بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:658 تاریخ انتشار:1399/07/17 16:51 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 12 تا 16 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 12 تا 16 مهر 99

هفته متفاوت بازار سرمایه با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو

پس از آن که سرمایه‌گذاران دو ماه سخت را سپری کردند، بازار سرمایه روی خوش خود را نیز به همگان نشان داد. این هفته بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری کرد تا بخشی از ضرر سرمایه‌گذاران در این بازار را جبران کند.

همانند هفته‌های گذشته شاهد شروع خوب معاملات در اولین روز هفته بودیم؛ این شروع خوب برای تعدادی از سرمایه‌گذاران فرصت خروج تلقی می‌شد و برای عده‌ای فرصت مناسب برای شکار سهام بعد از افت 50 درصدی قیمت آن‌ها.

روز یکشنبه نیز بازار شروع خوبی داشت اما در انتهای بازار بار دیگر افزایش عرضه بر بازار سایه انداخت. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورد که شاید در مابقی روزهای هفته بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکند و بازار سرمایه به روند نزولی خود ادامه دهد. اما رسیدن شاخص فیندو به محدوده حساس تکنیکالی باعث شد تا حمایت از بازار در دستور کار سرمایه‌گذاران قرار گیرد. این حمایت با حمایت‌های صورت گرفته در هفته پیش تفاوت مهمی داشت و آن این بود که این بار سرمایه‌گذاران حقیقی در نقش حمایت‌کننده و ناجی بازار عمل کردند تا بازار سرمایه بیش از این به روند نزولی خود ادامه ندهد. نتیجه این حمایت بازار سبزی بوده است که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شاهد آن تا بازار سرمایه هفته‌ای مطلوب را سپری کند.

نتیجه معاملات این هفته رشد 2 درصدی شاخص کل و هم وزن بوده است تا برآیند معاملات هفته پس از گذشت دو ماه، بالاخره مثبت شود.

بررسی وضعیت معاملات جابجایی نقدینگی در بین صنایع و شرکت‌های بزرگ و کوچک را به وضوح نشان می‌دهد. در هفته گذشته صنعت کانی‌های فلزی مورد توجه بازار بود و سهام این صنعت روندی مخالف جریان بازار در پیش گرفتند ولی در این هفته بازگشت خودرو به روند صعودی خود باعث شد به عنوان لیدر عمل کرده و معاملات این صنعت را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در روز دوشنبه بار دیگر مشکلات هسته معاملات، به سراغ سرمایه‌گذاران آمد. در این روز معاملات فرابورس به دلیل مشکلاتی که در هسته معاملات این شرکت وجود داشت، با تاخیر انجام شد.

در این هفته نیز اخبار مهمی درباره بازار سرمایه منتشر شد. در روز سه‌شنبه وزیر اقتصاد اعلام کردند که دولت قصد دارد صندوق دارا سوم را نیز به بازار عرضه کند. این صندوق شامل مابقی سهام بانک ملت، صادرات و تجارت می‌باشد. حال سوالی که به‌وجود می‌آید این است که چطور با وجود عدم توجه بازار به صندوق پالایشی، دولت قصد دارد صندوق دیگری را نیز به بازار عرضه کند؟

در آخرین روز هفته نیز افزایش نرخ سیمانی‌ها اعلام شد تا به هوشمند بودن نقدینگی که در هفته گذشته وارد این صنعت شد پی ببریم.

در کنار وضعیت مطلوب بازار، شاخص فیندو نیز یکی از بهترین هفته‌های خود را سپری کرد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پرداخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 28923 میلیارد تومان بوده است. تعادلی که در معاملات این هفته شاهد بودیم باعث شده ارزش معاملات حقیقی نسبت به هفته گذشته 53 درصد رشد کند.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در ماه تیر و مرداد منتشر کردیم، شاهد روند نزولی در ارزش ارزش معاملات بودیم. این موضوع یکی از نشان‌هایی بود که باعث شد بازار مرداد و شهریور ماه وضعیت مناسبی نداشته باشد. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز یکشنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز یکشنبه با ارزش 11481 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به خود اختصاص داده‌اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

همان‌طور که گفته شد شاخص فیندو در این هفته یکی از بهترین هفته‌های خود را سپری کرد؛ این شاخص در این هفته در چهار روز عدد مثبت را ثبت کرد. این موضوع نشان می‌دهد که ضمن ورود نقدینگی هوشمند به کلیت بازار، شاهد حمایت همه جنبه اشخاص حقیقی از بازار بودیم. 

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم شاخص فیندو، شاخصی است که مستقل از مثبت و منفی بودن بازار است و نشان‌دهنده ورود و خروج نقدینگی هوشمند در کلیت بازار است. برای توضیح بیشتر می‌توان به روند معاملات و شاخص فیندو در طول هفته توجه کرد.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته این شاخص وضعیت خوبی را سپری کرده است و در تمام جریان معاملاتی در محدوده امن قرار داشته است.

شاخص فیندو در روز سه‌شنبه بهترین وضعیت ممکن را سپری کرد. در این روز شاخص فیندو با سپری کردن روز تمام مثبت، حمایت از بازار را تثبیت کرد تا شاید برای هفته آتی بتوانیم وضعیت خوبی را برای متصور باشیم تا بخشی از زیانی که سرمایه‌گذاران در دو ماه اخیر دیدند، جبران شود.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز ‌دوشنبه با عدد 6.6+ میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز یکشنبه برابر 7.7- میلیون تومان بوده است.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

برآیند هفتگی شاخص فیندو در این هفته برابر با 1.4+ میلیون تومان بوده است. پس از آن که شاخص فیندو در هفته گذشته از محدوده امن خود خارج شد، این انتظار وجود داشت که روند نزولی در شاخص کل و کلیت بازار ادامه‌دار باشد. اما حمایت و تعادلی که در معاملات این هفته برقرار شد، باعث شد تا علاوه بر بازگشت شاخص کل به روند صعودی خود، برآیند هفتگی آن نیز مثبت شود. این موضوع، حساسیت معاملات هفته آتی را بیشتر می‌کند. چرا که اگر این روند ادامه‌دار باشد، می‌توان شروع روند صعودی را در کلیت بازار متحمل‌تر دانست.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • کاشی و سرامیک (کحافظ، کسعدی، کپارس و...)
 • لاستیک و پلاستیک ( پکویر، پتایر، پکرمان و... )
 • حمل و نقل، انبارداری (حتاید، حپارسا، حریل و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • واسطه‌گری‌های پولی و مالی (وآتوس، واحیا، واحصا و...)
 • قند و شکر (قنیشا، قثابت، قشیر و...)
 • سایر محصولات کانی غیرفلزی (کهمدا، کقزوی، کساپا و..)

 (ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • پس از دوماه، برآیند شاخص فیندو در این هفته به عدد مثبت ختم شد.
 • در روز سه‌شنبه شاهد روز تمام مثبت در شاخص فیندو بودیم؛ به‌طوری که در تمام جریان معاملاتی این شاخص ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌داد.
 • صنعت کاشی و سرامیک در این هفته برای دومین هفته متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت قند و شکر برای سومین هفته متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت کاشی و سرامیک در تمام روزهای هفته یعنی 5 روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات در 3 روز متوالی یعنی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

 

ترین‌های هفته

 • صنعت استخراج کانه‌های فلزی در روز چهارشنبه 16 مهر، با ثبت عدد 65.4 میلیون تومان، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت سایر محصولات کانی‌ غیرفلزی تعلق می‌گیرد که با عدد 64.3- میلیون تومان در روز یکشنبه 13 مهر، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته متفاوت بازار سرمایه با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو پس از آن که سرمایه‌گذاران دو ماه سخت را سپری کردند، بازار سرمایه...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته متفاوت بازار سرمایه با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو پس از آن که سرمایه‌گذاران دو ماه سخت را سپری کردند، بازار سرمایه...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته متفاوت بازار سرمایه با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو پس از آن که سرمایه‌گذاران دو ماه سخت را سپری کردند، بازار سرمایه...

نظرات