بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:259 تاریخ انتشار:1398/12/27 17:19 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 27 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 27 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز سه‌شنبه 27 اسفند سال 1398 است؛ آخرین سه‌شنبه سال 1398.

بعد از گذشت چند روز که بازار تحت تاثیر عوامل مختلفی ازجمله کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین نزدیک شدن به روزهای آخر سال قرار داشت، و شاهد روزهای معاملاتی سراسر منفی یا مثبت بودیم، امروز معاملات متعادلی را گذراندیم؛ در نتیجه شاخص کل با اصلاح 3653 واحدی به کار خود پایان داد. بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد مانند روزهای گذشته که از میانه بازار به بعد شاهد تغییر روند بودیم، امروز نیز معاملات از این قاعده مستثنی نشد؛ به‌طوری‌که شاخص کل تا ساعت 11 روندی نزولی در پیش گرفت و از آن به بعد میزان عرضه و تقاضا وضعیت نسبتا برابری داشتند و در نتیجه شاخص کل نیز وضعیت متعادلی تا انتهای بازار طی کرد.

شاخص فیندو وضعیتی مشابه شاخص کل داشت و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 4.55- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

شاخص فیندو

امروز شاخص کل و شاخص فیندو روندی مشابه را سپری کردند؛ به‌طوری‌که در ساعت ابتدایی بازار، این شاخص اعداد پایینی را ثبت کرد در نتیجه در این ساعات شاهد خروج نقدنیگی هوشمند بودیم؛ اما در ادامه بازار این شاخص وضعیت متعادلی را سپری کرد. نکته قابل توجه در نمودار شاخص فیندو، بهبود وضعیت این شاخص در میانه بازار و متعادل شدن وضعیت آن در انتهای بازار است که با نزدیک شدن به نقطه صفر به کار خود پایان داد.

در کل جریان معاملاتی در 4 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 3 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 3299 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، کاهش 26 درصدی را نشان می‌دهد. ذکر این نکته الزامیست که باتوجه به این موضوع که در آخرین روزهای سال قرار داریم و براساس تاریخچه بازار سرمایه در این ایام کاهش معاملات را در بازار شاهد هستیم در نتیجه این کاهش ارزش معاملات دلیلی بر ایجاد جریان جدیدی در معاملات نیست. اما ارزش معاملات حقیقی برخلاف روزهای گذشته روندی متعادل در پیش گرفت و در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد 471 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 27 اسفند

1. استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر  10.64+ میلیون تومان است. این صنعت روز خوبی سپری کرد؛ به‌طوری که در 5 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم. در گزارشات قبلی، در این صنعت ورود و خروج قابل توجه نقدینگی هوشمند دیده شده است؛ به‌طوری که در چند گزارش متوالی، یکی از برترین صنایع در ورود و خروج نقدینگی هوشمند شناسایی شده بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 7 میلیارد تومان می‌باشد که وضعیت متعادلی را سپری کرد. بیشترین معاملات در میانه بازار توسط اشخاص حقیقی انجام شده است ولی نکته مثبت ادامه‌دار بودن این معاملات تا انتهای بازار است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپرور
 • کطبس

 

2. پیمانکاری صنعتیشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.45+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که در ابتدا و انتهای بازار شرایط مطلوبی را سپری کرد. ثبت اعداد مثبت در این مقاطع و ارزش معاملات بالا باعث ایجاد شاخصی مثبت در انتهای بازار و همچنین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 4 میلیارد تومان می‌باشد که همانطور که گفته شد بیشتر در ابتدا و انتهای بازار ثبت شده است.

خصدرا تنها نمادی در این گروه است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

3. مخابرات

شاخص فیندو

صنعتی که با دو نماد بازار بورس در حال معامله است، در انتهای بازار توانست با ثبت عدد 2.47+ میلیون تومان در شاخص فیندو یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناسایی شود. با بررسی نمودار به وضوح، می‌توان بهبود شرایط در این صنعت را از ساعت 10:30 به بعد مشاهده کرد؛ به‌طوری که ثبت عدد مثبت و همچنین ارزش معاملات بالا باعث ایجاد شاخصی مثبت در انتهای بازار برای کل صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 37 میلیارد تومان می‌باشد.

اخابر تنها نمادی در این گروه است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 27 اسفند

1. قند و شکر

شاخص غیندو

شروع بد در صنعت قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29.43- میلیون تومان است. این صنعت در ابتدای معاملات خود شروع خوبی نداشت و با ثبت عدد 155.24- میلیون تومان کمترین مقدار شاخص فیندو را برای این صنعت در طول روز ثبت کرد. اما در ادامه بازار شرایط متعادل تر شد و شاخص به محدوده‌ی امن خود یعنی 3- تا 3+ برگشت و در نتیجه معاملات متعادلی را در این صنعت شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 41 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر وضعیت متعادلی را گذراند و در هر نیم ساعت 6 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قزوین
 • قجام

 

2. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

خروج نقدینگی در دو نیم ساعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.38- میلیون تومان است. در کل جریان معاملاتی در 5 بازه‌ی نیم ساعته شاهد شاخصی منفی بودیم. باتوجه به نمودار می‌توان به خروج نقدینگی هوشمند در ساعات 10:00 و 11:30 توجه کرد. باتوجه به اینکه این خروج نقدینگی با ارزش معاملات بالا نیز انجام شده است، در نتیجه در کلیت بازار شاهد خروج نقدینگی هوشمند در کل بازار برای این صنعت بودیم. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 77 میلیارد تومان می‌باشد که بیشترین آن در ساعت 10 به ارزش 26 میلیارد تومان صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکاب
 • بموتو
 • بایکا

 

3. سایر محصولات کانی غیرفلزی

شاخص فیندو

شروع طوفانی، پایانی سرخ

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.03- میلیون تومان است. اگرچه این صنعت روز خود را به خوبی آغاز کرد و در 2 ساعت ابتدایی بازار، شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند در صنعت بودیم اما در ساعت 12 و با ثبت عدد 284.3- میلیون تومان در شاخص فیندو صنعت، خروج با قدرت نقدینگی هوشمند در آن دیده می‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 128 میلیارد تومان می‌باشد. روند ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز به‌صورت نزولی بود. به‌طوری که در ساعت ابتدایی بازار 63 میلیارد تومان معامله با شاخصی مثبت انجام شده است؛ ولی این حجم از معاملات نیز نتوانست مانع از خروج نقدنیگی هوشمند از صنعت شود.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمرجان
 • سایرا
 • کفرآور

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز سه‌شنبه 27 اسفند سال 1398 است؛ آخرین سه‌شنبه سال 1398.

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز سه‌شنبه 27 اسفند سال 1398 است؛ آخرین سه‌شنبه سال 1398.

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز سه‌شنبه 27 اسفند سال 1398 است؛ آخرین سه‌شنبه سال 1398.

نظرات