بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:260 تاریخ انتشار:1398/12/28 17:13 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 28 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 28 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز چهار‌شنبه 28 اسفند سال 1398 است؛ آخرین چهار‌شنبه سال 1398.

سال 1398 هم به پایان رسید و امروز شاهد آخرین روز معاملاتی بودیم. آخرین روزی که رشد خوب بازار و همچنین وضعیت مناسب سهام را در طی سال برای ما تکمیل کرد. امروز شاخص کل با رشد 10470 واحدی به کار خود پایان داد و خاطره شیرینی برای سهامداران به یادگار گذاشت. بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد که برخلاف روزهای گذشته که از میانه بازار به بعد شاهد تغییر روند بودیم، امروز معاملات به‌گونه‌ای انجام شد که در کلیت بازار شاخص کل با شیب متعادلی رشد کرد. این رشد متعادل شاخص کل نشان از کاهش هیجانات سهامداران در آخرین روز معاملاتی سال است.  

درکنار وضعیت مطلوب شاخص کل، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری کرد و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 3.58+ میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص-فیندو

همان‌طور که گفته شد امروز شاخص کل و شاخص فیندو روزی متفاوت را سپری کردند؛ به‌طوری‌ که در کل جریان معاملاتی، شاهد وضعیت متعادلی در هر دو شاخص بودیم. نکته قابل توجه در نمودار شاخص فیندو، بهبود وضعیت این شاخص نسبت به روزهای گذشته است که شاید نشان از این باشد که سال آینده، بازار شرایط خوبی را در پیش خواهد داشت.

با توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی در 5 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند و در 2 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، می‌توان به وضعیت خوب این شاخص در آخرین روز معاملاتی سال پی برد.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 4079 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 23 درصدی را نشان می‌دهد. ذکر این نکته الزامیست که اگرچه افزایش ارزش معاملات حقیقی را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم، ولی این ارزش معاملات در محدوده میانگین ماهانه خود قرار دارد در نتیجه این افزایش را نمی‌توان دلیلی بر ایجاد جریان جدیدی در معاملات دانست. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که همانند روز گذشته، 27 اسفند،  وضعیت متعادلی را شاهد بودیم و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 583 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 28 اسفند

   1) قند و شکر

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.06+ میلیون تومان است. بعد از آن که این صنعت روز گذشته،27 اسفند، در صدر خروج نقدینگی هوشمند قرار گرفت، معاملات امروز این صنعت حساسیت بالایی داشت؛ چون با تکرار این روند و خروج نقدینگی هوشمند در صنعت، این احتمال می‌رفت که در ادامه وضعیت خوبی نداشته باشد. اما امروز شاخص فیندو در این صنعت شرایط مطلوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که معاملاتی که در ساعت 10:00 انجام شد، باعث ثبت عدد 174.9+ میلیون تومان در شاخص فیندو شد و شاهد ورود نقدینگی هوشمند در این ساعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 103 میلیارد تومان می‌باشد. اگرچه در ساعات 10، بیشترین مقدار ارزش معاملات را شاهد بودیم ولی به‌صورت کلی، این متغیر روز متعادلی را سپری کرد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قشرین

 

   2) محصولات شیمیایی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.86+ میلیون تومان است. بررسی نموداری صنعت نشان از کاهش مقدار شاخص فیندو و روندی نزولی دارد؛ به‌طوری که در نیم ساعت نخست بازار بیشترین مقدار شاخص فیندو ثبت شد و در ادامه در وضعیت متعادل 3- تا 3+ قرار گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 415 میلیارد تومان می‌باشد. همانند وضعیت شاخص فیندو، ارزش معاملات حقیقی نیز روندی نزولی در پیش گرفت. ثبت عدد 101.2+ با ارزش معاملات 106 میلیارد تومان در صنعت باعث ورود نقدینگی هوشمند در صنعت شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شکف
 • شگل
 • شبصیر

 

   3) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.95+ میلیون تومان است. در نیمه بازار، شاهد بهبود وضعیت شاخص فیندو و ارزش معاملات حقیقی در این صنعت بودیم؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 3 بازه زمانی شاهد ثبت اعداد مثبت و ورود نقدینگی هوشمند در صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 34 میلیارد تومان می‌باشد، همان‌طور که گفته شد، اکثر این معاملات در نیمه بازار توسط اشخاص حقیقی به ثبت رسیده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحصا
 • ولراز
 • ولانا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 28 اسفند

   1) محصولات کاغذی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.29- میلیون تومان است. این صنعت روز خود را با خروج نقدینگی هوشمند و ثبت عدد منفی در شاخص فیندو آغاز کرد. اگرچه در ادامه بازار، شرایط بهتر شد و شاخص در محدوده 0 قرار گرفت، ولی به این دلیل که معاملات با ارزش بالا و اختلاف سرانه پایین انجام شده است، در نتیجه در کلیت بازار شاهد خروج نقدینگی هوشمند در صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 84 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت نخست بازار 36 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در ادامه بازار کاهش در معاملات را شاهد بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • چکارن
 • چکاوه

 

   2) سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.2- میلیون تومان است. این صنعت وضعیت مطلوبی را سپری نکرد. در کل جریان معاملاتی در 5 بازه نیم ساعته، شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. نکته مثبتی که برای این صنعت وجود دارد این است که در انتهای بازار به محدوده نرمال 3- تا 3+ بازگشت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 90 میلیارد تومان می‌باشد. برخلاف شاخص فیندو که تا انتهای بازار به شرایط بهتری دست یافت، ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی در پیش گرفت و در ساعت ابتدایی بازار شاهد 40 میلیارد تومان معامله در این صنعت توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سایرا
 • کمرجان
 • کاذر

 

   3) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.8- میلیون تومان است. این صنعت روز خود را به خوبی آغاز نکرد ولی در ادامه بازار وضعیت بهتری پیدا کرد. ثبت عدد 20- میلیون تومان در شاخص فیندو و همچنین ارزش معاملات بالا در نیم ساعت نخست بازار، باعث خروج نقدینگی هوشمند در انتهای بازار شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 194 میلیارد تومان می‌باشد. ارزش معاملات در این صنعت نیز روندی نزولی به خود گرفت. به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 28 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فرابورس
 • کالا
 • بورس

 

توصیه می‌شود که برای اشراف بیشتر به کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری ایران دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را مشاهده نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز چهار‌شنبه 28 اسفند سال 1398 است؛ آخرین چهار‌شنبه سال 1398. سال...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز چهار‌شنبه 28 اسفند سال 1398 است؛ آخرین چهار‌شنبه سال 1398. سال...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز چهار‌شنبه 28 اسفند سال 1398 است؛ آخرین چهار‌شنبه سال 1398. سال...

نظرات