بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:510 تاریخ انتشار:1399/02/25 19:24 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 20 تا 24 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 20 تا 24 اردیبهشت 99

هفته‌ای پرهیجان در پی بازگشایی خساپا

این هفته معاملات بازار سرمایه ایران از ابتدای هفته بیش از پیش با هیجان همراه بود. هیجانی که باعث می‌شد سهامداران عجولانه اقدام به خرید و فروش کنند؛ همین امر سبب تغییر شرایط بازار از صف خرید به صف فروش در مقاطع مختلف از بازار شده بود.

پس از آنکه در هفته گذشته، سهامداران مقاومت 1 میلیون واحدی را در مقابل خود احساس می‌کردند و با توجه به بار روانی این مقاومت، شاهد افزایش عرضه در آن هفته بودیم، در اولین روز هفته یعنی شنبه شاخص کل توانست با رشد 42294 واحدی از این مقاومت به خوبی عبور کند تا از این به بعد از این عدد به عنوان حمایت روانی شاخص کل یاد شود. همانند اکثر روزهای هفته قبل، روز شنبه نیز شاهد صف خرید و معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم.

اما در روزهای بعد با توجه به بازگشایی سهم خساپا، عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کرد. اغلب سهامداران با توجه به قیمت پایینی که این سهم داشته و مباحث روانی مربوط به قیمت سهم، اقدام به فروش سهام خود کردند تا وجه لازم برای خرید این سهم را تامین کنند؛ همین امر باعث شد که در روز یکشنبه شاهد افزایش عرضه در بازار باشیم. 

پس از بازگشایی سهم خساپا، اتفاقات مهم دیگری نیز در طول هفته انجام شد که بر‌روی معاملات سهامداران تاثیر گذاشته بود؛ استعفای وزیر صنعت در روز دوشنبه و همچین افزایش نرخ فروش برق در صنعت نیروگاه برقی در روز سه‌شنبه که بعد از سال‌‌ها انتظار عملی شد، باعث شد تا این انتظار به‌وجود آید که در روزهای آتی تغییر جهت نقدینگی را شاهد باشیم.

این هفته اوج هیجان را در معاملات شاهد بودیم. در روز سه‌شنبه و چهارشنبه اکثر نمادهای بازار سرمایه از صف خرید به صف فروش و بلعکس تغییر موقعیت دادند که همین امر باعث شد در تعداد قابل توجهی از نمادها شاهد نوسان 20 درصدی در روز باشیم. این میزان نوسان باعث شده است که از این مقاطع به عنوان یکی از روزهای پرنوسان تاریخ بازار سرمایه نام ببریم.

نتیجه این معاملات و اصلاحاتی که در دو روز هفته شاهد آن بودیم، بازدهی 4 درصدی شاخص کل در این هفته بوده است.

شاخص فیندو در این هفته بیش از پیش اهمیت پیدا کرده بود؛ اگرچه در این هفته نیز همانند هفته گذشته، در مقاطعی شاهد تقابل شاخص فیندو و شاخص کل بودیم، اما همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، با توجه به پیش‌رو بودن این شاخص نسبت به شاخص کل، بررسی روند آن شما را نسبت به روند پیش رو بازار زودتر مطلع می‌کند. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات خواهیم پراخت.

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

در این هفته نیز همانند هفته گذشته، هفته‌ای پرمعامله را شاهد بودیم. شکسته شدن رکورد ارزش معاملات حقیقی در کل هفته برای چندمین بار است که انجام می‌شود. پس از آنکه در هفته گذشته، شاهد شکسته شدن رکورد ارزش معاملات حقیقی در طول هفته بودیم، این متغیر در این هفته بهتر از هفته گذشته خود عمل کرد و در نتیجه شاهد افزایش 16.5 درصدی ارزش معاملات حقیقی نسبت به هفته گذشته بودیم. ذکر این نکته الزامیست که در یک ماه گذشته، به‌طور متوالی شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی در کل بازار هستیم. این افزایش ارزش معاملات نشان‌دهنده ورود نقدینگی خردی است که توسط سهامداران جدید به این بازار وارد شده است. کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 70938 میلیارد تومان بوده است تا همچنان شکستن رکورد از جمله عادت‌های این متغیر محسوب شود.

بررسی میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در این هفته معاملاتی به ارزش 14188 میلیارد تومان را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم ولی در هفته گذشته این ارزش برابر 12178 میلیارد تومان بوده است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در فرودین ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. اما این متغیر بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. چرا که با توجه به نقدینگی زیادی که وارد بازار سرمایه شده است، با کوچکترین اخطار و احساس خطر از سوی فعالان بازار سرمایه می‌تواند تبعات مخاطره‌آمیزی داشته باشد. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز یکشنبه، با صف خرید در اکثر نمادها آغاز شد اما در ادامه با توجه به بازگشایی نماد خساپا، شاهد عرضه شدن تعداد قابل توجهی از صف‌های خرید بودیم که نتیجه آن به تعادل کشیده شدن بازار بود.

اما علاوه بر شکسته شدن رکورد ارزش معاملات حقیقی در طول هفته، شاهد ثبت رکورد دیگری در این هفته بودیم؛ در روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت، در بازار سرمایه ایران معاملاتی به ارزش 19750 میلیارد تومان انجام شد که باعث شد این روز در تاریخ بازار سرمایه ایران به یادگار ثبت شود. بررسی وضعیت معاملات در این روز نشان می‌دهد، نوسان بالایی را در این روز در کل بازار شاهد بودیم، به‌گونه‌ای که سهام از صف خرید به صف فروش و برعکس تغییر جهت دادند؛ این عامل باعث شد که در این روز شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی و ثبت رکورد برای این متغیر باشیم.

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو

شاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند در بازار سرمایه است؛ در هفته‌ای که گذشت به برآیند 17.6- میلیون تومان رسید. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص مشخص است، هفته‌ی خوبی را سپری نکردیم. لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

شاخص فیندو در این هفته نیز همانند هفته گذشته، در تمام روزهای هفته اعدادی منفی را ثبت کرد و هفته‌ای سرخ را گذراند، به‌طوری‌که در طول هفته رشد شاخص کل را شاهد بودیم، اما شاخص فیندو در اکثر روزهای هفته خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار هشدار داد؛ هشداری که این دید را نسبت به احتیاط در معاملات ایجاد می‌کرد و همچنین باعث عدم‌خوش‌بینی بالا در وضعیت بازار شده بود.

بررسی روند این شاخص در طول هفته نشان می‌دهد که این شاخص روندی نزولی را سپری کرد؛ توجه به این نکته که در روز شنبه، شاهد بیشترین مقدار شاخص فیندو با عدد 4.9- و در روز سه‌شنبه، کمترین مقدار شاخص فیندو با عدد 30.3- میلیون تومان بودیم، نیز بیانگر سپری شدن روند نزولی در طول هفته برای شاخص فیندو است.

همانند هفته گذشته، در این هفته نیز روز سه‌شنبه رکورددارترین روز در طول هفته بوده است که در بخش اتفاقات مهم هفته به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو با هفته‌های گذشته

اگرچه بررسی روند شاخص فیندو در یک ماه گذشته سپری کردن روند نزولی را نشان می‌دهد، اما ذکر این نکته الزامیست که برآیند شاخص فیندو در این هفته نسبت به هفته گذشته، تغییر قابل توجهی نداشته است. برآیند این هفته و میزان تغییرات آن نسبت به هفته گذشته این دید را به‌وجود می‌آورد که شاید در هفته آتی شاهد تغییر در روند ماهانه شاخص فیندو باشیم و این روند به روند صعودی تغییر جهت دهد.

ذکر این نکته الزامیست که شاخص فیندو در چند ماه گذشته یعنی اسفند و فرودین، در محدوده امن (بالاتر از 3- میلیون تومان) قرار داشته است، ولی در یک ماه گذشته، شاهد این موضوع بودیم که عدد شاخص فیندو کمتر از عدد 3- میلیون تومان قرار دارد و طبق تعاریف، این شاخص از محدوده امن خود خارج شده است. در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز ۳.۴- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی (کهمدا، کگاز، کسرام و...)
 • زراعت (زکشت، زگلدشت، زپارس و...)
 • مواد دارویی (دیران، دلر، دابور و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • فراورده‎های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (شپنا، شتران، شبندر و...)
 • سرمایه گذاری‌ها (امید، سرچشمه، گوهران و...)
 • شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی (وغدیر، وبانک، وصندوق و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

 

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت رکورد جدیدی در شاخص فیندو برای کل بازار ثبت شد و آن ثبت عدد 30.3- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی در شاخص فیندو است که در تاریخ منتشره این شاخص بی‌سابقه بود.
 • در روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت، ارزش معاملات حقیقی با ارزش 19750 میلیارد تومان توانست رکورد جدیدی را در تاریخ بازار سرمایه ثبت کند. (توجه: این عدد ارزش معاملاتی است که توسط اشخاص حقیقی در طول یک روز انجام شده است که این مبلغ در تاریخ بازار سرمایه ایران برای اولین بار ثبت شده است)
 • در دو روز هفته یعنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، با توجه به معاملاتی که در بازار شاهد بودیم، ورود نقدینگی هوشمند را فقط به یک صنعت را شاهد بودیم و در مابقی بازار، خروج نقدینگی هوشمند ثبت شده است.

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای تعلق می‌گیرد که با عدد 101.64+ میلیون تومان در روز شنبه 20 اردیبهشت بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی تعلق می‌گیرد که با عدد 166.82- میلیون تومان در روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد. 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته‌ای پرهیجان در پی بازگشایی خساپا این هفته معاملات بازار سرمایه ایران از ابتدای هفته بیش از پیش با هیجان همراه بود....

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته‌ای پرهیجان در پی بازگشایی خساپا این هفته معاملات بازار سرمایه ایران از ابتدای هفته بیش از پیش با هیجان همراه بود....

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته‌ای پرهیجان در پی بازگشایی خساپا این هفته معاملات بازار سرمایه ایران از ابتدای هفته بیش از پیش با هیجان همراه بود....

نظرات