بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:249 تاریخ انتشار:1398/12/21 22:43 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 21 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 21 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بالاخره انتظار سهامدارن مبنی برتصویب یا عدم تصویب قوانین جدید سازمان بورس به پایان رسید و شورای عالی بورس در جلسه عصر سه‌شنبه 20 اسفند، اعلام کرد که دامنه نوسان را ۵ درصد خواهد ماند و حجم مبنا همچون اعلام قبلی سازمان بورس ادامه خواهد یافت. در پی این اطلاعیه، بازار امروز بعد از چند روز اصلاح توانست سبزپوش شود و با رشد 363 واحدی به کار خود پایان دهد. درکنار وضعیت متعادل بازار و شاخص کل، شاخص فیندو نیز وضعیت متعادلی را گذراند. عدد شاخص فیندو در انتهای بازار برابر 0.95- میلیون تومان است. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریدارن می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

با توجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به وضعیت مناسب این شاخص در میانه بازار پی برد. ثبت اعداد بالا و مثبت در دو نیم ساعت 10:00 و 11:00 باعث ایجاد وضعیت متعادل در کل بازار برای این شاخص شد. ذکر این نکته الزامیست که اگرچه در کل جریان معاملاتی در 5 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 2 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم ولی همان‌طور که در نمودار مشخص است به‌جز در نیم ساعت ابتدایی بازار ورود و خروج نقدینگی هوشمند قدرتمندی در کل بازار انجام نشده است.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 4772 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 10درصدی را نشان می‌دهد. بعداز افت ارزش معاملات حقیقی در چند روز گذشته، این متغیر به وضعیت متعادل خود برگشت و در نتیجه این افزایش ارزش معاملات را نمی‌توان دلیلی بر ورود و خروج نقدینگی هوشمند در نظر گرفت. ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ابتدای بازار بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در ادامه بازار کاهش معاملات را شاهد بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 اسفند

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشتند، عبارت‌اند از:

    1) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.75+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در ساعت 10:00 شاهد ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم. اگرچه در ادامه بازار، روند شاخص فیندو متعادل شد و ورود و خروج محسوسی دیده نشده است اما ارزش معاملات حقیقی بالا در این ساعت باعث ثبت عدد نهایی مثبت در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 85 میلیارد تومان می‌باشد که اکثر آن در ساعت 10:00 با ارزش 26 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فجام
 • فبستم

 

    2) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.40+ میلیون تومان است. معاملات در این صنعت را می‌توان به دو نیمه مختلف تقسیم کرد: نیمه نخست بازار که شاهد ورود پر قدرت نقدینگی بودیم و نیمه پایانی بازار که وضعیت متعادلی را مشاهده کردیم. مانند کلیت بازار بیشترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین ورود نقدینگی هوشمند است، در ساعت 10:00 ثبت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 240 میلیارد تومان می‌باشد. ارزش معاملات حقیقی روندی مشابه شاخص فیندو سپری کرد؛ به‌طوری که در نیمه نخست بازار شاهد بالاترین ارزش معاملات بودیم و در نیمه دوم این متغیر وضعیت متعادلی را سپری کرد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وملل
 • سامان
 • وشهر

 

    3) پیمانکاری صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.29+ میلیون تومان است. خلاصه روند این صنعت را می‌توان در عبارت "شروع طوفانی" خلاصه کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین مقدار شاخص فیندو ثبت شده است اما در ادامه بازار این متغیر وضعیت متعادلی پیدا کرد. در نتیجه در کل جریان معاملاتی در 3 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 14 میلیارد تومان می‌باشد و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 2 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

خصدرا تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 اسفند

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند، عبارت‌اند از:

    1) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.82- میلیون تومان است. این صنعت روز خود را به‌صورت تمام منفی به اتمام رساند؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم. این صنعت برای دومین روز متوالی یکی از صنایع منتخب در خروج نقدینگی هوشمند می‌باشد. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو-20 اسفند 98 مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 53 میلیارد تومان می‌باشد. روند این متغیر بر خلاف کلیت بازار عمل کرد؛ به‌طوری که از نیمه بازار به بعد شاهد افزایش قابل توجه در ارزش معاملات حقیقی بودیم. ذکر این نکته الزامیست با توجه به اینکه این افزایش ارزش معاملات همراه با بهبود وضعیت در شاخص فیندو بود احتمال، مساعد شدن شرایط برای این صنعت در روزهای آتی وجود دارد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وغدیر
 • وصندوق
 • وبانک

 

    2) سیمان، آهک و گچ

شاخص فیندو

روزی منفی با شروعی مثبت؛ بررسی شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که به جز نیم ساعت ابتدایی بازار که شاهد شاخصی مثبت بودیم در باقی بازار، شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند را در این صنعت شاهد بودیم. در نتیجه شاخص فیندو در این صنعت با عدد 4.65- میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود به پایان داد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 217 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در کل بازار وضعیت متعادلی را سپری کرد به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد 31 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ساروج
 • سمتاز
 • ساروم

 

    3) محصولات کاغذی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.99- میلیون تومان است. این صنعت روندی مشابه صنعت سیمان، گچ و آهک را طی کرد؛ به‌طوری که شاخص در نیم ساعت ابتدایی بازار شروع مثبتی داشت ولی در ادامه بازار با ثبت اعداد منفی باعث خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 50 میلیارد تومان می‌باشد که وضعیت متعادلی در کل روز سپری کرد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • چکارن
 • چکاپا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بالاخره انتظار سهامدارن مبنی برتصویب یا عدم تصویب قوانین جدید سازمان بورس به پایان رسید...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بالاخره انتظار سهامدارن مبنی برتصویب یا عدم تصویب قوانین جدید سازمان بورس به پایان رسید...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بالاخره انتظار سهامدارن مبنی برتصویب یا عدم تصویب قوانین جدید سازمان بورس به پایان رسید...