیم. این افزایش عرضه‌ باعث شد در روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه‌ بازار روندی نزولی به خود بگیرد تا در این روز شاهد قرمز پوشی کلیت بازار و اصلاح شاخص کل و هم وزن باشیم.

در کنار عوامل بنیادی گفته شده، از لحاظ نموداری تحلیل‌گران، برای شاخص کل مقاومت یک میلیون و 930 هزار واحدی در نظر گرفتند با رشد هفته‌ گذشته و ابتدای این هفته، شاخص کل به این عدد نزدیک شد و مطابق انتظار، شاهد افزایش عرضه بودیم. این موضوع در کنار عوامل بنیادی ذکر شده، حساسیت معاملات هفته آتی را بالاتر خواهد برد؛ چرا که به این سوال پاسخ خواهیم داد آیا این اصلاح‌های جزئی، آغاز اصلاح بزرگ را در پیش دارد و یا اینکه شاخص کل به سقف قبلی خود پولبک زده است؟

نتیجه معاملات این هفته رشد 3.8 درصدی شاخص کل و رشد 4.3 درصدی شاخص هم وزن بوده است. این موضوع نشان از تغییر 180 درجه‌ای معاملات این هفته نسبت به هفته گذشته دارد و نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه رشد کمتری نسبت به شرکت‌های کوچک داشته‌اند.

شاخص فیندو در این هفته نیز اعداد مشابه هفته‌ گذشته را ثبت کرد تا این شاخص در برآیند هفتگی به ثباتی رسیده باشد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پراخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 87401 میلیارد تومان بوده است. در هفته گذشته با توجه به مشکلاتی که در هسته معاملات سازمان بورس به‌وجود آمده بود ما هفته معاملاتی کاملی را تجربه نکردیم، اما در این هفته شاهد هفته کامل معاملاتی بودیم؛ این موضع نشان می‌دهد که مقایسه ارزش معاملات این هفته با هفته گذشته، اطلاعات دقیقی را به ما نشان نمی‌دهد. برای حل مشکل تعداد روزهای کاری این هفته نسبت به هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته را بررسی می‌کنیم. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 17480 میلیارد تومان بوده است ولی ارزش این متغیر در هفته گذشته برابر 18246 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از کاهش ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته قبل دارد. اصلی‌ترین دلیل کاهش ارزش معاملات، بسته بودن نمادهای بزرگ و پرمعامله بازار سرمایه به‌دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه بوده است؛ مشخص است با بازگشایی این نمادها و متعادل شدن شرایط کلی بازار این متغیر به روند صعودی خود باز می‌گردد.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در فروردین ماه و اردیبهشت منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در خرداد و تیر ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز یکشنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز یکشنبه با ارزش 22613 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنایع فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری و محصولات شیمیایی به خود اختصاص داده اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات هفتگی شاخص فیندو

این شاخص در این هفته نوسانات زیادی را تجربه کرد؛ نوساناتی که با روند نزولی در این شاخص همراه بود. به‌طوری که در ابتدای هفته روند صعودی آن در پیش گرفت اما با توجه به عوامل بنیادی و تکنیکالی که بیان کردیم، قدرت فروشندگان در بازار افزایش پیدا کرد که نتیجه آن آغاز روند نزولی شاخص فیندو در کل بازار بوده است.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 8- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته خارج از محدوده امن خود معامله شده است تا همچنان احتیاط در معاملات را به سهامداران یادآور ‌شود.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز یکشنبه با عدد 5.7- میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز شنبه برابر 22.6- میلیون تومان بوده است.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص هفتگی با هفته های گذشته

همان‌طور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در تیر ماه روند با ثباتی را در پیش گرفته است؛ این ثبات در روند با ثبت عدد 14.7- میلیون تومان به عنوان برآیند هفتگی شاخص فیندو تایید شده است. همان‌طور که در گزارش قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم کاهش ارزش معاملات حقیقی نیز می‌تواند نشانه‌ خوبی برای این شاخص نباشد؛ چرا که اگر این کاهش و روند نزولی شاخص فیندو در هفته آتی نیز ادامه‌دار باشد می‌توان شروع اصلاح بازار سرمایه را برای هفته‌های آتی متصور شد.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • انبوه‌سازی، املاک و مستغلات (ثاخت، ثتران، ثقزوی و...)
 • خدمات فنی و مهندسی (تابا، تپولا، رنیک و... )
 • سیمان، گچ و آهک (ساوه، ستران، سفارس و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (شپنا، شبندر، شتران و... )
 • خودرو و ساخت قطعات (خودرو، خساپا، خدیزل و...)
 • ساخت محصوالات فلزی ( چدن، فاراک، فاما و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • صنعت کاشی و سرامیک، هفته‌ای سبزپوش را سپری کرد تا در سه روز متوالی یعنی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود.
 • صنعت فرآورده‌های نفتی یکی از صنایعی است که در چندین روز عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو بود؛ این صنعت در سه روز یعنی روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • برای دومین هفته متوالی، صنعت خودرو و ساخت قطعات به عنوان صنعت برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد.

 

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت خدمات فنی و مهندسی تعلق می‌گیرد که با عدد 79+ میلیون تومان در روز یکشنبه 29 تیر بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای تعلق می‌گیرد که با عدد 111- میلیون تومان در روز ‌شنبه 28 تیر بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌ عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته‌ای متعادل اما قرمز در این هفته شاهد تقابل سهام دولتی و ملتی بودیم؛ این موضوع از آن‌جا منشا گرفت که در این هفته...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته‌ای متعادل اما قرمز در این هفته شاهد تقابل سهام دولتی و ملتی بودیم؛ این موضوع از آن‌جا منشا گرفت که در این هفته...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته‌ای متعادل اما قرمز در این هفته شاهد تقابل سهام دولتی و ملتی بودیم؛ این موضوع از آن‌جا منشا گرفت که در این هفته...

نظرات