بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:562 تاریخ انتشار:1399/03/15 14:19 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو - 10 تا 13 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو - 10 تا 13 خرداد 99

بازگشت به روند صعودی؟!

در گزارش هفتگی قبلی شاخص فیندو این سوال را مطرح کردیم که آیا زمان اصلاح بازار به پایان رسیده است و یا اینکه حمایت از بازار در دستور کار قرار گرفته است. در این گزارش به این سوال پاسخ خواهیم داد.

پس از چند هفته که بازار اصلاحات زیادی را تجربه کرد و حمایت‌ها را یکی پس از دیگری گذراند، در این هفته شاهد بازگشت پرقدرت بازار به روند صعودی بودیم. این هفته نیز همانند هفته گذشته، اخبار سرنوشت بازار را تغییر داد و باعث شد که بازار به روند صعودی خود بازگردد. در اولین روز هفته، انتشار خبری مبنی بر اعطای کارت‌های اعتباری به دارندگان سهام عدالت، باعث شد که بازار نیرویی دوباره بگیرد و روزی مثبت را ثبت کند. اما در روز بعد با انتشار خبری مبنی بر اصلاح سود در اثر تغییر نرخ تسعیر ارز فروش‌های صادراتی سال ۹۷ شرکت‌های پالایشی، بازار دلیل جدیدی برای ادامه رشد پیدا کرد. با توجه به این موضوع که این دو خبر تاثیر بسزایی به‌روی شرکت‌های بزرگ بازار گذاشتند، در نتیجه این شرکت‌ها همانند لیدر عمل کرده و باعث شدند که کلیت بازار روندی مثبت در پیش گیرد. نتیجه معاملات این هفته، بازدهی 9.5 درصدی شاخص کل و بازدهی 4 درصدی شاخص هم وزن بوده است. این اعداد نشان از این موضوع دارد که شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه نسبت به شرکت‌های کوچک، بازدهی بیشتری داشته‌‌اند.

در این هفته شاخص کل همانند هفته گذشته، با عدد یک میلیون واحدی روبه‌رو بود؛ عددی که در این هفته به راحتی توانست از آن عبور کند و اگر بتواند بالای این عدد خود را تثبیت کند، می‌توان اهداف بالایی را برای آن در نظر گرفت.

در کنار وضعیت خوب شاخص کل و شاخص هم وزن، شاخص فیندو نیز در این هفته وضعیت خوبی را گذراند و با سپری کردن روند صعودی در طی هفته باعث امیدواری سهامداران نسبت به ادامه روند شاخص کل و کلیت بازار در روزهای آتی شد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات خواهیم پراخت.

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

با توجه به این موضوع که در این هفته ما شاهد چهار روز کاری بودیم و در هفته گذشته سه روز کاری را گذراندیم، در نتیجه کلیت ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است در نتیجه مقایسه این عدد با هفته گذشته اطلاعات دقیقی به ما نمی‌دهد. کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 36697 میلیارد تومان بوده است.

برای حل مشکل تعداد روزهای کاری هفته نسبت به هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته را بررسی می‌کنیم. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 9174 میلیارد تومان بوده است ولی در هفته گذشته ارزش این متغیر برابر 8993 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از افزایش ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته قبل دارد که دلیل اصلی آن برقراری تعادل در معاملات است. اگر بازار به روال قبلی خود بازگردد و در نتیجه شاهد قفل شدن سهام در صف‌های خرید و فروش باشیم، می‌توان برای آن روند نزولی را در نظر گرفت.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و فروردین بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در اردیبهشت ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. 

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز یکشنبه با ارزش 11045 میلیارد تومان انجام شده است. بررسی وضعیت معاملاتی صنایع و نمادها نشان می‌دهد که بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت خودرو و صنعت فلزات اساسی به خود اختصاص داده‌اند.

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص هفتگی فیندو

شاخص فیندو پس از گذشت یک ماه که روزهای تمام سرخ را سپری می‌کرد، در این هفته توانست به عدد مثبت نیز دست یابد. در روز دوشنبه، شاخص فیندو با ثبت عدد 0.4+ میلیون تومان امیدها را در دل سهامداران نسبت به ادامه روند صعودی در بازار زنده نگه داشت. کمترین مقدار شاخص فیندو  در روز یک‌شنبه با عدد 10.4- میلیون تومان و بیشترین عدد در شاخص فیندو در روز سه‌شنبه با عدد 0.4+ میلیون تومان بوده است.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

همان‌طور که در تصویر مشخص است، روند صعودی در شاخص فیندو در یک ماه اخیر به راحتی قابل مشاهده است. برآیند این هفته نیز به تبع آن نسبت به هفته گذشته بهتر بوده است و در نتیجه با ثبت عدد 4.3- میلیون تومان به کار خود پایان داد. در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز 4.5- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است. در نتیجه می‌توان بازگشت شاخص فیندو به محدوده امن خود را نتیجه گرفت.

برای توضیح عدد نهایی شاخص فیندو به این نکته توجه کنید که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • کانه‌های فلزی (کاما، کروی، تاصیکو و...)
 • حمل و نقل و انباری (حپارس، حتاید، حفارس و...)
 • واسطه‌گری‌های پولی و مالی (واحیا، ولتجار، وارس و ... )

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • خودرو و ساخت قطعات (خودرو، خساپا، خدیزل و...)
 • بانک‌ها و موسسات اعتباری (ملت، سامان، وتجارت و...)
 • انبوه‌سازی و املاک (ثمسکن، ثتران، ثاخت و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • همانند هفته گذشته در این هفته نیز صنعت استخراج کانه‌های فلزی به عنوان یکی از صنایع برتر در بیشترین ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • شاخص فیندو در روز دوشنبه توانست بعد از یک ماه عدد مثبتی را به عنوان عدد نهایی ثبت کند.
 • در تقابل صنعت قند و شکر، صنعت مواد غذایی قرار دارد که برای دومین هفته متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در طول هفته شناخته شده است.

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت استخراج کانه‌های فلزی تعلق می‌گیرد که با عدد 80.4+ میلیون تومان در روز دوشنبه 12 خرداد بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت منسوجات تعلق می‌گیرد که با عدد 76.9- میلیون تومان در روز ‌شنبه 10 خرداد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
نظرات