بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:534 تاریخ انتشار:1399/03/01 21:03 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 27 تا 31 اردیبهشت

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 27 تا 31 اردیبهشت

هفته‌ای پرافت‌وخیز

در این هفته شاخص کل همانند هفته گذشته، با عدد یک میلیون واحدی روبه‌رو بود؛ عددی که با رشد شاخص کل و عبور از آن به شاخصی حمایتی تبدیل می‌شد. در روز شنبه و با توجه به بازگشایی سهم ایران خودرو، عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کرده بود و همین امر باعث شد که در این روز بازاری سراسر منفی را شاهد باشیم. این صف فروش‌ها تا روز یکشنبه ادامه داشت و در این روز نیز شاهد قرمزی بازار بودیم. بررسی وضعیت معاملات این هفته نشان می‌دهد که اکثر افرادی که در روزهای شنبه و یکشنبه اقدام به فروش سهام خود کردند، در روز دوشنبه با توجه به تعادلی که در وضعیت بازار مشاهده کردند، دوباره در صف خرید نمادها شرکت کردند و باعث شدند کلیت بازار به صف خرید تغییر ماهیت دهد.

اما مهمترین اتفاق معاملات این هفته، ارائه گزارشات سالانه و صورت‌های مالی توسط شرکت‌ها بوده است. ادامه معاملات این هفته بازار سرمایه تحت تاثیر گزارشات سالانه و صورت‌های مالی شرکت‌ها قرار گرفت. با توجه به بحران کرونا که سبب کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین کاهش صادرات شده بود، صنایع و شرکت‌های صادرات محور بازار سرمایه، گزارشات خوبی را روانه بازار نکردند و در نتیجه شاهد عرضه سهام این شرکت‌ها توسط سهامداران آن‌ها بودیم. از آنجایی که این شرکت‌ها جزو شرکت‌‌های بزرگ و شاخص ساز بازار سرمایه هستند، در نتیجه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، تاثیر بالایی به‌روی شاخص کل گذاشتند و سبب شدند که شاخص کل با اصلاحاتی همراه باشد.

نتیجه معاملات این هفته رشد 1 درصدی شاخص کل نسبت به هفته گذشته بوده است؛ مقایسه بازدهی شاخص هم‌وزن با شاخص کل نشان می‌دهد که شاخص هم‌وزن عملکرد بهتری داشته و توانسته در این هفته به رشد 4 درصدی برسد؛ این مقایسه به این نتیجه ختم می‌شود که در این هفته اکثر سهام بزرگ بازار اصلاح داشتند و هفته‌ای سرخ را سپری کردند در صورتی که شرکت‌های کوچک و متوسط بازار نه تنها اصلاح قابل توجهی را تجربه نکرده بلکه در روزهای پایانی بازار با سبزپوشی کامل به کار خود پایان دادند.

اما علی رغم تمام افت‌وخیزهای شاخص کل، شاخص فیندو در این هفته وضعیت خوبی را گذراند و با سپری کردن روند صعودی در طی هفته باعث امیدواری سهامداران نسبت به ادامه روند شاخص کل و کلیت بازار در روزهای آتی شد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات خواهیم پراخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

زنجیره افزایش ارزش معاملات حقیقی که در چند هفته‌ متوالی شاهد آن بودیم، در این هفته قطع شد و در نتیجه این هفته شاهد کاهش مقدار این متغیر بودیم. کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 54180 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته گذشته 27 درصد کاهش داشته است. این کاهش ارزش معامله را نسبت به هفته گذشته، با توجه به این موضوع که در سه روز از پنج روز هفته، اکثر نمادها قفل در صف خرید یا فروش بودند می‌توان توجیه کرد.

بررسی میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در این هفته معاملاتی به ارزش 10836 میلیارد تومان را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم ولی در هفته گذشته این ارزش برابر 14188 میلیارد تومان بوده است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در فرودین ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز یکشنبه، با صف فروش در اکثر نمادها آغاز شد اما در ادامه با توجه به اقدام جمعی سهامداران، صف‌های فروش در اکثر نمادها جمع شد. نتیجه این جمع‌آوری صف‌های فروش، افزایش ناگهانی ارزش معاملات در میانه بازار این روز بوده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز دوشنبه با ارزش 13058 میلیارد تومان انجام شده است. بررسی وضعیت معاملاتی صنایع و نمادها نشان می‌دهد که بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت بانک‌ها و صنعت فراورده‌های نفتی به خود اختصاص داده‌اند.

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص هفتگی فیندوشاخص فیندو این هفته روح تازه‌ای گرفت و به روند نزولی که در یک ماه گذشته در این شاخص شاهد بودیم پایان داد. این شاخص در هفته‌ای که گذشت به برآیند 8.8- میلیون تومان رسید. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص مشخص است، شاخص فیندو نسبت به هفته‌های گذشته وضعیت بهتری را سپری کرده است تا باعث امیدواری فعالان بازار سرمایه و سهامداران نسبت به بازگشت شاخص کل و کلیت بازار به روند صعودی در روزهای آتی شود. برای توضیح عدد نهایی شاخص فیندو به این نکته توجه کنید که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

شاخص فیندو در این هفته نیز همانند هفته گذشته، در تمام روزهای هفته اعدادی منفی را ثبت کرد و هفته‌ای سرخ را گذراند. اگرچه شاخص کل در این هفته بارها تغییر حالت و رنگ داد و در روزهایی شاهد اصلاح و تمام قرمزی آن و در روزهایی شاهد رشد و تمام سبزی آن بودیم، اما شاخص فیندو در طول این هفته روند صعودی در پیش گرفت. توجه به این نکته که در روز شنبه شاهد کمترین عدد شاخص فیندو با عدد 17.9- میلیون تومان و در روز چهارشنبه شاهد بیشترین عدد در شاخص فیندو با عدد 6.1- میلیون تومان بودیم، تاییدکننده روند صعودی و بهبود وضعیت این شاخص در طول هفته است.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته های گذشته

مقایسه برآیند هفتگی شاخص فیندو نشان می‌دهد که این شاخص عدد بهتری را نسبت به هفته گذشته ثبت کرده است. این وضعیت باعث شده که این شاخص به روند نزولی خود در یک ماه گذشته پایان دهد و این احتمال را به‌وجود آورد که شاید شاهد شروع یک روند صعودی در این شاخص باشیم.

ذکر این نکته الزامیست که شاخص فیندو در چند ماه گذشته یعنی اسفند و فرودین، در محدوده امن (بالاتر از 3- میلیون تومان) قرار داشته است، ولی در یک ماه گذشته، شاهد این موضوع بودیم که عدد شاخص فیندو کمتر از عدد 3- میلیون تومان قرار دارد و طبق تعاریف، این شاخص از محدوده امن خود خارج شده است. در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز 4.5- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • مواد دارویی (دیران، دلر، دابور و...)
 • قند و شکر (قنیشا، قثابت، قشیر و...)
 • زراعت (زپارس، زفکا، سیمرغ و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (شپنا، شتران، شبندر و...)
 • بانک‌ها و موسسات اعتباری (وبملت، وبصادر، سامان و...)
 • مواد غذایی و آشامیدنی (غشهداب، غگل، غنوش و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در این هفته شاهد رکوردی از صنعت مواد دارویی بودیم و آن انتخاب این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند در تمام روزهای هفته بوده است.
 • صنعت مواد غذایی و آشامیدنی در سه روز متوالی یعنی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • علاوه بر صنعت مواد غذایی و آشامیدنی، صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در روزهای شنبه، یکشنبه و سه‌شنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت قند و شکر تعلق می‌گیرد که با عدد 58.51+ میلیون تومان در روز چهارشنبه 31 اردیبهشت، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط تعلق می‌گیرد که با عدد 49.52- میلیون تومان در روز ‌شنبه 27 اردیبهشت، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته‌ای پرافت‌وخیز در این هفته شاخص کل همانند هفته گذشته، با...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته‌ای پرافت‌وخیز در این هفته شاخص کل همانند هفته گذشته، با...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته‌ای پرافت‌وخیز در این هفته شاخص کل همانند هفته گذشته، با...

نظرات