بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:782 تاریخ انتشار:1400/05/22 16:05 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 16 تا 20 مرداد 1400

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آن‌ها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 16 تا 20 مرداد 1400

بازار میل به اصلاح ندارد!

هفته گذشته، هفته غلبه خریداران به فروشندگان و زورآزمایی آن‌ها در برابر فروشندگان بود. به‌طوری که در هفته اخیر شاهد بازدهی 5.6درصدی شاخص کل و 4.5درصدی شاخص کل هم وزن بودیم. مجموع ارزش معاملات خرد در هفته گذشته 39154 میلیارد تومان گزارش شد که در مقایسه با هفته گذشته رشد 19درصدی را نشان می‌‌داد. روز چهارشنبه نیز رکورد بیشترین ارزش معاملات خرد از ابتدای اسفند سال گذشته شکسته شد. این موضوع نشان‌دهنده حضور خریداران قدرتمند در بازار است و در صورت تداوم آن می‌توانیم تداوم روند صعودی شاخص را پیش‌بینی کنیم.

برآیند ورود و خروج پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت نیز در هفته گذشته منفی  970‌میلیارد تومان بود؛ تداوم خروج پول حقیقی از درآمد‌های ثابت‌ نشان‌دهنده افزایش انتظارات تورمی و منفی‌تر شدن نرخ بهره واقعی در اقتصاد است. نکته‌ای که نشان می‌دهد بازارها مجددا وارد دوران رونق خود شده‌اند.

همچنین در هفته گذشته شاهد خروج 356‌میلیارد تومان نقدینگی حقیقی در بازار بودیم. یکی از دلایل خروج پول را می‌توان به کاهش ضرر اشخاصی که در قیمت‌های بالا وارد بازار شدند و به‌تازگی وارد سود شدند تفسیر کرد. البته سیو سود توسط اشخاص حقیقی نیز در نقطه فعلی محتمل است.

بررسی دلایل رشد بازار

در هفته گذشته اتفاقات سیاسی مختلفی در خصوص برجام رخ داد؛ از جمله ارجاع پرونده مذاکرات به شورای عالی امنیت ملی، صحبت سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر عدم ترک مذاکرات توسط ایرانی‌ها و صحبت معاون وزیر دفاع آمریکا مبنی بر قابل حل بودن مشکلات ایران با فرآیندهای سیاسی و دیپلماتیک. علی ‌غم انتشار این اخبار، اما در یک هفته اخیر شاهد ورود دلار به کانال ۲۷ هزار تومان و شکست مقاومت‌های مهم آن بودیم. این موضوع، نشان‌دهنده این موضوع است که همچنان اهالی بازار نسبت به برجام و نتیجه آن ناامید هستند.

این موضوع در کنار عوامل دیگری از جمله مشخص شدن کابینه آقای رئیسی (به‌دلیل انتظار بازار مبنی بر تداوم وضعیت موجود یا بدتر شدن آن)، تحرکات اخیر در افغانستان و مختل شدن صادرات به این کشور که به‌عنوان چهارمین مقصد صادراتی ایران، باعث رشد بازارهای دارایی شده است.

 

روند بازار در هفته اخیر

شنبه:

شاخص‌های بازدهی بازار در روز شنبه با تغییر کمی مواجه شدند. شاخص کل با رشد 1720 (معادل 0.12درصدی) واحدی و شاخص کل هم وزن نیز 3534 واحد (معادل 0.87درصد) رشد داشتند. صنایع ریالی و داخلی بیشتر مورد توجه معامله‌گران قرار گرفتند. علت آن نیز صحبت‌های آقای رئیسی در مراسم تحلیف در خصوص حمایت از هرگونه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها بود که نشان‌دهنده بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه بود.

ارزش معاملات خرد هم 7278 میلیارد تومان ثبت شد که نسبت به روز چهارشنبه افت نسبی 12درصدی را نشان داد. خالص خرید اشخاص حقیقی در این روز منفی بود به‌صورتی که برآیند ورود خروج نقدینگی در انتهای بازار منفی 237 میلیارد تومان گزارش شد. در مقابل شاهد خروج 67 میلیاردی تومانی پول از درآمد ثابت ها بودیم.

صنایع بانک و اطلاعات و ارتباطات و نمادهای فارس و وبملت مورد توجه اشخاص حقیقی و حقوقی‌ها نیز صنایع فلزات و پالایشی و نمادهای شپنا و تاپیکو را مورد حمایت خود قرار دادند. به‌طور کلی حقیقی‌ها به نمادها و صنایع  ریالی و حقوقی‌ها صنایع دلاری اقبال نشان دادند.

 

یکشنبه:

روز یکشنبه نماگرهای بازدهی بازار روند متعادل رو به مثبتی را نشان دادند. شاخص کل با رشد 10 هزار واحد (معادل 0.7درصد) و کل هم وزن نیز 3500 واحد (معادل 0.9درصد) رشد داشت. صنایع و نمادهای مورد توجه اشخاص حقیقی صنایع سرمایه‌گذاری و غذایی و در بین نمادها وامین و غگلستا بود. حقوقی‌ها نیز بیشترین ورود پول را صنایع فلزات و بانک ها و نمادهای فولاد و برکت داشتند.

آمار مربوط به نقدینگی بازار نیز نشان می‌داد ارزش معاملات خرد در بازار 6121 میلیارد تومان، ورود خروج پول حقیقی به درآمد ثابت ها وبازار نیز به ترتیب منفی 73 میلیاد تومان و منفی 87 میلیارد تومان گزارش شد. به‌طور کلی شاهد کاهش ارزش معاملات خرد برای دومین روز متوالی، رشد اندک خروج نقدینگی حقیقی از درآمد ثابت‌ها نسبت به روز شنبه و خروج پول حقیقی نیز نسبت به روز گذشته با کاهش شدید منفی 63درصدی مواجه شد.

 

دوشنبه:

هر دو شاخص بازدهی بازار در روز دوشنبه سبز پوش بودند به‌طوری که شاخص کل با رشد 15 هزار واحدی (معادل1.1درصد) و کل هم‌وزن نیز با رشد تقریبا 5000 واحدی (معادل 1.2درصد) مواجه شدند. صنایع با بیشترین خالص خرید اشخاص حقیقی صنایع فلزات و دارویی (به‌دلیل رشد نرخ ارز و صحبت های رییس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی تهران مبنی بر حذف ارز 4200تومانی بیش از 30 الی 40 قلم دارو در ماه گذشته)  و نمادهای آن نیز فخوز و کاوه بود.

حقوقی‌ها نیز بیشترین خالص خرید را در صنایع شیمیایی و بانکی و نمادهای فولاد و شپنا داشتند. ارزش معاملات خرد در این روز  نیز به با رسیدن به محدوده 7‌هزار‌میلیارد تومانی رشد 13درصدی و خروج پول از درآمد ثابت‌ها نیز به 147‌میلیارد تومان رسید که رشد بیش از 100درصد را نسبت به روز قبل نشان می‌داد. در ادامه روز گذشته شاهد کاهش میزان خروج نقدینگی حقیقی از بازار بودیم و خروج نقدینگی حقیقی از 87‌میلیارد تومان به 27‌میلیارد تومان رسید.

 

سه‌شنبه:

در روز سه‌شنبه مشابه روز گذشته شاهد غلبه خریداران بر فروشندگان و سبزپوشی بازار بودیم. شاخص کل در این روز با رشد بیش از 20 هزار واحدی (معادل 1.4درصدی) به سطح 1450 هزار واحدی رسید. شاخص هم وزن نیز مشابه شاخص حرکت کرد و رشد 5420 واحدی (1.3درصدی) داشت.

 ارزش معاملات در این روز رکورد بیشترین ارزش معاملات خرد را در سال 1400 شکست و وارد کانال 9‌هزار میلیارد تومانی شد. خروج پول حقیقی از درآمد ثابت‌ها در عملکردی مشابه روز گذشته 150‌میلیارد تومان گزارش شد. همچنین روند خروج پول حقیقی از بازار متوقف و 3‌میلیارد تومان مثبت گزارش شد. صنایع با بیشترین ورود پول توسط اشخاص حقیقی صنایع فلزات و غذایی بودند و نمادهای مورد توجه آن‌ها نیز  چند رشته‌ای و پالایشی و نمادها نیز نمادهای شپنا و شستا بودند.

 

چهارشنبه:

بازار در روز چهارشنبه روند صعودی خود را برای سومین روز متوالی ادامه داد و شاخص در یک عملکرد خیره کننده بیش از 30 هزار واحد (معادل 2درصد) و کل هم وزن رشد بیش 4100 واحدی (معادل 1درصد) رشد داشتند.

 صنایع و نمادها نیز با بیشترین خالص خرید اشخاص حقیقی چند رشته‌ای صنعتی و شیمیایی و نمادهای شستا و پارس بوند.

ارزش معاملات خرد نیز در یک عملکرد خیره کننده به 9964 میلیارد تومان رسید که رکورد بیشترین ارزش معاملات خرد از ابتدای اسفند سال قبل تا سال 1400 بود؛ همچنین شاهد ورود 3میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بودیم؛ اما نکته مهم بازار چهارشنبه خروج نقدینگی حقیقی از درآمد ثابت‌ها بود. روند خروج نقدینگی حقیقی از درآمد ثابت‌ها در این روز عدد شگفت‌انگیز 533میلیارد تومان را ثبت کرد که رکورد خروج پول اشخاص حقیقی از صندوق‌ها و اوراق درآمد ثابت از ابتدای تاریخ بازار سرمایه بود.

 

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو

شاخص فیندو، شاخصی است که مستقل از مثبت و منفی بودن بازار است و نشان‌دهنده ورود و خروج نقدینگی هوشمند در کلیت بازار است. برایند هفتگی این شاخص در هفته گذشته برابر 2.4+ میلیون تومان بوده است که بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات این هفته بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 1.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 1.5- تا 0.5- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته وضعیت خوبی را سپری کرده و در اکثر روزهای معاملاتی بالای محدوده امن قرار داشته است تا همچنان نسبت به روند مطلوب بازار در ادامه امیدوار بود.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز چهارشنبه با عدد 2.5+ میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز یکشنبه برابر 2.6- میلیون تومان بوده است.

 

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند

در هفته گذشته بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به صنایع زراعت، چند رشته‌ای صنعتی و محصولات شیمایی و بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از صنایع کانه‌های فلزی، بیمه و بانک‌ها ثبت شده است.

بررسی شاخص فیندو هفتگی صنایع نشان می‌دهد همچنان خروج پول هوشمند از صنایع بزرگ بازار در حال رخ دادن است. این موضوع می‌تواند این احتمال را بوجود آورد که شاید رشد بعدی بازار در سهام و صنایع کوچک رخ دهد.

 

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

  • صنعت قند و شکر در روز یکشنبه 17 مرداد، با ثبت عدد 33.4 میلیون تومان، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
  • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت بیمه تعلق می‌گیرد که با عدد 15.2- میلیون تومان در روز یکشنبه 17 مرداد، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
  • صنایع انبوه‌سازی، سرمایه‌گذاری، کانه‌های غیر فلزی، زراعت و تامین آب، برق و گاز در تمام روزهای هفته یعنی 5 روز متوالی عدد مثبت در شاخص فیندو ثبت کرده و ورود پول هوشمند به آن دیده شده است.
  • صنایع بانک‌ها و موسسات اعتباری، کانه‌های فلزی، مواد دارویی، بیمه و محصولات فلزی در 4 روز هفته با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو، خروج پول هوشمند در آن دیده شده است.

 

پیش‌بینی بازار

بازار سرمایه هفته سبز دیگری را سپری کرد؛ این روند صعودی و عبور از مقاومت‌های پیش رو، از طرفی باعث امیدواری نسبت به ادامه‌دار بودن روند صعودی بازار و از طرفی باعث نگرانی می‌شود؛ چرا که اگر این رشد بدون اصلاح باشد احتمال حباب‌دار شدن بازار و تکرار سناریو خرداد 99 برای بازار وجود خواهد داشت.

برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی از بازار این موضوع را یادآوری می‌کند احتمال سیو سود سهامداران با توجه به رشد اخیر بازار، وجود دارد. اما روند هفتگی شاخص فیندو نشان می‌دهد همچنان خریداران حقیقی بصورت مستمر و با قدرت در بازار حضور پیدا کردند.

از روند صعودی شاخص فیندو و افزایش خروج پول حقیقی این نتیجه را می‌توان گرفت که فروش‌هایی که توسط افراد حقیقی انجام می‌شود و باعث خروج پول حقیقی از بازار شده، توسط افراد خرد بازار انجام شده است.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

برای پیش‌بینی بازار باید روند هفتگی شاخص فیندو و برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی را رصد کرد؛ در صورت ادامه‌دار بودن خروج نقدینگی حقیقی و کاهش عدد شاخص فیندو می‌توان اصلاح برای بازار را متصور شد در غیر این صورت همچنان بازار صعودی خواهد بود.

همانند هفته گذشته در این هفته نیز شاهد ورود پول هوشمند به صنایع کوچک بازار بودیم. درنتجه همچنان می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که شاید در ادامه مسیر سهام بزرگ بازار برای مدتی کوتاه اسراحت زمانی را تجربه کنند و سهام‌های کوچکتر اما با بنیاد قوی، بیشتر مرود توجه اهالی بازار قرار گیرند.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برچسب ها : شاخص هفتگی فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

بازار میل به اصلاح ندارد! هفته گذشته، هفته غلبه خریداران به فروشندگان و زورآزمایی آن‌ها در برابر فروشندگان بود....

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

بازار میل به اصلاح ندارد! هفته گذشته، هفته غلبه خریداران به فروشندگان و زورآزمایی آن‌ها در برابر فروشندگان بود....

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

بازار میل به اصلاح ندارد! هفته گذشته، هفته غلبه خریداران به فروشندگان و زورآزمایی آن‌ها در برابر فروشندگان بود....

نظرات