بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:257 تاریخ انتشار:1398/12/26 21:18 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 26 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 26 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز دوشنبه 26 اسفند سال 1398 است؛ اخرین دوشنبه سال 1398.

بعد از گذشت چند روز که بازار تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین نزدیک شدن به روزهای آخر سال قرار داشت، اما امروز شرایط به‌گونه‌ای رقم خورد که بازار بعد از چند روز اصلاح، رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت و در نتیجه شاخص کل با رشد 11584 واحدی به کار خود پایان داد و باعث امیدواری سهامداران نسبت به بازگشت بازار شد. روند رو به بالا این شاخص در روزهای آتی و  رشد شاخص کل درحالی رقم خورد که برای دومین روز به‌دلیل مشکلاتی که در هسته بازار فرابورس به‌وجود آمد ساعت معاملات تغییر و از ساعت 10:30 تا 14 ادامه داشت. بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد که رشد متعادلی را تا میانه بازار داشته است و در میانه بازار، میزان عرضه و تقاضا وضعیت نسبتا برابری داشتند و در نتیجه شاخص کل وضعیت ثابتی تا انتهای بازار طی کرد.
اما در آن طرف ماجرا، شاخص فیندو روز متعادل دیگری را سپری کرد و در انتهای بازار عدد 0.78- میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده‌ی برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

توجه: باتوجه به اختلاتی که در هسته فرابورس بوجود امده است، استخراج دیتا و تهیه گزارش براساس ساعت رسمی پایان بازار  یعنی 12:30 انجام شده است.؛ لذا معاملات فرابورس در  ساعت 12:30 تا 14 در گزارش بیان نشده است.

 

 

شاخص فیندو

شاخص فیندو روندی مشابه روزهای گذشته خود را سپری کرد؛ به‌طوری‌که در ساعت ابتدایی بازار، این شاخص اعداد پایینی را ثبت کرد در نتیجه در این ساعات شاهد خروج نقدنیگی هوشمند بودیم؛ اما در ادامه بازار این شاخص وضعیت متعادلی را سپری کرد.

نکته قابل توجه در نمودار شاخص فیندو، بهبود وضعیت این شاخص در میانه بازار و ثبت رکورد جدیدی برای این شاخص است. با بررسی های انجام شده به این نکته پی برده شد که معاملاتی در نمادهای فرابورس و فروی  انجام شده باعث افزایش شاخص فیندو و ثبت این عدد شده است. اما در انتهای بازار این شاخص با نزدیک شدن به نقطه صفر به کار خود پایان داد.

اگرچه در کل جریان معاملاتی در 6 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و فقط در 1 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم ولی معاملات به‌گونه‌ای انجام شد که در کل جریان معاملاتی ورود و خروج محسوس نقدینگی هوشمند در معاملات نداشته باشیم و روز متعادل دیگری را سپری کنیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 4463 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 43 درصدی را نشان می‌دهد.ذکر این نکته الزامیست که اگرچه ارزش معاملات حقیقی نسبت به روز گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، اما این ارزش، نزدیک میانگین ماهانه خود قرار دارد و در نتیجه این افزایش ارزش معاملات دلیلی بر ایجاد جریان جدیدی در معاملات نیست. اما ارزش معاملات حقیقی همانند روزهای گذشته روندی نزولی در پیش گرفت و درنتیجه در ابتدای بازار شاهد بیشترین معاملات توسط اشخاص حقیقی بودیم. یادآوری این نکته ضروریست که تا ساعت 10:30 معاملات در فرابورس انجام نشدند و بعد از آن این بازار شروع به انجام معامله کرد.
 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 اسفند

1. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 31.75+ میلیون تومان است.این صنعت روز خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی در 5 بازه‌ی نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند بودیم. یکی از نکات مثبت در این صنعت ادامه‌دار بودن ورود نقدینگی  و ثبت اعداد بالا برای شاخص فیندو تا انتهای بازار است که این احتمال را می‌دهد در روزهای آتی این صنعت روند صعودی در پیش گیرد. معاملاتی که در برخی نمادهای این صنعت از قبیل فرابورس انجام شد، افزایش چند واحدی شاخص فیندو در ساعت 11 برای این صنعت و کل بازار را در پی داشت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 412 میلیارد تومان می‌باشد. معاملات در این صنعت از رشد قابل توجهی در ساعت 11:00 ثبت کرد. چون اکثر نمادهای این صنعت در بازار فرابورس قرار دارند می‌توان یکی از دلایل افزایش معاملات از ساعت 11 ابه بعد انجام معاملات در این بازار دانست.

امید تنها نمادی در این گروه است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

2. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.30+ میلیون تومان است.این صنعت دو نیمه متفاوت را گذراند؛ در نیمه نخست بازار شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم و در نیمه بعدی بازار شاهد وضعیتی متعادلی و قرار گرفتن شاخص در محدوده 0 بودیم. این صنعت برای اولین بار است که یکی از صنایع منتخب در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 357 میلیارد تومان می‌باشد که اکثر آن به ارزش 112 میلیارد تومان در نیم ساعت نخست بازار توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپاکسا
 • شاملا
 • کلر

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.65+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در میانه بازار شاهد بالاترین اختلاف سرانه در طول روز بودیم. این اختلاف سرانه بالا همراه با بیشترین ارزش معاملات حقیقی در طول روز انجام شد که در نتیجه باعث ورود پرقدرت نقدینگی هوشمند در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 372 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد اغلب آن در میانه بازار انجام شده است اما نکته مثبت ادامه‌دار بودن این ارزش معاملات تا انتهای بازار است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فسازان
 • فنوال
 • فروی

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 اسفند

1. استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

یکی از صنایعی که چندین مرتبه به عنوان صنعت برتر در ورود و خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است صنعت استخراج زغال‌سنگ می‌باشد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 134.75- میلیون تومان است. روند شاخص فیندو در این صنعت نزولی بود؛ به‌طوری‌ که در نیم ساعت نخست بازار بیشترین و در ساعت پایانی بازار شاهد کمترین مقدار شاخص فیندو در این صنعت بودیم.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد که اکثر آن در نیم ساعت نخست بازار انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کطبس
 • کشرق

 

2. محصولات کاغذی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 101.59- میلیون تومان است. این صنعت نیز مانند صنعت استخراج زغال‌سنگ روزی نزولی را پشت سر گذاشت؛ در ساعت 11:30 کمترین مقدار شاخص فیندو با عدد 249.3- میلیون تومان ثبت شد که نشان‌دهنده‌ی قدرت بالای فروشندگان حقیقی در مقابل خریداران حقیقی است. با توجه به این که در این ساعت ارزش معاملات حقیقی نیز بالا بوده است، ما شاهد خروج نقدینگی هوشمند در صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 123 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر برخلاف کلیت بازار عمل کرد و در نتیجه روند صعودی در پیش گرفت. به‌طوری‌که در انتهای بازار شاهد معاملات بالا در صنعت به ارزش 113 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

چکاپا تنها نمادی در این گروه است که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

3. حمل و نقل انبارداری و ارتباطات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.84- میلیون تومان است. بررسی نموداری این صنعت نشان می‌دهد که شاخص فیندو روندی صعودی در پیش گرفت. ثبت کمترین مقدار شاخص فیندو و همچنین ارزش معاملات حقیقی بالا در نیم ساعت نخست بازار، باعث خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 233 میلیارد تومان می‌باشد. که اکثر آن در نیم ساعت نخست بازار به ارزش 119 میلیارد تومان انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حآسا
 • حکشتی
 • حپارسا

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز دوشنبه 26 اسفند سال 1398 است؛ اخرین دوشنبه سال 1398. بعد از...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز دوشنبه 26 اسفند سال 1398 است؛ اخرین دوشنبه سال 1398. بعد از...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز دوشنبه 26 اسفند سال 1398 است؛ اخرین دوشنبه سال 1398. بعد از...

نظرات