بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:327 تاریخ انتشار:1399/01/20 15:51 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 20 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 20 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 20 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای دومین روز متوالی توانست وضعیت خوبی را سپری کند و با رشد 13711 واحدی، به کار خود پایان دهد. بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد که در ابتدای بازار اکثر سهام، معاملات مثبت و حتی صف خرید را شروع کردند؛ این معاملات تا میانه بازار ادامه داشت ولی در انتهای بازار با عرضه بخشی از صف‌های تشکیل شده، بازار وضعیت متعادلی را به خود گرفت.

در کنار وضعیت خوب بازار و شاخص کل، شاخص فیندو یکی از بهترین روزها را برای خود رقم زد و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 4.4+ میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

شاخص فیندو

 

همانطور که در نمودار مشخص است، برخلاف روزهای گذشته که این شاخص در ابتدای بازار کمترین عدد را ثبت می‌کرد، امروز معاملات به‌صورتی انجام شد که شاخص فیندو از این قاعده پیروی نکرد و از همان ابتدای بازار ورود نقدینگی قابل توجهی در بازار دیده شد.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در ابتدای بازار معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی و محصولات شیمیایی انجام شده است، باعث ورود نقدینگی هوشمند به کلیت بازار و ثبت اعداد خوبی برای شاخص فیندو در کل بازار شده است.

شاخص فیندو در معاملات امروز، ورود نقدینگی هوشمند در اکثر تایم بازار را نشان می‌دهد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند و در 2 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم.

نکته قابل توجه این است که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز ۳.۴- میلیون تومان بوده است که اعداد این شاخص در معاملات دیروز و امروز بازار به‌ صورت خیره‌کننده‌ای بالا و در محدوده مثبت بوده است.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 6595 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 5 درصدی را نشان می‌دهد. یکی از ملاک‌های مهم برای بررسی روند بازار و پیش بینی آن، ارزش معاملات حقیقی است که در گزارشات قبلی شاخص فیندو بارها به این روند اشاره کردیم. باتوجه به افزایش ارزش معاملات حقیقی نسبت به روز گذشته، می‌توان به وضعیت خوب بازار در ادامه اشاره کرد و آینده خوبی را برای آن متصور شد.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر برخلاف روزهای گذشته، روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر بازه نیم ساعته، به‌طور میانگین شاهد 942 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 فروردین

1. فلزات اساسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.03+ میلیون تومان است. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو در کل بازار گفتیم، معاملاتی خوبی را در این صنعت شاهد بودیم که باعث افزایش چند واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. با بررسی نمادهای این صنعت به این نکته پی برده شد که معاملاتی در نیم ساعت ابتدایی بازار در نماد فزرین انجام شد، باعث ورود نقدینگی به این صنعت و شناخته شدن آن به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 559 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر برخلاف روزهای گذشته، روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر بازه نیم ساعته، به‌طور میانگین شاهد 80 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

این صنعت برای دومین روز متوالی یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در 19 فروردین مراجعه نمایید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فزرین
 • فسرب
 • فنوال

 

2. زراعت

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.63+ میلیون تومان است. معاملات در این صنعت را می‌توان در شروع خوب خلاصه کرد؛ به‌طوری که در ساعت ابتدایی بازار، معالات با اختلاف سرانه و ارزش معاملات بالا انجام شد که همین امر باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است. در ادامه بازار شاخص فیندو وضعیت متعادلی را سپری کرد و در محدوده 3- تا 3+ قرار گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 152 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زشگزا
 • تلیسه
 • زدشت

 

3. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو

یکی از صنایعی که در معاملات امروز روز خوبی را سپری کرد صنعت محصولات شیمیایی است که با ثبت عدد 11.24+ میلیون تومان در شاخص فیندو، ورود نقدینگی قابل توجهی در آن دیده می‌شود. بررسی نموداری این شاخص نشان می‌دهد که در ساعت 10:30 بیشترین ورود نقدینگی به این صنعت ثبت شده است.

 شاخص فیندو در معاملات امروز، ورود نقدینگی هوشمند در اکثر تایم بازار را نشان می‌دهد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد پترول انجام شده باعث ورود قابل توجه نقدینگی هوشمند به این صنعت و کلیت بازار شده است. در مابقی بازار شاخص فیندو وضعیت متعادل‌تری را سپری کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 720 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبصیر
 • شکربن
 • پترول

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 فروردین

1. اطلاعات و ارتباطات شاخص فیندودر گزارشات قبلی شاخص فیندو به این صنعت و نمادهای آن اشاره کردیم. بعد از آن که در چند روز متوالی ورود نقدینگی به این صنعت دیده شد، امروز معاملات به‌گونه‌ای انجام شد که با ثبت عدد 6.68- میلیون تومان خروج نقدینگی هوشمند را از آن شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 49 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در نمودار مشخص است اکثر معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 22 میلیارد تومان انجام شده است؛ ذکر این نکته الزامیست که در این مقطع اختلاف سرانه در کمترین مقدار خود قرار داشته، که همین امر باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است.

های وب تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.15- میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت اطلاعات و ارتباطات در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، باتوجه به اختلاف سرانه پایین و ارزش معاملات بالا، خروج نقدینگی قابل توجهی از این صنعت دیده شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 44 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کهرام
 • کپارس
 • کلوند

 

3. قند و شکر

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.68- میلیون تومان است. شاخص فیندو در معاملات امروز، خروج نقدینگی هوشمند در اکثر تایم بازار را از این صنعت نشان می‌دهد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 6 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. کمترین مقدار شاخص برای این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار بوده که با عدد 14.3- میلیون تومان ثبت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 134 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قپیرا
 • قثابت
 • قلرست

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 20 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای دومین روز متوالی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 20 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای دومین روز متوالی...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 20 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای دومین روز متوالی...

نظرات
کاظم بهنام قادر

خواندن گزارش بررسی این شاخص، کمک بسیاری به من نموده است ممنونم