بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:784 تاریخ انتشار:1400/06/13 14:57 نویسنده: فاطمه رشیدی
شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

سرخ‌پوشی بازار پس از سیزده هفته متوالی سبزپوشی

در هفته گذشته پس از سیزده هفته متوالی رشد، بالاخره شاهد ثبت بازده منفی در شاخص کل و کل هم‌وزن بودیم. در هفته اخیر شاخص کل بازده منفی 2.02درصدی و کل هم‌وزن نیز بازده منفی 0.9درصدی را ثبت کردند. اصلاح کمتر شاخص کل نسبت به کل هم‌وزن نشان‌دهنده اصلاح کمتر نمادهای کوچک و متوسط بازار نسبت به بزرگان است که نشان‌دهنده اقبال بازار به چنین نمادهایی است.

پنج صنعت خدمات رفاهی متنوع (-9.76درصد)، فعالیت مهندسی (8.89-درصد)، محصولات فلزی (7-درصد)، بنادر و کشتیرانی (5.55-درصد) و لاستیک و پلاستیک (5.3-درصد) بیشترین افت را در هفته اخیر ثبت کردند و صنایع نوشیدنی (8.08درصد)، بیمه (7درصد)، ماشین آلات (6.85درصد)، قطعات خودرو (5.94درصد) و کاشی و سرامیک (5.61درصد) بیشترین بازده را در هفته اخیر داشتند.

 

جابه‌جایی رکورد اولین‌ها

مجموع ارزش معاملات خرد در هفته گذشته 67195 میلیارد تومان گزارش شد. ارزش معاملات خرد نسبت به هفته گذشته بیش از 52درصد رشد داشت. به‌طور کلی رشد این‌چنینی ارزش معاملات خرد در کنار افت بازار و برخورد به مقاومت تکنیکالی نکته مثبتی ارزیابی نمی‌شود؛ اما نشان می‌دهد بازار حتی در منفی‌ها نیز خریدار دارد و نقدشوندگی بازار در همه حال حفظ شده و امکان خریدوفروش در بازار به‌صورت  مستمر وجود دارد.

تراز نقدینگی حقیقی وارد شده به بازار سهام نیز مثبت 494 میلیارد تومان گزارش شد که نشان‌دهنده رشد 366درصدی نسبت به هفته گذشته بود. مثبت بودن برآیند این مقدار و رشد آن نسبت به هفته گذشته نشان‌دهنده مثبت بودن چشم‌انداز مثبت بازدهی بازار در کوتاه‌مدت است.

برآیند نقدینگی حقیقی وارد شده به صندوق‌های درآمد ثابت در هفته گذشته نیز بر خلاف هفته قبل مثبت بود و در کل بیش از 2700 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد این صندوق‌ها شد که نشان‌دهنده یک رشد قابل‌توجه در این آمار است.

به‌صورت کلی ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها و رشد مقدار آن نسبت به مدت مشابه گذشته آمار چندان جذابی برای بازار سهام نیست و نشان‌دهنده فروکش کردن انتظارات تورمی و پیش‌بینی بازده بهتر این ابزار نسبت به بازار است.

 

بررسی دلایل افت بازار

از دلایل افت بازار در هفته اخیر کاهش نرخ دلار و ورود به کانال 27هزارتومانی و (4.6درصد کاهش) هچنین تعدیل انتظارات تورمی یاد می‌شود. صحبت‌های دولت جدید در خصوص مذاکرات و سیگنال به بازار ارز در خصوص بازگشت ایران به میز مذاکرات و گشایش در دارایی‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها جمله این دلایل است.

البته بازارهای جهانی بر خلاف نرخ دلار شرایط مثبتی داشتند و در هفته اخیر و در نشست جکسون هول هرگونه تغییر سیاست به رسیدن به اشتغال حداکثری (نرخ یبکاری 4.5درصدی) گره خورد. نکته‌ای که در این ماه و با انتشار داده‌های اشتغال غیر کشاروزی تا حدی مشخص می‌‌شود.

در صورتی که این داده که در جمعه ابتدای هر ماه منتشر می‌شود و نشان‌دهنده تعداد شغل ایجاد شده به‌جز اشتغال دولتی، کشاورزی، مشاغل خانگی  و موسسات انتفاعی است کمتر از 750هزار منتشر شود فشار نزولی بر شاخص دلار ایجاد کرده و سبب می‌شود بازار انتظار اعلام سیاست‌های تیپرینگ در ماه جاری 23 سپتامبر را نداشته و زمینه رشد بازارها  فراهم شود. همچنین میانگین دستمزد ساعتی نیز یکی از داده‌های مهم این هفته است که در صورتی که بیشتر از انتظار گزارش شود می‌تواند نشان‌دهنده فشار تورمی و عامل تغییر سیاست‌های فدرال ریزرو باشد که نکته منفی برای بازارها محسوب می‌شود.

 

روند بازار در هفته اخیر

 

شنبه

بازار در روز ابتدای هفته بازار با قدرت نمایی خریداران آغاز به کار کرد و در این روز شاهد رشد تقریبا 25هزارواحدی (1.6معادل درصد) شاخص کل و نزدیک شدن به مقاومت 1600هزارواحدی  و 11هزارواحدی شاخص کل هم وزن (معادل 2.38درصدی) بودیم.

ارزش معاملات خرد در این روز 12600 میلیارد تومان گزارش شد که بیشترین ارزش معاملات خرد از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته تا این روز معاملاتی بود. صنایع و نمادها با بیشترین ارزش معاملات خرد نیز شامل صنایع شیمیایی، بانکی و فلزی و در بین نمادها نیز پالایش، دارایکم و وبملت بیشترین ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند.

در این روز شاهد خروج 255میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از درآمد ثابت‌ها بودیم که رشد 168درصدی را نسبت روز چهارشنبه نشان می‌داد؛ همچنین شاهد ورود 450میلیاردتومانی نقدینگی حقیقی به بازار بودیم که تقریبا در سه‌ماهه کاری اخیر مشاهده نشده بود. صنایع و نمادها با بیشترین خالص خرید حقیقی نیز شامل بانکی، خودرویی و پالایشی و نمادهای وکار، شتران و تنوین بود.

بیشترین حمایت حقوقی‌ها نیز در صنایع شیمیایی و فلزات و نمادهای نوری، برکت و فولاد داشتند.

 

یکشنبه

معاملات بازار در روز یکشنبه چندان جالب نبود و همزمان با افت دلار و شایعه‌هایی درباره پذیرش پیش شرط‌های ایران توسط آمریکا و آغاز زود هنگام مذاکرات شاهد افت شاخص کل بورس به میزان 2355 واحد (معادل منفی 0.15درصد) و شاخص کل هم وزن نیز بدون تغییر باقی ماند.

ارزش معاملات خرد در این روز به‌رقم خیره‌کننده 17 هزار میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم ارزش معاملات خرد از ابتدای سال بود. صنایع فلزات، خودروسازی و شیمیایی و نمادهای پالایش، دارا یکم و شستا بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده بودند.

همچنین شاهد برآیند منفی ورود نقدینگی حقیقی به بازار به‌میزان بیش از 1000 میلیارد بازار بودیم؛ اما در این بین بیشترین ورود نقدینگی حقیقی به صنعت دارو و نماد کاوه صورت گرفت.

اما نکته مثبت بازار در این روز این بود که شاهد تداوم روند خروج نقدینگی حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت به میزان 126 میلیارد تومان بودیم. اگر چه این آمار آمار مناسبی به‌نظر می‌رسد اما کاهش شتاب ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها نسبت به روز ابتدایی هفته سبب افزایش موج بدبینی نسبت به بازار و تردید در آغاز دوره ریزشی بازار مشابه آذر سال گذشته شد.

 

دوشنبه

در روز دوشنبه شتاب افت شاخص‌های بازدهی بازار افزایش یافت و شاهد افت بیش 49هزارواحدی شاخص کل (معادل 3.24درصد) و 13هزارواحدی کل هم‌وزن (معادل 2.89درصد) بودیم.

ارزش معاملات خرد بازار در این روز 12500 میلیارد تومان ثبت شد؛ همچنین صنایع و نمادهای پالایشی، فلزات و شیمیایی و نمادهای شبندر، پالایش یکم و و فولاد بیشترین سهم از این ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند.

برآیند نقدینگی وارد شده به بازار در این روز منفی 2200 میلیارد تومان گزارش شد که در جایگاه هفتم بیشترین خروج نقدینگی حقیقی از ابتدای تاریخ بازار سرمایه و بیشترین میزان طی هفت‌ماهه اخیر را به خود نشان داد. بیشترین خالص خرید حقیقی در صنعت پالایشگاهی و نمادهای دلر و شبندر به خود اختصاص دادند.

همچنین در این روز شاهد ورود 335‌میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به درآمد ثابت‌ها بودیم که پس از شش روز متوالی ورود پول به آن‌ها صورت گرفت.

 

سه‌شنبه

بازار در روز سه‌شنبه روند نزولی روز گذشته خود را حفظ کرد اما شیب روند نزولی آن به‌شدت کاهش یافت. در این روز شاهد ریزش تقریبا 28هزارواحدی شاخص کل (معادل منفی 1.86درصد) و 7500واحدی شاخص کل هم‌وزن (معادل 1.67درصد) بودیم.

ارزش معاملات خرد در این روز 13946 میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به روز گذشته رشد تقریبا 12درصدی را نشان می‌داد. در این بین صنایع پالایشی، فلزات و شیمیایی صنایع بودند که بیشترین ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند. در بین نمادها نیز نمادهای پالایش، شبندر و دارایکم بیشترین ارزش معاملات را در بین نمادهای معامله شده داشتند.

تراز نقدینگی حقیقی به بازار در این روز مشابه دو روز گذشته منفی بود اما نسبت به روز گذشته کاهش 68درصدی را نشان می‌داد. بیشترین ورود پول اشخاص حقیقی به صنعت قند و شکر و نمادهای تایرا و شبندر بود.

برآیند نقدینگی حقیقی وارد شده به صندوق‌های درآمد ثابت در این روز مشابه روز گذشته مثبت و 203 میلیارد تومان گزارش شد که کاهش 39درصدی را نسبت به روز گذشته نشان می‌داد.

 

چهارشنبه

روز چهارشنبه شاهد یک بازار سبزپوش و رشد 24500واحدی شاخص کل (معادل 1.6درصد) و 8480واحدی کل هم‌وزن (معادل 1.86درصد) بودیم. از جمله دلایل مثبت شدن این روز را می‌توان به اخبار مرتبط با مذاکرات و تعویق دو الی سه‌ماهه برای آغاز فرآیند مذاکرات، تثبت دلار در محدوده 27 هزار تومان و همچنین برخورد با یک حمایت تکنیکال در شاخص کل را نام برد.

ارزش معاملات خرد در این روز 10800 میلیارد تومان ثبت شد که نسبت به روز گذشته کاهش 22درصدی را نشان می‌داد. بیشترین ارزش معاملات خرد در بین صنایع هم به صنایع فرآورده‌های نفتی، شیمیایی و خودرو اختصاص داشت. در بین نمادها نیز نمادهای شنبدر، کاما و برکت بیشترین ارزش معاملات خرد را داشتند.

در این روز شاهد ورود 810 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بازار پس از سه روز متوالی خروج پول بودیم. در این بین نمادهای صبا، سمتاز و پارس بیشترین خالص خرید حقیقی و نمادهای آریان، برکت و شپنا بیشترین خالص خرید اشخاص حقوقی را به خود اختصاص داده بودند.

ورود 337میلیاردتومانی نقدینگی حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت نیز یکی دیگر از آمارهای این روز بود که نشان‌دهنده رشد 66درصدی نسبت به روز گذشته بود.

 

 

اولین هشدار شاخص فیندو به بازار

 شاخض فیندو

شاخص فیندو، شاخصی است که مستقل از مثبت و منفی بودن بازار است و نشان‌دهنده ورود و خروج نقدینگی هوشمند در کلیت بازار است. برایند هفتگی این شاخص در هفته گذشته برابر 3.3- میلیون تومان بوده است که بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات این هفته بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

همانطور که در تصویر مشخص است این شاخص هفته‌ای کاملا منفی را سپری کرد تا بعد از گذشت سه ماه، اولین هشدار را ثبت کند.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 1.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 1.5- تا 0.5- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته وضعیت مناسبی نداشته ایت تا این نکته را یادآوری کند که باید احتیاط در معاملات و پایبند بودن به استراتژی‌ها را در اولویت قرار داد.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز شنبه با عدد 1.2- میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز دوشنبه برابر 7.8- میلیون تومان بوده است.

 

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ی گذشته

شاخص فیندو صنایع

در هفته گذشته بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به ماشین آلات، دستگاه‌های برقی و دارویی و بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از بانک‌ها و موسسات اعتبار،  محصولات شیمایی و اطلاعات و ارتباطات ثبت شده است.

همانند هفته‌های گذشته در این هفته نیز خروج پول هوشمند از صنایع بزرگ بیشتر از صنایع کوچک رخ داده است. رشد برخی نمادهای شاخص ساز در تیر و مرداد باعث شده تا این نمادها جذابیت کمتری برای ادامه داشته باشند؛ در نتیجه در ادامه احتمال اصلاح زمانی در صنایع بزرگ وجود دارد و صنایع کوچک به‌طور پی در پی معاملات مثبتی را ثبت کنند.

 

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

  • بعد از ثبت عدد مثبت شاخص فیندو در سه هفته متوالی، این شاخص در این با ثبت هفته‌ای تمام سرخ، اولین هشدار را به بازار داد.
  • صنعت دستگاه‌های برقی در روز شنبه 6 شهریور، با ثبت عدد 80.7+ میلیون تومان، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
  • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری تعلق می‌گیرد که با عدد 55.4- میلیون تومان در روز سه‌شنبه 9 شهریور، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
  • صنایع انبوه سازی، سرمایه‌گذاری، زراعت و رایانه در تمام روزهای هفته یعنی 5 روز متوالی عدد مثبت در شاخص فیندو ثبت کرده و ورود پول هوشمند به آن دیده شده است.
  • صنایع اطلاعات و ارتباطات، چند رشته‌ای صنعتی، لاستیک و پلاستیک و بیمه در 5 روز متوالی با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو، خروج پول هوشمند در آن دیده شده است.

 

پیش‌بینی بازار

بعد از رشد شارپی که در هفته‌های گذشته بازار تجربه کرد، اهالی بازار درحال فراموش این موضوع بودند که طرف دیگر بازار اصلاح است. این موضوع باعث شده بود که شاهد صف خریدهای بالا و رفتارهیجانی زیاد باشیم. این رفتار هیجانی بیش از پیش به ضرر بازار است چرا که هنوز خاطرات تلخ نیمه دوم سال 99 فراموش نشده است و ممکن است باعث اتفاقات و اصلاحات تاریخی دیگری شود.

نمونه‌ای از این هیجانات را در این هفته شاهد بودیم؛ به‌طوری که بعد از مردود شدن معاملات شبندر، عرضه بالایی در کلیت بازار شکل گرفت که باعث شد شاهد تفاوت قیمت بیش از 7 درصدی بین قیمت پایانی و آخرین معامله در تعداد قابل توجهی از نمادها باشیم. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که به این نکته توجه کنیم که دامنه نوسان بازار 5‌درصد است. یعنی عده‌ای ارزانتر از صف فروش فردا اقدام به فروش می‌کردند.

اصلاح بازار در هفته گذشته امیدها را برای ادامه رشد بازار اما منطقی‌تر زنده کرد. اما نکته‌ای که باید توجه کرد این است که حساسیت در انتخاب سهم و سرمایه‌گذاری را رعایت کرد؛ هرچه بازار به قله‌های گذشته خود نزدیک شود این حساسیت بیشتر می‌شود.

همچنان صنایع و شرکت‌های کوچک می‌توانند در ادامه وضعیت بهتری می‌توانند داشته باشند. از جمله این صنایع می‌توان به ماشین آلات اشاره کرد که برای دومین هفته متوالی جزوه صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناسایی شده است. اما نکته مهم که حتما باید درنظر بگیرید مدیریت سرمایه و پایبندی به تارگت و حد ضرر است.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

سرخ‌پوشی بازار پس از سیزده هفته متوالی سبزپوشی در هفته گذشته پس از سیزده هفته متوالی رشد، بالاخره شاهد ثبت بازده منفی در...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

سرخ‌پوشی بازار پس از سیزده هفته متوالی سبزپوشی در هفته گذشته پس از سیزده هفته متوالی رشد، بالاخره شاهد ثبت بازده منفی در...

شاخص هفتگی فیندو - 16 تا 20 مرداد 1400

سرخ‌پوشی بازار پس از سیزده هفته متوالی سبزپوشی در هفته گذشته پس از سیزده هفته متوالی رشد، بالاخره شاهد ثبت بازده منفی در...

نظرات