بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:299 تاریخ انتشار:1399/01/18 17:27 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 18 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 18 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 18 فرودین 1399 است؛ بعد از آن که بازار سرمایه ایران در روزهای گذشته، روند صعودی را تجربه کرد و در نتیجه شاخص کل توانست رکوردهای جدیدی را ثبت کند، این شاخص در معاملات امروز به خود استراحت و با اصلاح 4225 واحدی به کار خود پایان داد. بررسی روند این شاخص نشان از متعادل شدن این شاخص در میانه بازار دارد؛ به‌طوری که در ابتدای بازار اکثر سهام، با منفی و صف فروش شروع به کار کردند؛ ولی در ادامه بازار، وضعیت متعادل‌تر شد و نمادها در شرایط مناسب‌تری به معامله پرداختند.

در کنار اصلاح بازار و شاخص کل، شاخص فیندو شرایط متفاوتی را گذراند و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 5.5- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه‌ی خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

شاخص فیندو

اگرچه شاخص فیندو، با ثبت عددنهایی 5.5- میلیون تومان نشان‌دهنده خروج نقدینگی هوشمند است، ولی بررسی نموداری آن نشان می‌دهد که به جز نیم ساعت ابتدایی بازار، در کلیت بازار شاهد شاخصی سبز در معاملات بودیم؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 2 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

همانطور که در نمودار مشخص است، همانند روزهای گذشته این شاخص در ابتدای بازار کمترین عدد را ثبت کرده و باعث خروج نقدینگی هوشمند شده است؛ در ادامه بازار شرایط بهتر شد و در نتیجه بازار به تعادلی نسبی رسید.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 7461 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 11 درصدی را نشان می‌دهد. نکته قابل توجه این است که در معاملات امروز رکورد ارزش معاملات حقیقی شکسته شد؛ اگر این افزیش معاملات ادامه دار باشد و در روزهای آتی نیز شاهد ارزش معاملات حقیقی بالا باشیم، می‌توان شروع روند جدیدی را در معاملات کل بازار شاهد بود.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی را سپری کرد به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین ارزش در معاملات بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 18 فروردین

1. دستگاه و ماشین آلات برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.86+ میلیون تومان است. کل معاملات این صنعت را میتوان در ساعت 12:00 خلاصه کرد؛ معاملات در این ساعت با اختلاف سرانه بالا و ارزش معاملات حقیقی بالا انجام شده است که همین امر باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 102 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد، در ساعت 12:00 شاهد بیشترین معامله به ارزش 46 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بالبر
 • بشهاب
 • بکاب

 

2. اطلاعات و ارتباطات

 شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.41+ میلیون تومان است. با توجه به نمودار می‌توان به نیمه طلایی این صنعت در معاملات امروز اشاره کرد؛ به‌طوری که در میانه بازار، معاملات به‌گونه‌ای انجام شد که ورود نقدینگی را در این صنعت شاهد باشیم و این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 203 میلیارد تومان می‌باشد. همانند اختلاف سرانه، این متغیر نیز در میانه بازار، بیشترین مقدار را به ارزش 60 میلیارد تومان ثبت کرده است.

اوان تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3. استخراج زغال‌سنگ شاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.07+ میلیون تومان است. یکی از صنایع خوب در معاملات امروز صنعت استخراج زغال‌سنگ می‌باشد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی در 6 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 14 میلیارد تومان می‌باشد. روند ارزش معاملات در این صنعت نزولی بوده است؛ در یک ساعت ابتدایی بازار، 6 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپرور
 • کشرق

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 18 فروردین

1. عرضه برق و گاز

 شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 39.97- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در ساعت 09:30 خلاصه کرد؛ به‌طوری که پایین بودن اختلاف سرانه و ارزش معاملات بالا باعث خروج نقدینگی هوشمند از آن شده است. در مابقی بازار، شاخص فیندو در محدوده 3- تا 3+ قرار گرفت که نشانه دهنده وضعیت نرمال در صنعت می‌باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 475 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دماوند
 • بمپنا
 • وهور

 

2. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.58- میلیون تومان است. این صنعت در کل جریان معاملاتی در 4 بازه‌ی نیم ساعته شاخص مثبتی را ثبت کرده است، ولی معاملاتی که در میانه بازار در این صنعت انجام شده است باعث خروج نقدینگی هوشمند از آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 512 میلیارد تومان می‌باشد. ارزش معاملات حقیقی در این صنعت همانند کلیت بازار عمل کرده و روندی نزولی در پیش گرفت.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • وملل
 • ونوین

 

3. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14- میلیون تومان است. این صنعت معاملات جالبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی فقط در 1 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی در این صنعت بودیم ولی با توجه به بالا بودن ارزش معاملات حقیقی در این ساعت، خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 387 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد، اکثر معاملات به ارزش 240 میلیارد تومان در نیم ساعت ابتدایی بازار توسط اشخاص حقیقی ثبت شده است.

باتوجه به بهبود شاخص فیندو در این صنعت، این احتمال وجود دارد که در روزهای آتی ورود نقدینگی به آن دیده شود و یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فرابورس
 • کالا
 • بورس

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 18 فرودین 1399 است؛ بعد از آن که بازار سرمایه ایران در روزهای...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 18 فرودین 1399 است؛ بعد از آن که بازار سرمایه ایران در روزهای...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 18 فرودین 1399 است؛ بعد از آن که بازار سرمایه ایران در روزهای...

نظرات
مجتبی رضایی

سلام. از مسئولین و کارکنان محترم سایت به سبب انتشار اطلاعات کاربردی و تسهیم آنان با کاربران علاقه مند، به غایت سپاسگزارم.