بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:241 تاریخ انتشار:1398/12/17 17:55 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 17 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 17 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

در روز چهارشنبه 14 اسفند، بعد از اطلاعیه بحث برانگیز سازمان بورس اوراق بهادر مبنی بر کاهش دامنه نوسان از 5 درصد به 2 درصد، موج منفی جدیدی بر بازار سرمایه ایران سایه انداخت. پس از حواشی به‌وجود آمده بین سازمان بورس اوراق بهادار و امور مالیاتی و همچنین رایزنی‌های انجام شده توسط فعالان بازار سرمایه، اطلاعیه جدیدی توسط سازمان بورس اوراق بهادار منتشر و بازگشت دامنه نوسان به شرایط سابق را اعلام نمود تا در جلسه 20 اسفند در مورد این قضیه تصمیم‌گیری شود. در پی این اتفاقات شاخص کل امروز با اصلاح ۵۹۸۱ واحدی کار خود را به پایان برد؛ این اصلاح در حالی رقم خورد که شاخص فیندو نیز روز خوبی را سپری نکرد و در انتهای بازار، عدد 3.88- میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری محسوس فروشندگان نسبت به خریدارن می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

 

باتوجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به وضعیت نسبتا نامناسب این شاخص پی برد؛ به‌طوری‌که در کل جریان معاملاتی، در 6بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم

بررسی دقیق‌تر این شاخص نشان می‌دهد که در ابتدای بازار شاهد خروج باقدرت نقدینگی هوشمند بودیم. نکته مثبت برای شاخص فیندو در معاملات امروز بهبود نسبی این شاخص در 1 ساعت و نیم آخر بازار امروز است که حوالی 0 به کار خود پایان داد.

باتوجه به نمودار در ساعت 11:00 کمترین مقدار روز برای این شاخص ثبت شده است؛ با بررسی‌های انجام شده به این نکته پی برده شد که خروج با قدرت نقدینگی هوشمند از صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط و تعدادی از نمادهای شاخص ساز بازار، باعث افت شاخص فیندو در این ساعت و ثبت این عدد برای این شاخص شده است.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 5442 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به چهارشنبه 14 اسفند، کاهش 3 درصدی را نشان می‌دهد. ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ابتدا و انتهای بازار بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است و در میانه بازار کاهش معاملات را شاهد بودیم.

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 اسفند

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

صنعت استراج زغال‌سنگ توانست با ثبت عدد 14.10+ میلیون تومان در شاخص فیندو، برای سومین روز متوالی در صدر بیشترین ورود نقدینگی هوشمند قرار گیرد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در ابتدای بازار بیشترین مقدار آن با بیشترین ارزش معاملات حقیقی انجام گیرد و در ادامه بازار این دو متغیر روند متعادلی را سپری کردند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 13 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپرور
 • کطبس

 

    2) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.57+ میلیون تومان است.همان‌طور که در عدد نهایی شاخص فیندو هم دیده می‌شود که در کلیت بازار شاهد وضعیت متعادلی بودیم؛ اما در دو بازه نیم ساعته 09:30 و 11:00 به ترتیب شاهد کمترین و بیشترین مقدار شاخص فیندو در این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 170 میلیارد تومان می‌باشد که به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد 24 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

کمنگنز تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

    2) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.07+ میلیون تومان است. این صنعت روز خوبی را گذراند به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 215 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی نموداری نشان می‌دهد که این صنعت وضعیت متعادلی را از لحاظ روند ارزش معاملات حقیقی سپری کرد و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 31 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وپارس
 • وسینا
 • دی

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 اسفند

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 101.64- میلیون تومان است. بعد از اطلاعیه‌های سازمان بورس و همچنین شایعاتی مبنی بر استعفای ریاست فعلی سازمان، این صنعت بیشترین تاثیر را از این رویدادها گرفته است. بررسی نموداری نشان می‌دهد که در میانه بازار کمترین مقدار شاخص فیندو با بیشترین ارزش معاملات حقیقی صورت گرفته است؛ این اتفاق  باعث کاهش چند واحدی شاخص فیندو کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 164 میلیارد تومان می‌باشد که بیشترین آن در میانه بازار با ارزش 125 میلیارد تومان صورت گرفته است.

کالا تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

    2) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.65- میلیون تومان است. بررسی نموداری نشان می‌دهد که در ساعت ابتدایی بازار که بیشترین خروج نقدینگی در آن صورت گرفت ولی در ادامه بازار روند شاخص فیندو تغییر کرد و توانست اعداد مثبتی را ثبت کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 47 میلیارد تومان می‌باشد. روند این ارزش با شاخص فیندو مشابه است و به‌جز نیم ساعت ابتدایی بازار، در ادامه وضعیت متعادلی را به خود گرفت و به‌طور میانگین در هر نیم ساعت 7میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کحافظ
 • کلوند
 • کترام

    3) ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.76- میلیون تومان است. این صنعت روز پر نوسانی را در شاخص فیندو گذراند؛ به‌طوری‌که در کل جریان معاملاتی در 4بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 3بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 118 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی نموداری نشان می‌دهد که در نیمه نخست بازار، ارزش معاملات حقیقی بیشتر از نیمه دوم بازار بوده است به‌طوری‌که 70 درصد معاملات در نیمه نخست بازار توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ابایکا
 • نیرو
 • بترانس

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار در روز چهارشنبه 14 اسفند، بعد از اطلاعیه بحث برانگیز سازمان بورس اوراق بهادر مبنی بر...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار در روز چهارشنبه 14 اسفند، بعد از اطلاعیه بحث برانگیز سازمان بورس اوراق بهادر مبنی بر...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار در روز چهارشنبه 14 اسفند، بعد از اطلاعیه بحث برانگیز سازمان بورس اوراق بهادر مبنی بر...

نظرات