بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:693 تاریخ انتشار:1399/08/29 14:12 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 24 تا 28 آبان

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 24 تا 28 آبان

بازگشت امید به بازار

پس از گذشت سه ماه سخت برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بالاخره در این هفته روی خوش خود را به سرمایه‌گذاران نشان داد تا یادآور خاطرات خوش ماه‌های خرداد و تیر برای آن‌ها باشد. در این هفته کلیت بازار از تعادل خوبی برخوردار بود و همین باعث شد تا شاهد افزایش ارزش معاملات باشیم.

سفارش‌گیری در مرحله پیش‌گشایش در این هفته نسبت به هفته‌های گذشته متفاوت بود. در انتهای هفته گذشته سازمان بورس در اطلاعیه اعلام کرد که زمان پیش‌گشایش از 30 دقیقه به 15 دقیقه کاهش می‌یابد و سفارش‌گیری از ساعت 8:45 دقیقه آغاز خواهد شد. این موضوع یکی از نشانه‌های شرایط متفاوت بازار بود.

همانند عادت در روزهای تعطیل آخر هفته گذشته شاهد مصاحبه‌های مهم و حاشیه‌ساز از سوی سازمان و دولت بودیم. این بار عضو هیات‌مدیره شرکت بورس تهران در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کردند که صندوق پالایش یکم منفی باز نخواهد شد. این موضوع اولین سیگنال مثبت را به بازار داد تا سرمایه‌گذاران به این باور برسند که شاید این هفته وضعیت بهتری را در معاملات شاهد باشیم. مطابق انتظار در این هفته شاهد شروع خوب معاملات در اولین روز هفته بودیم. ادامه‌دار بودن روند صعودی شاخص کل در کنار وضعیت مطلوب شاخص فیندو باعث شد تا روز یکشنبه را نیز سبزپوش پیش‌بینی کنیم. در شرایطی که بازار وضعیت مطلوبی را پیدا کرده بود و بخشی از زیان سرمایه‌گذاران کم شده بود، بار دیگر حقوقی‌ها با افزایش عرضه‌های خود به بازار شوک وارد کردند. شوکی که باعث شد تا شاهد فرو ریختن صف‌های خرید در کلیت بازار و منفی شدن برخی سهام باشیم. این موضوع باعث شد تا در میانه بازار سهامی را شاهد باشیم که بیش از 5 درصد اختلاف بین قیمت آخرین معاملات و قیمت پایانی آن‌ها وجود داشته است. اگرچه در ادامه خریداران توانستند برخی از این عرضه‌ها را جمع کنند و بازار را به تعادل برسانند اما سوالی که همچنان در ذهن است این می‌باشد که تا چه زمانی قرار است که این روند ادامه‌دار باشد و سرمایه‌گذاران خرد از این بابت آسیب ببینند؟

این موضوع باعث شد تا هیئت دولت و سازمان در اطلاعیه‌ای فروش سهام عدالت توسط اشخاص حقوقی را متوقف کنند تا بلکه بازار بتواند وضعیت بهتری را در ادامه هفته پیدا کند. در این روز خبر مهم دیگری منتشر شد؛ مدیر عامل شستا اعلام کرد در یک یا دو روز آینده شاهد بازگشایی سهام این شرکت خواهیم بود. این موضوع دومین سیگنال مثبت را به بازار روانه کرد.

سهام شستا به مدت دو ماه بسته بوده است. این موضوع انتقادات زیادی را برای این شرکت به‌وجود آورده بود. انتقاداتی از جمله این موضوع که با وجود این که این شرکت مشکلاتی در افشا اطلاعات داشت، چرا دولت و سازمان به دنبال عرضه هر چه سریع‌تر آن بودند؟ آیا دولت و سازمان مربوطه از این میزان تخلف بهره می‌بردند؟ آیا این سهم را می‌توان سهم مدیران سازمان بورس نامید که در مواقعی که بازار سرخ است، با بهانه‌های مختلف اقدام به توقف و ممنوع کردن آن می‌کنند؟ بازگشایی این شرکت ترسی بزرگی را در بین سرمایه‌گذاران بوجود آورده بود؛ چرا که اگر این شرکت در وضعیت مطلوبی باز نمی‌شد، با توجه به بزرگی آن همانند لیدر بر روی مابقی شرکت‌ها نیز تاثیر می‌گذاشت و شاهد صف فروش در کلیت بازار می‌شدیم.

بالاخره بعد از کلی بحث و جدل‌‌هایی که در بازگشایی این سهم وجود داشت، در روز سه‌شنبه شاهد بازگشایی سهام آن بودیم. نتیجه جدال بین خریداران و فروشندگان آن بازگشایی با افت منفی 18 درصد سهام آن بود. اما نکته مهم صف خرید شدن سهام آن در انتهای معاملات این روز بود. این موضوع باعث شد تا از آخرین تهدید روانی بازار نیز به خوبی عبور کنیم و وضعیت کلی بازار مساعد شود. در نتیجه این موضوع باعث شد تا چهارشنبه سبزی را شاهد باشیم و قیمت اکثر سهام با رشد همراه باشد.

نتیجه معاملات این هفته به ترتیب رشد 10.2 و 44 درصدی شاخص کل و هم وزن بوده است. حال باید دید سرمایه‌گذاران در هفته آتی از فرصت به وجود آمده به عنوان فرصت خروج استفاده می‌کنند و با فروش‌های خود بار دیگر باعث سرخ پوشی بازار خواهند شد، یا کلیت بازار به روند صعودی و مثبت خود ادامه می‌دهد؟

در هفته‌ای که بازار سرمایه وضعیت متعادلی را سپری کرد، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری کرد تا سومین و آخرین سیگنال مثبت را نیز برای بازار صادر کند. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پرداخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

از دست رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران در پی صف‌های فروش بازار و دستکاری‌های دولت و سازمان از جمله دلایلی است که باعث شده است در یک ماه اخیر شاهد کاهش قابل توجه ارزش معاملات باشیم. در معاملات این هفته نیز با توجه به وضعیت مطلوب و متعادل بازار، شاهد معاملاتی به ارزش 47132 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. ذکر این نکته الزامیست در زمانی که بازار سرمایه در اوج خود قرار داشت، میانگین ارزش معاملات هفتگی بازار برابر با 68 هزار میلیارد تومان بوده است. این موضوع اهمیت رصد ارزش معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. چرا که اگر تغییری در این متغیر رخ دهد می‌توان انتظار تغییر روند بازار را داشت. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در ماه تیر و مرداد منتشر کردیم، شاهد روند نزولی در ارزش معاملات بودیم. این موضوع یکی از نشانه‌‌هایی بود که باعث شد بازار مرداد و شهریور ماه وضعیت مناسبی نداشته باشد. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال در معاملات روز یکشنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز یکشنبه با ارزش 12513 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت خودرو و ساخت قطعات، سرمایه‌گذاری‌ها و محصولات شیمیایی به خود اختصاص داده‌اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص هفتگی فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در این هفته وضعیت خوبی را سپری کرد تا در کنار سایر عوامل این متغیر نیز سیگنال مثبتی را روانه بازار کند. این شاخص در 3 روز عدد مثبت را ثبت کرد تا نشان‌دهنده ورود پرقدرت نقدینگی هوشمند به بازار باشد.

همانطور که در گزاراش‌های قبلی نیز بیان کردیم شاخص فیندو، شاخصی است که مستقل از مثبت و منفی بودن بازار است و نشان‌دهنده ورود و خروج نقدینگی هوشمند در کلیت بازار است. برای توضیح بیشتر می‌توان به روند معاملات و شاخص فیندو در طول هفته توجه کرد.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 0.8+ میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفتیم که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته این شاخص وضعیت خوبی را سپری کرده است و در تمام جریان معاملاتی در محدوده امن قرار داشته است.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز ‌شنبه با عدد 4.2+ میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز یکشنبه برابر 3.4- میلیون تومان بوده است.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

این شاخص در معاملات این هفته به برآیند 0.8+ میلیون تومان دست پیدا کرد تا علاوه بر تثبیت روند صعودی خود، بتوانیم از آن به عنوان یکی از سیگنا‌ل‌های مثبت بازار یاد کنیم.

روند صعودی این شاخص تاییدکننده این موضوع است که بازار به محدوده‌های مهم و با اهمیتی برای معاملات رسیده است.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

  • واسطه‌گری‌های پولی و مالی (وآتوس، واحیا، واحصا و...)
  • شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی (وغدیر، وصندوق، شستا و...)
  • فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (شبندر، شتران، شپنا و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

  • بانک‌ها و موسسات اعتباری (وبملت، سامان، وآیند و...)
  • استخراج کانی‌های فلزی (کگل، کچاد، کبافق و...)
  • بیمه و صندوق بازنشستگی (بساما، ودی، ما و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

  • در کل هفته شاهد رشد شاخص کل و هم وزن و سبزپوشی کلیت بازار بودیم.
  • صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای و واسطه‌گری‌های پولی و مالی در 2 روز یعنی روزهای شنبه، چهارشنبه با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده‌اند.

 

ترین‌های هفته

  • صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی در روز چهارشنبه 28 آبان، با ثبت عدد 86.9+ میلیون تومان بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
  • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت استخراج کانه‌های فلزی تعلق می‌گیرد که با عدد 35.8- میلیون تومان در روز چهارشنبه 28 آبان، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها بعنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

بازگشت امید به بازار پس از گذشت سه ماه سخت برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بالاخره در این هفته روی خوش خود را به...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

بازگشت امید به بازار پس از گذشت سه ماه سخت برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بالاخره در این هفته روی خوش خود را به...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

بازگشت امید به بازار پس از گذشت سه ماه سخت برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بالاخره در این هفته روی خوش خود را به...

نظرات