بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:245 تاریخ انتشار:1398/12/19 22:13 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 19 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 19 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

با توجه به کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر تصمیم‌گیری در رابطه با موضوع کاهش دامنه نوسان در تاریخ 20 اسفند، انتظار بازاری منفی و سرخ پوش را داشتیم. در پی این اتفاقات شاخص کل امروز با اصلاح 14808 واحدی کار خود را به پایان برد؛ در کنار این اصلاح، شاخص فیندو روز خود را به خوبی آغاز نکرد اما در ادامه بازار وضعیت بهتری پیدا کرد. عدد شاخص فیندو در انتهای بازار برابر 16.01- میلیون تومان است.  این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص-فیندو

با توجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به وضعیت نامناسب این شاخص در ابتدای بازار و بهبود آن در ادامه بازار  پی برد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی در 4بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 3بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

بررسی دقیق‌تر این شاخص نشان می‌دهد که در ابتدای بازار شاهد خروج باقدرت نقدینگی هوشمند بودیم اما نکته مثبت برای شاخص فیندو در معاملات امروز، بهبود نسبی این شاخص در ادامه بازار است که در مقاطعی توانست با ثبت اعداد مثبت موجب بهتر شدن آن در کلیت بازار شود.

باتوجه به وضعیت کلی بازار و همچنین تعداد بالای نمادهای دارای صف فروش، ارزش معاملات حقیقی امروز کمترین مقدار را از تاریخ منتشره شاخص فیندو ثبت کرد؛ به‌طوری که کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 3140 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به شنبه 17 اسفند، کاهش 43درصدی را نشان می‌دهد. ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ابتدای بازار بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در ادامه بازار کاهش معاملات را شاهد بودیم.

 

با توجه به شرایط حاکم بر بازار امروز، ورود نقدینگی محسوسی در صنایع شاهد نبودیم. بنابراین در این گزارش برخلاف گزارشات قبلی به بررسی صنایعی که کمترین و بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند می‌پردازیم.

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 اسفند

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 117.32- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد گرچه در کلیت بازار شاهد اختلاف سرانه مثبت بودیم اما در نیم ساعت نخست بازار کمترین اختلاف سرانه با بیشترین ارزش معاملات حقیقی انجام شد که همین امر باعث خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 119 میلیارد تومان می‌باشد، همان‌طور که بیان شد بیشترین آن در ساعت 09:30 با ارزش 79 میلیارد تومان انجام شد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • انرژی3
 • لوتوس
 • تنوین

 

    2) استخراج زغال‌سنگ

شاخص-فیندو

صنعت زغال‌سنگ بعد از آن که در سه روز متوالی در صدر صنایع با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند قرار گرفته بود، امروز بالاخره با ثبت عدد 73.48- میلیون تومان در شاخص فیندو توانست خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دهد. همانند کلیت بازار این صنعت نیز در مقطع خاصی از ساعات معاملاتی، شاهد خروج قدرتمند نقدینگی هوشمند بودیم و در ادامه بازار وضعیت متعادلی را گذراند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 36 میلیارد تومان می‌باشد که به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 5 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کشرق
 • کطبس

 

    3) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت‌های هسته‌ای

شاخص-فیندو

صنعت فراورده‌های نفتی یکی از صنایعی می‌باشد که اولین تاثیر را از تغییرات قیمت جهانی نفت می‌گیرد. بعد از کاهش 30 درصدی قیمت نفت خام، انتظار کاهش شاخص در این صنعت و همچنین معاملات منفی را داشتیم. در ادامه به بررسی تغییرات شاخص فیندو در این صنعت و تفسیر تاثیرات تغییرات قیمت نفت بر آن می‌پردازیم.

 شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 42.65- میلیون تومان است. بررسی نموداری نشان می‌دهد که اگرچه وضیت نامطلوبی را در شروع معاملات گذارند اما در انتهای بازار توانست شرایط بهتری را ثبت کند و در نیم ساعت پایانی بازار با ثبت عدد 5.63+ میلیون تومان، بالاترین عدد شاخص فیندو برای این صنعت در این مقطع ثبت شود.

نکته قابل توجه در مورد این صنعت ارزش معاملات حقیقی است. مانند کلیت بازار که شاهد کاهش قابل توجه ارزش معاملات بودیم، این صنعت نیز از این قاعده مستثنا نشد در کل جریان معاملاتی توانست 25 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی را ثبت کند.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شنفت
 • شبندر
 • شتران

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 اسفند

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.89+ میلیون تومان است. ساعت 11:00 یک مقطع خاص برای این صنعت بود به‌طوری که در این تایم بیشترین اختلاف سرانه و همچنین بیشترین ارزش معاملات حقیقی ثبت شد. در کل این صنعت روز متعادلی را گذراند؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی در 3 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و در4 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 56 میلیارد تومان است، همان‌طور که بیان شد بیشترین آن به ارزش 21 میلیارد تومان در نیمه بازار ثبت شد و در ابتدا و انتهای بازار وضعیت متعادلی گذراندیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولملت
 • وایران
 • ولبهمن

 

    2) سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.34+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی سپری کرد. ارزش معالات بالا و همچنین اختلاف سرانه بالا در ساعت 10:30 باعث شد روز متعادلی برای این صنعت سپری کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 67 میلیارد تومان می‌باشد که در میانه و انتهای بازار بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی ثبت شده است.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کابگن
 • سپرمی
 • کباده

 

    3) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 1.36- میلیون تومان است. این صنعت دو نیمه متفاوت را گذارند: در نیمه نخست بازار شاهد اختلاف سرانه پایین و ارزش معاملات حقیقی متعادل بودیم و در نیمه دوم بازار شرایط به‌گونه‌ای تغییر کرد که هر دو متغیر اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی روندی صعودی به خود بگیرند و شرایط را برای این صنعت بهبود ببخشند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 359 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دی
 • توسعه
 • سمایه

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار با توجه به کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار با توجه به کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار با توجه به کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام و همچنین اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر...

نظرات