بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:642 تاریخ انتشار:1399/06/27 15:26 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 22 تا 26 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 22 تا 26 شهریور 99

بهبود معاملات در هفته‌ای حمایتی

پس از آن که در چند هفته متوالی شاهد وضعیت نه چندان مناسب بازار سرمایه بودیم، در این هفته شاهد بهبود بازار و بازگشت به روند صعودی بودیم. در آغاز هفته، علی‌رغم شروع خوب معاملات، اما با توجه به ترسی که در بین سرمایه‌گذاران ایجاد شده بود، در میانه بازار شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ عرضه‌ای که باعث شد همانند هفته‌های گذشته یکشنبه سرخی را شاهد باشیم. نماد وبملت پس از دو ماه بسته بودن به دلیل افزایش سرمایه، در روز یکشنبه بازگشایی شد. با توجه به بزرگی این شرکت، بازگشایی آن از این جهت مهم و بااهمیت بود که می‌توانست کلیت صنعت بانک و موسسات اعتباری را تحت تاثیر قرار دهد.

با بهبود معاملات و شرایط کلی بازار، بازگشایی نمادهای بزرگ در طول هفته ادامه‌دار شد. پس از بانک ملت، نوبت به بازگشایی نمادهای صنعت پالایشی بود. پس از آن که در هفته گذشته این نمادها به دلیل افشا اطلاعات در خصوص تغییر نرخ خوراک متوقف شدند، سیاست سازمان بورس و دولت باعث شد تا تصمیم گرفته شود که این سهام در بازار خوب مورد معامله قرار گیرند. این موضوع از آن جهت برای دولت قابل اهمیت بود که بخشی از این نمادها قرار است در واحد صندوق‌های ETF دولتی به فروش برسند. به همین منظور ابتدا مهلت پذیره‌نویسی صندوق را تمدید کرد سپس با بازگشایی خوبی که در نمادهای این صنعت صورت گرفت، باعث شد تا اقبال به این صندوق بیشتر شود. طبق اطلاعیه جدید منتشره، برای بار دوم این صندوق تا 30 شهریور تمدید شد.

تیر آخر بازگشایی در روز سه‌شنبه زده شد که شاهد بازگشایی نمادهای دیگر بازار از جمله خودرو و خساپا بودیم. با توجه به شرایط مناسب بازار این بازگشایی‌ها باعث شدند که شاخص کل از کانال نزولی خود خارج شود و روند صعودی جدیدی را شروع کند. معاملات هفته آتی اهمیت بالایی دارد چرا که اگر بازار وضعیت مناسب داشته باشد می‌تواند این روند صعودی را تایید کند.

در این هفته اخباری منتشر شد که باعث شد بازار سرمایه بالاخره سبزپوش شود.

از انتهای هفته گذشته شاهد انتشار اوراق تبعی فروش بودیم؛ این موضوع باعث شد تا در این نیز شرکت‌ها یکی پس از دیگری در اطلاعیه از این اوراق رونمایی کردند تا اطمینان خاطر را نسبت به کف قیمتی برای سهامداران ایجاد کنند. این موضوع در کنار سهام خرانه باعث شد تا بازار به این اخبار مثبت واکنش نشان دهد و بازار وضعیت بهتری را سپری کند.

رئیس جمهور یک ماه قبل اعلام کردند که طرحی با عنوان گشایش اقتصادی رونمایی خواهند کرد که موجب بهبود وضعیت کلی اقتصاد خواهد شد؛ برخلاف انتظار، بازار سرمایه به این خبر  واکنش خوبی نشان نداد. اما در روز دوشنبه معاون اول رئیس جمهور اعلام کردند که طرح گشایش اقتصادی با توجه به عدم هماهنگی و عدم تایید دستگاه‌های اجرایی، منتفی شده است. خبر مهم دیگری که در این هفته منتشر شد، تصویب تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس بوده است. این موضوع در کنار سایر خبرهای مثبت، باعث شد که کلیت بازار سبزپوش شود و بازار به روند صعودی خود بازگردد.

نتیجه معاملات این هفته رشد 10 درصدی شاخص کل و 1.3 درصدی هم وزن بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که شرکت‌های کوچک بازار در این هفته افت قیمتی را تجربه کردند و در آن طرف شرکت‌های بزرگ بازار، مورد توجه بازار هستند.

 در کنار وضعیت خوب بازار سرمایه در این هفته، شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری کرد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پرداخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 48755 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته گذشته 33 درصد افزایش داشته است. اصلی‌ترین دلیل این افزایش، تعادلی است که در این هفته در معاملات شاهد بودیم. یکی دیگر از دلایلی که باعث افزایش ارزش معاملات شده است، بازگشایی نمادهای بزرگ بازار بوده است. از آن جایی که این نمادها معمولا ارزش معاملات بالایی دارند، باعث شدند که این متغیر در این هفته روندی صعودی گیرد و نسبت به هفته گذشته افزایش یابد.  

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در ماه تیر و مرداد منتشر کردیم، شاهد روند نزولی در ارزش معاملات بودیم. این موضوع یکی از نشان‌هایی بود که باعث شد بازار مرداد و شهریور ماه وضعیت مناسبی نداشته باشد. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز چهارشنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز چهارشنبه با ارزش 13416 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری و محصولات شیمیایی به خود اختصاص داده اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو

اگرچه شاخص فیندو در این هفته شروع خوبی نداشت اما در میانه هفته با انتشار اخبار مثبت، خریدارن پرقدرت ظاهر شدند تا این شاخص با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبت ختم شود. این شاخص نسبت به هفته‌های گذشته تفاوت‌هایی داشت؛ در تمام جریان معاملاتی این هفته، این شاخص در محدوده امن خود قرار داشته است که نشان دهنده بهبود وضعیت آن نسبت به هفته‌های گذشته است.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته این شاخص وضعیت خوبی را سپری کرده است و بعد از یک ماه سخت، بلاخره شاهد بازگشت این شاخص به محدوده امن باشیم.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز سه‌شنبه با عدد ۱.۲+ میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز یکشنبه برابر ۵.۲- میلیون تومان بوده است.

یکی از نکات مهم در معاملات این هفته افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار است که نوید بخش شرایط عادی‌تر و به دور از هیجان در هفته‌های آتی است

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص هفتگی با هفته های گذشته

شاخص فیندو علی رغم وضعیت نامناسب بازار، در یک ماه گذشته روند صعودی در پیش گرفت که نشان از حمایت از بازار به خصوص در هفته‌های پایانی است. این شاخص در این هفته با ثبت عدد 1.3- میلیون تومان روندی صعودی یک ماهه خود را تایید کرد. اگر ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو در هفته آتی نیز ادامه‌دار باشد، می‌توان احتمال بازگشت بازار به روند صعودی را متحمل‌تر دانست.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • واسطه‌گری‌های پولی و مالی (وصندوق، وغدیر، شستا و...)
 • کاشی و سرامیک ( کسعدی، کحافظ، کساوه و... )
 • محصولات شیمایی (نوری، پارس، زاگرس و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • ماشین‌آلات و تجهیزات (لابسا، لسرما، لخزر و...)
 • بانک‌ها و موسسات اعتباری (وبملت، سامان، وبصادر و... )
 • حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات (حریل، حپارسا، حکشتی و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در تمام روزهای معاملاتی این هفته، شاخص فیندو در منطقه امن قرار داشته و وضعیت مطلوب در بازار نشان می‌داد.
 • صنعت کاشی و سرامیک برای دومین هفته متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • برای دومین هفته متوالی، صنعت ناجی صنعت محصولات شیمایی به عنوان صنعت ناجی بازار شناخته شده است؛ به‌طوری که این صنعت بیشترین تاثیر مثبت را بر روی برآیند شاخص فیندو هفتگی داشته است.
 • صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است.

 

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت خدمات واسطه‌گری‌های پولی و مالی تعلق می‌گیرد که با عدد 122.3+ میلیون تومان در روز سه‌شنبه 25 شهریور بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت قند و شکر تعلق می‌گیرد که با عدد 117.4- میلیون تومان در روز یکشنبه 23 شهریور بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

 

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

بهبود معاملات در هفته‌ای حمایتی پس از آن که در چند هفته متوالی شاهد وضعیت نه چندان مناسب بازار سرمایه بودیم، در این...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

بهبود معاملات در هفته‌ای حمایتی پس از آن که در چند هفته متوالی شاهد وضعیت نه چندان مناسب بازار سرمایه بودیم، در این...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

بهبود معاملات در هفته‌ای حمایتی پس از آن که در چند هفته متوالی شاهد وضعیت نه چندان مناسب بازار سرمایه بودیم، در این...

نظرات