بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:254 تاریخ انتشار:1398/12/25 22:58 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 25 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 25 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز یکشنبه 25 اسفند سال 1398 است؛ اخرین یکشنبه سال 1398.

در روز گذشته، 24 اسفند، بعد از آن که بازار اصلاح 17هزار واحدی را تجربه کرد بین سهامداران بار روانی منفی ایجاد شده بود؛ اما در آن طرف ماجرا، شاخص فیندو با وضعیت متعادلی که در انتهای بازار ایجاد کرد باعث امیدواری سهامداران شد. در نتیجه امروز بازار را متعادل‌تر از دیروز پیش‌بینی می‌کردیم.اما بازار فرابورس روز متفاوتی را گذراند؛ در ابتدای بازار به‌دلیل قطع سرور و مشکلاتی در هسته معاملاتی این شرکت، معاملات ابتدای بازار لغو و ساعت انجام معاملات از ساعت 11 شروع و تا ساعت 14 ادامه داشت. در کنار این مشکلات شاخص کل امروز با اصلاح 8333 واحدی به کار خود پایان داد. اگر چه در ابتدای بازار این شاخص وضعیت مطلوبی نداشت اما از میانه بازار شرایط تغییر کرد و مقداری از اصلاح را جبران کرد. اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو وضعیت مطلوبی را سپری کرد و در نتیجه در انتهای بازار عدد 0.02+ میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده‌ی  برتری نه چندان محسوس خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

توجه: باتوجه به اختلاتی که در هسته فرابورس بوجود آمده است، استخراج دیتا و تهیه گزارش براساس ساعت رسمی پایان بازار  یعنی 12:30 انجام شده است.؛ لذا معاملات فرابورس در  ساعت 12:30 تا 14 در گزارش بیان نشده است.

 

در ادامه به بررسی وضعیت شاخص فیندو و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص-فیندو

شاخص فیندو روندی مشابه روزهای گذشته خود را سپری کرد؛ به‌طوری‌که در ساعت ابتدایی بازار، این شاخص اعداد پایینی را ثبت کرد در نتیجه در این ساعات شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم؛ اما در ادامه بازار این شاخص وضعیت متعادلی را سپری کرد و همچنان این امید را در سهامداران نسبت به روزهای آتی و بازگشت شاخص کل زنده نگه داشته است.

باتوجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به بهبود وضعیت این شاخص در میانه بازار پی برد. به‌طوری‌که از ساعت10:00 تا 11:30  شاخص فیندو در محدوده قرار داشت و حتی در ساعت 11:00 به بالاترین مقدار روز با عدد 22.2+ میلیون تومان رسید. اما در انتهای بازار این شاخص با نزدیک شدن به نقطه صفر به کار خود پایان داد. در کل جریان معاملاتی در 3 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 4 بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم. در نتیجه در کل جریان معاملاتی ورود و خروج محسوس نقدینگی هوشمند را شاهد نبودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 3133 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، کاهش 16 درصدی را نشان می‌دهد. برخلاف شاخص فیندو، ارزش معاملات حقیقی روز متفاوتی را گذراند؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات روزی متعادل را سپری کرد و بطور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 445 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم. یکی از دلایل متعادل بودن این ارزش را می‌توان این موضوع عنوان کرد که تا ساعت 11:30 معاملات در فرابورس انجام نشدند و بعد از آن این بازار شروع به انجام معامله کرد.


 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 اسفند

    1) ساخت محصولات فلزی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 41.99+ میلیون تومان است. بررسی نموداری صنعت نشان می‌دهد همانند نمودار شاخص فیندو در کل بازار، بیشترین مقدار شاخص فیندو در ساعت 11:00 با عدد 78.9+ میلیون تومان ثبت شده است که نشان از ورود پر قدرت نقدینگی هوشمند در این صنعت دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 49 میلیارد تومان می‌باشد که مانند اختلاف سرانه بیشتر آن در ساعت 11:00 به ارزش 27 میلیارد تومان انجام شده است. این ارزش معاملات بالا و همچنین اختلاف سرانه مثبت باعث ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت و ثبت عددی مثبت برای شاخص فیندو شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فلامی
 • فجام
 • چدن

 

    2) قند و شکر

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.36+ میلیون تومان است. این صنعت توانست با ثبت عدد 325.4+ میلیون تومان، رکورد جدیدی در شاخص فیندو ثبت نماید. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد اگرچه در کلیت بازار تعداد بازه‌های نیم ساعتی که شاخص منفی بوده است زیاد است اما ثبت عدد بالا در ساعت 11:00 باعث ورود پرقدرت نقدینگی هوشمند در صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 18 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در کلیت بازار روند متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری‌که در هر نیم ساعت شاهد 2.5 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قصفها
 • قچار
 • قزوین

 

3) محصولات کاغذی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.51+ میلیون تومان است. صنعتی که برخلاف کلیت بازار عمل کرد این صنعت می‌باشد. به‌طوری‌که در ابتدای بازار شاهد بالاترین اختلاف سرانه در صنعت بودیم ولی هرچه به انتهای بازار نزدیک‌تر می‌شدیم، این اختلاف سرانه کمتر می‌شد و در نیم ساعت آخر بازار به کمترین مقدار خود رسید.

اما ارزش معاملات حقیقی برخلاف شاخص فیندو عمل کرد. ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 21 میلیارد تومان می‌باشد که 15 میلیارد تومان آن در ساعت پایانی بازار انجام شد و در نتیجه روندی صعودی را تا انتهای بازار طی کرد.

چکارن تنها نماد در این گروه است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 اسفند

    1) بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.25- میلیون تومان است. باتوجه به نمودار این صنعت، ساعت پایانی بازار، بدترین ساعت برای این صنعت بوده است؛ به‌طوری‌که کمترین مقدار شاخص فیندو در کنار بالا بودن ارزش معاملات حقیقی در این ساعت ثبت شده و باعث خروج پرقدرت نقدینگی در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 48 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد در ساعت پایانی بازار ارزش معاملات حقیقی افزایش پیدا کرد که شاید یکی از دلایل افزایش آن انجام معامله در بازار فرابورس در این ساعات باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وحافظ
 • وسرمد
 • ورازی

 

    2) ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.71- میلیون تومان است.این صنعت برای دومین روز متوالی در یکی از صنایع خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در 24 اسفند مراجعه کنید . بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در کل جریان معاملاتی فقط در نیم ساعت نخست بازار شاهد خروج پرقدرت نقدینگی هوشمند بودیم و در ادامه بازار، وضعیت متعادلی را سپری کردیم؛ حتی در بازه‌ای از معاملات شاهد شاخصی مثبت با ارزش معاملات بالا بودیم که شاید بتوان این احتمال را برای رشد در ادامه در نظر گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 40 میلیارد تومان می‌باشد روندی نزولی این صنعت در ساعات ابتدایی بازار صورت گرفته، و بیشترین معامله توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکاب
 • بسویچ
 • بایکا

 

    3) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.40- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در کل جریان معاملاتی در ساعات 09:30 و 12:00 شاهد خروج پرقدرت نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم اما در مابقی بازار، شاخص فیندو در محدوده امن خود در حال نوسان بود که این محدوده نشان‌دهنده عدم خروج نقدینگی هوشمند در صنعت می‌باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 139 میلیارد تومان می‌باشد و وضعیت متعادلی را تا انتهای بازار ثبت کرد و در هر نیم ساعت شاهد 20 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآیند
 • وملل
 • وپاسار

 

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز یکشنبه 25 اسفند سال 1398 است؛ اخرین یکشنبه سال 1398. در روز گذشته،

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز یکشنبه 25 اسفند سال 1398 است؛ اخرین یکشنبه سال 1398. در روز گذشته،

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز یکشنبه 25 اسفند سال 1398 است؛ اخرین یکشنبه سال 1398. در روز گذشته،

نظرات