بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:252 تاریخ انتشار:1398/12/24 19:08 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 24 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 24 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز شنبه 24 اسفند سال 1398 است؛ آخرین شنبه سال 1398. 

با توجه به این موضوع که در آخرین روزهای سال هستیم و آخرین مهلت برای تسویه‌های اعتباری کارگزاری‌ها است، عرضه‌‌ها بر تقاضا پیشی گرفتند و در نتیجه شاهد بازاری قرمز بودیم. در همین راستا، شاخص کل امروز با اصلاح 17522 واحدی به کار خود پایان داد. شاخص فیندو نیز با ثبت عدد 14- میلیون تومان در انتهای بازار، وضعیت مطلوبی را سپری نکرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

در ادامه  به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص-فیندو

شاخص فیندو روندی مشابه روزهای گذشته را سپری کرد؛ به‌طوری‌که در ساعت ابتدایی بازار، این شاخص اعداد پایینی را ثبت کرد در نتیجه در این ساعات شاهد خروج با قدرت نقدینگی بودیم؛ اما در ادامه بازار این شاخص وضعیت متعادلی را سپری کرد و امید را در سهامداران برای بازگشت به روند صعودی زنده نگه داشت.

با توجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به بهبود وضعیت این شاخص در میانه بازار پی برد. به‌طوری‌که از ساعت 11:00 تا انتهای بازار شاخص فیندو در محدوده مثبت و متعادل خود نوسانات کمی را تجربه کرد و در منطقه امن خود قرار داشت. ذکر این نکته الزامیست که اگرچه در کل جریان معاملاتی در 4 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 3 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم اما فقط در ابتدای بازار شاهد خروج باقدرت نقدینگی هوشمند بودیم و در ادامه بازار وضعیت متعادلی را گذارندیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 3747 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز چهارشنبه 21 اسفند، کاهش 21 درصدی را نشان می‌دهد. باتوجه به این موضوع که اکثر نمادهای بازار، صف فروش بودند و معاملات کمی در آن‌ها ثبت شد، این افت منطقی به‌نظر می‌رسد. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که همانند روزهای گذشته، در ابتدای بازار بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در ادامه بازار کاهش معاملات را شاهد بودیم. 

با توجه به شرایط حاکم بر بازار امروز و همچنین بررسی ارزش معاملات حقیقی، ورود نقدینگی محسوسی در صنایع شاهد نبودیم. بنابراین در این گزارش برخلاف گزارشات قبلی به بررسی صنایعی که کمترین و بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند می‌پردازیم.

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 اسفند

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) استخراج زغال‌سنگ

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 63.62- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که اگرچه در کل جریان معاملاتی فقط در ساعت 10:00 شاهد خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم ولی با توجه به ارزش معاملات بالا در این مقطع، خروج نقدینگی هوشمند با قدرت بالا انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 28 میلیارد تومان می‌باشد که بیشتر آن، همانطور که گفته شد، در ساعت 10:00 به ارزش 21 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در باقی بازار شاهد وضعیت متعادلی برای این متغیر بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کطبس
 • کشرق

 

   2) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 57.04- میلیون تومان است. خلاصه روند در این صنعت را می‌توان در عبارت "پایانی خوب" خلاصه کرد؛ همان‌طور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است، این صنعت در اولین نیم ساعت معاملاتی خود کمترین مقدار شاخص فیندو را با عدد 84.1- میلیون تومان ثبت کرد. اما در ادامه بازار شرایط تغییر کرد و شاهد شاخصی مثبت بودیم. این احتمال وجود دارد که اگر این روند ادامه‌دار باشد و ارزش معاملات حقیقی با شاخصی مثبت همراه شود، در روزهای آتی این صنعت یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 103 میلیارد تومان می‌باشد که بیشتر آن در نیم ساعت ابتدایی بازار ثبت شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بورس
 • کالا
 • تنوین

 

   3) ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.11- میلیون تومان است. بررسی نموداری نشان می‌دهد که این صنعت در ابتدا و انتهای بازار وضعیت مطلوبی را سپری کرد اما در میانه بازار با ثبت عدد 95.4- میلیون تومان در شاخص فیندو، خروج قدرتمند نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 63 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در کل جریان معاملاتی، وضعیت متعادلی را گذراند و در هر نیم ساعت شاهد 9 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بترانس
 • بکام
 • بسویچ

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 اسفند

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) مخابرات

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2- میلیون تومان است. با توجه به نمودار، می‌توان به بهبود وضعیت در این شاخص در انتهای بازار پی برد. این صنعت روز متعادلی را گذراند. به‌طوری که در کل جریان معاملاتی در 4 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 3 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم. از طرفی در اغلب بازار این صنعت در محدوده امن شاخص فیندو یعنی 3- تا 3+ قرار داشت که نشان از عدم خروج محسوس نقدینگی هوشمند در این صنعت می‌باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد. این ارزش نیز مانند شاخص فیندو وضعیت متعادلی را سپری کرد و در هر نیم ساعت شاهد 1.5 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

همراه تنها نماد در این گروه است که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است. 

 

    2) حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.25- میلیون تومان است. اگرچه در کل جریان معاملاتی فقط در 1 بازه نیم ساعته شاهد خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم ولی با توجه به معاملات بالایی که در این مقطع شاهد بودیم و همچنین شاخص مثبتی که در باقی بازار ثبت شد، این صنعت نیز مانند صنعت مخابرات، در پایان بازار با وضعیتی متعادل به کار خود پایان داد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 51 میلیارد تومان می‌باشد که مانند کلیت بازار، اکثر آن در نیم ساعت ابتدایی بازار توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حسیر
 • حریل
 • حپارسا

 

    3) خرده فروشی، باستثنای وسایل نقلیه موتوری

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.42- میلیون تومان است. این صنعت دو نیمه متفاوت را سپری کرد. در نیمه نخست بازار شاهد شاخصی منفی و ارزش معاملات حقیقی بالا بودیم اما در نیمه دوم شرایط به‌طور کلی تغییر کرد؛ به‌طوری که معاملات به صورتی انجام شد که منجر به شاخص فیندو بالا و همچنین ارزش معاملات پایین شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 17 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روندی نزولی در پیش گرفت و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 2 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قاسم
 • افق

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز شنبه 24 اسفند سال 1398 است؛ آخرین شنبه سال 1398.  با توجه به این...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز شنبه 24 اسفند سال 1398 است؛ آخرین شنبه سال 1398.  با توجه به این...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز شنبه 24 اسفند سال 1398 است؛ آخرین شنبه سال 1398.  با توجه به این...

نظرات