بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:266 تاریخ انتشار:1399/01/06 21:10 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 6 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 6 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

اولین روز سبز در سال 1399.

بعد از چند روزی که بازار سرمایه تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل گسترش شیوع ویروس کرونا و همچنین کاهش قیمت‌های جهانی قرار گرفته بود، و بازاری قرمز را شاهد بودیم، امروز این بازار توانست با رشد 12605 واحدی به کار خود پایان دهد و خاطره خوشی را برای سهامداران در دومین روز معاملاتی در سال 99 رقم بزند. بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد برخلاف روزهای گذشته که از میانه بازار به بعد شاهد تغییر روند بودیم، امروز معاملات به گونه‌ای انجام شد که در کلیت بازار شاهد روند صعودی بودیم.

در کنار وضعیت مطلوب شاخص کل، شاخص فیندو نیز روز خوبی را سپری کرد و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 7.1+ میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری محسوس خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد. ذکر این نکته الزامیست که شاخص فیندو امروز با ثبت عدد نهایی 7.1+ میلیون تومان، توانست رکورد جدیدی را در تاریخ خود ثبت کند و همچنان سهامداران را نسبت به رشد و ادامه روند در روزهای آتی امیدوار نگه دارد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص فیندو

همان‌طور که گفته شد امروز شاخص کل و شاخص فیندو روز خوبی را سپری کردند؛ همانند روزهای گذشته که این شاخص در میانه بازار در بهترین وضعیت خود قرار می‌گرفت، امروز نیز از این قاعده مستثنا نشد و بیشترین مقدار خود را در میانه بازار ثبت کرد. نکته قابل توجه در نمودار شاخص فیندو، این است که برخلاف روزهای گذشته که شاخص فیندو در ساعات پایانی بازار وضعیت مناسبی را سپری نمی‌کرد، امروز توانست وضعیت مطلوبی را در انتهای بازار ثبت کند.

بررسی بیشتر این شاخص نشان می‌دهد معاملاتی که در ساعت 10:00 در صنعت نهادهای مالی واسطه انجام شده است باعث افزایش شاخص فیندو در کل بازار شده است.

در کل جریان معاملاتی در 4 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند و در 3 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 4038 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 27 درصدی را نشان می‌دهد. ذکر این نکته الزامیست که اگرچه افزایش ارزش معاملات حقیقی را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم، ولی این ارزش معاملات در محدوده میانگین ماهانه خود قرار دارد در نتیجه این افزایش را نمی‌توان دلیلی بر ایجاد جریان جدیدی در معاملات دانست. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در همانند روز گذشته،5 فروردین، وضعیت متعادلی را شاهد بودیم و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 577 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 فروردین

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 113.44+ میلیون تومان است. همان‌طور که در تشریح شاخص فیندو در کل بازار گفته شد، معاملاتی که در ساعت 10:00 در این صنعت و نمادهایی مانند فرابورس و کالا انجام شده است، باعث افزایش چند واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 325 میلیارد تومان می‌باشد. همانند اختلاف سرانه، بیشترین مقدار ارزش معاملات حقیقی نیز در ساعت 10 انجام شده است؛ به‌طوری که در این ساعت شاهد 190 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • امید
 • لوتوس

 

    2) مخابرات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 40.55+ میلیون تومان است. شروع خوبی که صنعت مخابرات در نیم ساعت نخست بازار داشت، باعث شد که نقدینگی مطلوبی وارد این صنعت شود. گرچه در ادامه بازار وضعیت متعادلی را گذراند و در محدوده 1- تا 1+ در حال نوسان بوده است، ولی با توجه به این موضوع که ارزش معاملات پایینی را در ادامه شاهد بودیم، در نتیجه نیم ساعت نخست بازار، محدوده زمانی طلایی در این صنعت در معاملات امروز بوده است.

این صنعت برای دومین روز متوالی، یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. برای مطالعه گزارش مربوطه می‌توانید به شاخص فیندو-5 فروردین 99 مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد. این ارزش معاملات روندی نزولی در پیش گرفت و اکثر معاملات آن در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 5 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی ثبت شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • اخابر
 • همراه

    3) اطلاعات و ارتباطات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.44+ میلیون تومان است. این صنعت روندی مشابه روند صنعت مخابرات در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، اختلاف سرانه بالا و همچنین ارزش معاملات بالا در آن مقطع، باعث ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • های وب
 • اوان
 • اپرداز

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 فروردین

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) وسایل و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 53.01- میلیون تومان است. این صنعت روندی مشابه شاخص فیندو در کل بازار در پیش گرفت؛ شروع بد شاخص و وضعیت خوب در ادامه، خلاصه‌ای از شرح شاخص فیندو در این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 232 میلیارد تومان می‌باشد. معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 143 میلیارد تومان که با اختلاف سرانه پایین همراه بود، باعث شد که خروج نقدینگی هوشمند محسوسی را در این صنعت شاهد باشیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بایکا
 • بکام
 • بسویچ

 

    2) سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.7- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در شاخص فیندو در این صنعت برخلاف ارزش معاملات حقیقی روندی صعودی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در ساعت 10 کمترین مقدار شاخص فیندو با عدد 85.7- میلیون تومان ثبت شده است. نکته مثبت معاملات آن بهبود وضعیت این شاخص در ساعات پایانی بازار است که در محدوده مثبت به کار خود پایان داد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 39 میلیارد تومان می‌باشد که همان‌طور که گفته شد بیشتر آن در نیم ساعت نخست با ارزش 22 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی ثبت شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولیز
 • ولساپا
 • ولملت

 

    3) کانی‌های غیرفلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.56- میلیون تومان است. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که در انتهای بازار با وضعیت مطلوب به کار خود پایان داد؛ نکته مثبت معاملات در این صنعت را می‌توان افزایش هم‌زمان ارزش معاملات حقیقی و اختلاف سرانه دانست که شاید این احتمال را به‌وجود آورد که در روزهای آتی وضعیت مناسب‌تری پیدا کند. این صنعت بعد از 27 اسفند و 28 اسفند و همچنین روز گذشته، 5 فروردین، که به عنوان صنعت منتخب در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد، امروز برای چهارمین روز معاملاتی متوالی یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 179 میلیارد تومان می‌باشد. معاملات در این صنعت روندی صعودی به خود گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت پایانی بازار شاهد 84 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کفپارس
 • کرازی
 • کساپا

توصیه می‌شود که برای اشراف بیشتر به کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری ایران دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را مشاهده نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اولین روز سبز در سال 1399. بعد از چند روزی که بازار سرمایه تحت تاثیر...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اولین روز سبز در سال 1399. بعد از چند روزی که بازار سرمایه تحت تاثیر...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اولین روز سبز در سال 1399. بعد از چند روزی که بازار سرمایه تحت تاثیر...

نظرات