بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:246 تاریخ انتشار:1398/12/20 16:56 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 20 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آن‌ها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 20 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

در پی کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر تصمیم‌گیری در رابطه با موضوع کاهش دامنه نوسان که امروز انجام خواهد شد، شاخص کل امروز با اصلاح 14808 واحدی کار خود را به پایان برد. بعد از بهبود وضعیت شاخص فیندو از میانه بازار در روز گذشته(برای اطلاع بیشتر از شاخص دیروز مقاله‌ی شاخص فیندو 19 اسفند را مطالعه کنید.) و باتوجه به شرایط بازار، وضعیت حساسی را در پیش داشت. در نتیجه شاخص فیندو روز خوبی را سپری کرد و توانست امید به ادامه بازار را برای سهامداران ایجاد کند. عدد شاخص فیندو در انتهای بازار برابر 7.75+ میلیون تومان است.  این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری محسوس خریدارن نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

باتوجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به وضعیت مناسب این شاخص در میانه بازار پی‌برد. ثبت اعداد بالا و مثبت در دو نیم ساعته 10:00 و 10:30 باعث ایجاد وضعیت خوب در کل بازار برای این شاخص شد. ذکر این نکته الزامیست که اگرچه در کل جریان معاملاتی در 5 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 2 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم ولی همانطور که در نمودار مشخص است ورود نقدینگی هوشمند با قدرت و ارزش معاملات حقیقی بالا انجام شده است که همین امر باعث ورود نقدینگی هوشمند و ثبت عدد مثبت در کل بازار برای شاخص فیندو شود.

یکی از نکات معاملات امروز، ثبت بالاترین عدد شاخص فیندو در ساعت 10:30 با عدد 54.2+ میلیون تومان است.

بررسی دقیق تر این شاخص در روزهای گذشته نشان می‌دهد باوجود اتفاقات و جو روانی منفی که بین سهامداران ایجاد شده بود ولی خروج با قدرت نقدینگی هوشمند را شاهد نبودیم که همین امر می‌تواند امید را برای ادامه بازار و شروع دوباره روند را زنده نگه دارد.

بعداز کاهش چشم گیر ارزش معاملات حقیقی در روز گذشته، امروز این متغیر وضعیت بهتری را سپری کرد؛ به‌طوری که کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 4331 میلیاد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 38درصدی را نشان می‌دهد. این نکته را باید در نظر گرفت که گرچه ارزش معاملات حقیقی امروز نسبت به روز گذشته افزایش داشته است اما نسبت به میانگین آن در ماه گذشته، مقدار آن کمتر بوده است و نمی‌توان افزایش ارزش معاملات حقیقی را برای کلیت بازار از آن نتیجه گرفت. ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ابتدای بازار بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در ادامه بازار کاهش معاملات را شاهد بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 اسفند

1-ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 59.79+ میلیون تومان است. همانند کلیت بازار در این صنعت نیز در ساعت 10:00 بیشترین مقدار اختلاف سرانه ثبت شده است. در کل جریان معاملاتی فقط در 2بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت بودیم ولی ارزش معاملات حقیقی بالا در این بازه، باعث شد که عدد نهایی برای صنعت مثبت و ورود نقدینگی هوشمند را شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 76+ میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در نمودار مشخص است این متغیر روندی نزولی درپیش گرفت؛ به‌طوری که در ابتدای بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی بودیم ولی در ادامه بازار این متغیر کاهش پیدا کرد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

  • بکام
  • بالبر

 

2- انبوه سازی، املاک و مستغلات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 26.26+ میلیون تومان است. از دیگر صنایعی که در مقاطعی از بازار شاهد تغییرات مهمی در آن بودیم این صنعت می‌باشد؛ به‌طوری که معاملات با کمترین مقدار اختلاف سرانه شروع شد و در میانه بازار این اختلاف به بیشترین مقدار خود رسید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 190 میلیارد تومان می‌باشد که بطور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 27 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

ثرود تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

3- استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

یکی از صنایع مطرح و پر بحث در چند گزارش قبلی صنعت زغال سنگ می‌باشد که در انتهای بازار با عدد 20.11+ میلیون تومان، به پایان برد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان از این موضوع دارد که روز خوبی را سپری کرد. 6 بازه‌ی زمانی مثبت با ارزش معاملات حقیقی بالا در این صنعت باعث شد که ورود نقدینگی خوبی در این صنعت ثبت شود و نسبت به ادامه‌دار بودن روند در این صنعت امیدوار بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 6 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند این متغیر نشان می‌دهد که وضعیت متعادلی را گذراندیم؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد 1 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

کپرور تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 اسفند

1- محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر

 شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 32.99- میلیون تومان است. نیمه‌ای طلایی خلاصه‌ای از اتفاقات شاخص فیندو در این صنعت است. باتوجه به نمودار می‌توان به شروع بد در ابتدا بازار و روند کاهشی شاخص فیندو تا نیمه بازار  پی برد. اما در نیمه بازار تغییراتی رخ داد و شاخص فیندو در ادامه بازار وضعیت مطلوبی به خود گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 257 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که این متغیر روندی نزولی را سپری کرد؛ بطوری که در ابتدای بازار شاهد بیشترین معاملات توسط اشخاص حقیقی بودیم.

ذکر این نکته الزامیست که در میانه بازار اگرچه کمترین مقدار شاخص فیندو ثبت شد ولی کم بودن ارزش معاملات حقیقی در این بازه را می‌توان به عنوان نکته برای این صنعت در نظر گرفت.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

  • بهپاک
  • غشاذر
  • غدام

 

2- شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.24- میلیون تومان است. این صنعت هم پیرو کلیت بازار عمل کرد. معاملات ساعت ابتدایی بازار نشان از برتری فروشندگان نسبت به خریداران دارد، اما در ادامه بازار خریداران وضعیت بهتری پیدا کردند و در ساعت 12:00 توانستند با اختلاف سرانه 15.23 برتری خود را نسبت به خریداران نشان دهند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 29 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر برخلاف بازار عمل کرد؛ ارزش معاملات در اخرین نیم ساعت معاملاتی نشان از این موضوع دارد که این ارزش معاملات روندی صعودی گرفته است.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

  • وصندوق
  • وبانک

 

3- فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.41- میلیون تومان است. بعد از روز ناامید کننده‌ای که این صنعت در روز گذشته داشت و همچنین کاهش چشم گیر ارزش معاملات، این صنعت نگاه‌ها را به خود جلب کرد. صنعت فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای‌ روز خود را با اختلاف سرانه پایین و همچنین ارزش معاملات بالا آغاز کرد، اما در ادامه این دو متغیر روندی مخالف در پیش گرفتند؛ به‌طوری که اختلاف سرانه وضعیت بهتری به خود گرفت و در ساعت 10:30 توانست بالاترین مقدار خود را در طول روز با عدد 15.9+ میلیون تومان ثبت کند و ارزش معاملات حقیقی نیز کاهش یافت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 46 میلیارد تومان می‌باشد که همانطور که گفته شد بیشترین مقدار آن در نیم ساعت ابتدایی بازار با ارزش 16 میلیارد تومان ثبت شده است.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

  • شبندر
  • شپنا
  • شراز

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار در پی کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر تصمیم‌گیری...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار در پی کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر تصمیم‌گیری...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار در پی کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر تصمیم‌گیری...

نظرات