بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:264 تاریخ انتشار:1399/01/05 20:54 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 5 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 5 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 5 فروردین 1399 و اولین روز معاملاتی در سال جدید است.

بعد از چند روزی که تعطیلات نوروزی را پشت سر گذاشتیم، اتفاقات مهمی در این روزها برای بازارهای جهانی رخ داده است؛ گسترش شیوع ویروس کرونا در اغلب کشورها، باعث سرخ پوشی بازاهای مالی در کشورهای درگیر و کاهش شاخص بورس‌ در این مناطق شده است.

بازار بورس در کشور ما اولین روز معاملاتی خود را در سال جدید متعادل شروع کرد. امروز شاخص کل با اصلاح 4234 واحدی به کار خود پایان داد. بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد همانند روزهای گذشته که از میانه بازار به بعد شاهد تغییر روند بودیم، امروز نیز شاخص کل از این قاعده مستثنا نشد و معاملات به‌گونه‌ای انجام شد که در ابتدای بازار شاهد اصلاح شدید شاخص کل بودیم ولی در ادامه بازار شرایط تغییر کرد و وضعیت متعادلی را در کلیت بازار شاهد بودیم.

شاخص فیندو نیز همانند شاخص کل روز متعادلی را سپری کرد و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 1.18- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص فیندو

همان‌طور که گفته شد امروز شاخص کل و شاخص فیندو روز متعادلی را سپری کردند؛ نکته قابل توجه در نمودار شاخص فیندو، بهبود وضعیت این شاخص از میانه بازار به بعد است که شاید نشان از این باشد که روزهای آینده، بازار بهتری را شاهد باشیم.

در کل جریان معاملاتی در 4 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند و در 3 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 3187 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به آخرین روز معاملاتی در سال 1398، کاهش 22 درصدی را نشان می‌دهد. ذکر این نکته الزامیست که اگرچه کاهش ارزش معاملات حقیقی را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم، ولی این ارزش معاملات در محدوده میانگین ماهانه خود قرار دارد در نتیجه این کاهش را نمی‌توان دلیلی بر ایجاد جریان جدیدی در معاملات دانست. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در همانند آخرین روز معاملاتی در سال 1398،(می‌توانید به شاخص فیندو-28 اسفند 98 مراجعه کنید.) وضعیت متعادلی را شاهد بودیم و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 466 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 5 فروردین

    1) استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 110.92+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در اولین نیم ساعت بازار، نقدینگی هوشمند با قدرتی وارد صنعت شده است که این نقدینگی با توجه به ادامه معاملات روز، در صنعت باقی مانده و خروج محسوسی در آن دیده نشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد که مانند اختلاف سرانه، بیشترین آن در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 5 میلیارد تومان ثبت شده است.

کپرور در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

    2) مخابرات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.96+ میلیون تومان است. این صنعت برخلاف کلیت بازار عمل کرد؛ به‌طوری که در معاملات امروز شروع خوبی داشت ولی در ادامه شاخص فیندو روندی نزولی درپیش گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 6 میلیارد تومان می‌باشد. همانند اختلاف سرانه، ارزش معاملات حقیقی نیز  روندی نزولی در پیش گرفت. ثبت اعداد بالا در شاخص فیندو که همراه با ارزش معاملات بالا انجام شده است باعث ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت و ثبت عدد نهایی مثبت در انتهای بازار برای آن شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • اخابر
 • همراه

 

    3) محصولات شیمیایی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.58+ میلیون تومان است. این صنعت برای دومین روز متوالی یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است؛ برای مطالعه گزارش مربوطه می‌توانید به  شاخص فیندو-28 اسفند 98 مراجعه کنید.

باتوجه به نمودار می‌توان به وضعیت مناسب این صنعت در معاملات امروز پی برد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی در 4 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند در صنعت بودیم. نکته مثبت معاملات امروز در این صنعت افزایش اختلاف سرانه در میانه بازار و حفظ این روند در ادامه بازار است که باتوجه به تکرار شوندگی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در روزهای گذشته، این احتمال وجود دارد که یکی از صنایعی باشد که رشد قابل توجهی را در ادامه تجربه کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 337 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روندی متعادل در پیش گرفت و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 48 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپاکسا
 • شکلر
 • ممسنی

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 5 فروردین

    1) واسطه‌گری‌های مالی و پولی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.07- میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است در ساعت 10 کمترین مقدار شاخص فیندو در این صنعت ثبت شده است که دلیل آن نوع معاملاتی است که در تعدادی از نمادهای این صنعت، انجام شده است. اگرچه در ادامه بازار، این شاخص در محدوده امن خود یعنی 3- تا 3+ قرار گرفت، ولی نوع معاملاتی که در ساعت 10 انجام شده است باعث خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 17 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر نیز همانند شاخص فیندو عمل کرد؛ به‌طوری که در ساعت 10 شاهد بیشترین مقدار معاملات این صنعت به ارزش 7 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • ولراز
 • وآتوس

 

    2) کانی‌های غیرفلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.61- میلیون تومان است.  این صنعت برای سومین روز معاملاتی متوالی، یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است؛ برای مطالعه گزارش مربوطه می‌توانید به شاخص فیندو-27 اسفند 98 و شاخص فیندو-28 اسفند 98. بررسی نموداری شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که این شاخص روندی نزولی در پیش گرفته است. ذکر این نکته الزامیست که باتوجه به خروج نقدینگی هوشمند در سه روز متوالی در صنعت، و همچنین کاهش شاخص فیندو در انتهای بازار که با افزایش ارزش معاملات حقیقی همراه بود، معاملات در این صنعت باید با احتیاط بیشتری انجام شود و این احتمال وجود دارد که شاخص صنعت در روزهای آتی روندی نزولی در پیش داشته باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 64 میلیارد تومان می‌باشد که برخلاف اختلاف سرانه روندی صعودی در پیش گرفت و در انتهای بازار بیشترین ارزش معاملات را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کفپارس
 • کاذر
 • ساذری

 

    3) مواد غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.75- میلیون تومان است. در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته خروج نقدینگی هوشمند را در آن شاهد بودیم. اگرچه شاخص فیندو در اکثر بازار در محدوده 2- تا 3+ قرار داشت، ولی معاملاتی که در ساعات 09:30 و 12:00 انجام شد باعث خروج نقدینگی هوشمند از صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 278 میلیارد تومان می‌باشد که به‌طور متوسط در هر نیم ساعت شاهد 40 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غگل
 • غسالم
 • تبرک

توصیه می‌شود که برای اشراف بیشتر به کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری ایران دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را مشاهده نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 5 فروردین 1399 و اولین روز معاملاتی در سال جدید است. بعد از چند...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 5 فروردین 1399 و اولین روز معاملاتی در سال جدید است. بعد از چند...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 5 فروردین 1399 و اولین روز معاملاتی در سال جدید است. بعد از چند...

نظرات