بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:285 تاریخ انتشار:1399/01/17 18:28
شاخص فیندو - 17 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 17 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 17 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای چندمین روز متوالی توانست روز خوبی را سپری کند و با رشد 6594 واحدی به کار خود پایان دهد. بررسی روند این شاخص نشان از وضعیت متعادل در معاملات امروز دارد؛ به‌طوری که در ابتدای بازار اکثر سهام، با مثبت کامل و صف خرید شروع به کار کردند و در ادامه بازار تعدادی از نمادها، صف‌های خود را عرضه کردند و بازار به تعادل رسید.

در کنار وضعیت متعادل بازار و شاخص کل، شاخص فیندو پایانی وضعیت خوبی را نگذراند و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 8.87- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص فیندوهمان‌طور که گفته شد امروز شاخص فیندو پایان خوبی را سپری نکرد؛ بررسی بیشتر این شاخص نشان می‌دهد که معاملاتی که در ساعت 12:30 در نماد دماوند انجام شد، باعث کاهش 40 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است.

معاملاتی که در ساعت 12:30 انجام شده است، یکی از معدود اتفاقاتی است که تا امروز در شاخص فیندو انجام شده است. با فرض این موضوع که معاملاتی که در نماد دماوند انجام شده است را نادیده بگیریم، در مابقی بازار روند شاخص فیندو همانند روزهای گذشته بوده است؛ به‌طوری که این شاخص در ابتدای بازار کمترین عدد را ثبت کرده و باعث خروج نقدینگی هوشمند شده است؛ در ادامه بازار شرایط بهتر شد و در نتیجه بازار به تعادلی نسبی رسید.

در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 2 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 6669 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 21 درصدی را نشان می‌دهد. اگرچه نسبت به روز گذشته، افزایش ارزش را شاهد بودیم، ولی ذکر این نکته الزامیست که این متغیر در میانگین ماهانه خود قرار داشته و در نتیجه این افزایش ارزش معاملات را نمی‌توان دلیلی بر شروع روندی جدید در معاملات دانست.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی را سپری کرد به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین ارزش در معاملات بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 فروردین

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) اطلاعات و ارتباطات

شاخص فیندو

این صنعت با شروع خوبی که در معاملات امروز داشت، توانست با ثبت عدد 5.71+ میلیون تومان در شاخص فیندو، یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که این شاخص روندی نزولی را سپری کرده است؛ ثبت عدد 29.7+ میلیون تومان در ابتدای بازار به عنوان بالاترین عدد شاخص فیندو برای این صنعت نیز نشان‌ از نزولی بودن این شاخص در معاملات امروز دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 40 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار، بیشترین مقدار را برای خود ثبت کرده است و در مابقی بازار، وضعیت متعادلی داشته است.

های‌وب تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

    2) محصولات شیمیایی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.53+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات خود دو نیمه کاملا متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه نخست بازار، معاملات با اختلاف سرانه و همچنین ارزش معاملات بالا انجام شد؛ اما در نیمه بعدی بازار، این دو متغیر، روندی نزولی در پیش گرفتند. باتوجه به معاملاتی که در نیمه نخست بازار در این صنعت انجام شده است، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 765 میلیارد تومان می‌باشد که بیشترین آن به ارزش 268 میلیارد تومان در نیم ساعته ابتدایی بازار توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپدیس
 • شبصیر
 • وپترو

 

    3) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو

یکی از صنایع خوب در معاملات امروز صنعت لاستیک و پلاستیک است که با ثبت عدد 2.17+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. این صنعت در 5 بازه نیم ساعته شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند را به خود ثبت کرده است. معاملات این صنعت نکات مثبتی را در برداشت که می‌توان به حفظ اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی تا انتهای بازار اشاره کرد که باعث امیدواری سهامداران این صنعت نسبت به روند صعودی آن در روزهای آتی شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 38 میلیارد تومان می‌باشد. به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 5 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پسهند
 • پکویر
 • پلوله

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 فروردین

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) عرضه برق و گاز

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 111.54- میلیون تومان است. همان‌طور که در توضیحات شاخص فیندو برای کل بازار گفتیم، معاملاتی که در نماد دماوند انجام شد، باعث کاهش 40 واحدی شاخص فیندو در کل بازار در ساعت 12:30 شده است. از آنجایی که این نماد جزو صنعت عرضه برق و گاز می‌باشد، در نتیجه این صنعت نیز روندی مشابه شاخص فیندو در کل بازار در پیش گرفت. ثبت عدد 290.2- میلیون تومان در انتهای بازار به عنوان کمترین عدد شاخص فیندو برای این صنعت، نشان‌دهنده همین موضوع و معاملاتی است که در این مقطع در نماد دماوند انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 295 میلیارد تومان می‌باشد. اکثر معاملات این صنعت در ساعت 12:30 به ارزش 129 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وهور
 • بمپنا
 • مبین

 

    2) زراعت

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.84- میلیون تومان است. روند معاملات در این صنعت برخلاف صنعت محصولات شیمیایی بوده اما همانند آن، دو نیمه متفاوت را تجربه کرد. به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار شاهد کمترین اختلاف سرانه همراه با ارزش معاملات حقیقی بالا بودیم که همین امر باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است. اگرچه در ادامه معاملات، شاخص فیندو وضعیت بهتری پیدا کرد ولی با توجه به پایین بودن ارزش معاملات نتوانست این خروج نقدینگی را جبران کند و در نتیجه در کل بازار شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 144 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زشگزا
 • آینده
 • زبینا

 

    3) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.43- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در میانه بازار، خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت مشاهده کردیم. این نکته را باید در نظر گرفت که باتوجه به اینکه در انتهای بازار، شاخص فیندو در محدوده مثبت به کار خود پایان داده است، این احتمال وجود دارد که در ادامه بازار، این صنعت با رشد همراه باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 120 میلیارد تومان می‌باشد. بیشترین مقدار ارزش معاملات در نیمه بازار به ارزش 59 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مرقام
 • رکیش
 • افرا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 17 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای چندمین روز متوالی توانست روز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 17 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای چندمین روز متوالی توانست روز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 17 فرودین 1399 است؛ بازار سرمایه ایران برای چندمین روز متوالی توانست روز...

نظرات