بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:282 تاریخ انتشار:1399/01/16 16:31 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 16 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 16 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 16 فرودین 1399 است؛ علی‌‌رغم تمام اتفاقاتی که بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است ازجمله ویروس کرونا که باعث کاهش قابل توجه قیمت‌های جهانی و اصلاح در بورس‌های جهانی شده، بازار سرمایه ایران همچنان بی تفاوت به این موضوع عمل کرده و راه‌ صعودی خود را ادامه داده است. این بازار همانند روزهای گذشته، روز خوبی را سپری کرد و توانست با ثبت رکورد جدیدی در تاریخ بازار سرمایه ایران و با رشد 19995 واحدی به کار خود پایان دهد. بررسی روند این شاخص نشان از وضعیت خوب در معاملات امروز دارد؛ به‌طوری که در ابتدای بازار اکثر سهام، با مثبت کامل و صف خرید شروع به کار کردند. اگرچه در ادامه بازار تعدادی از نمادها، صف‌های خود را عرضه کردند ولی همچنان تعداد نمادهایی که در قیمت‌های مثبت و یا صف خرید معامله می‌شوند، بالاست که همین امر می‌تواند نشان‌دهنده صعودی بودن بازار در روزهای آتی نیز باشد.

در کنار وضعیت خوب بازار و شاخص کل، شاخص فیندو وضعیت متعادلی را گذراند و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 2.1- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده‌ی برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
شاخص فیندو

همانطور که گفته شد امروز شاخص فیندو روز متعادلی را سپری کرد؛ بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد که همانند روزهای گذشته که این شاخص در ابتدای بازار با ثبت کمترین عدد، باعث خروج نقدینگی هوشمند شده است ولی در ادامه بازار شرایط تغییر کرد و این شاخص توانست وضعیت بهتری پیدا کرد.

ذکر این نکته الزامیست که اگرچه در کل جریان معاملاتی در تمام بازه‌ی زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، ولی معاملات بصورتی انجام شده است که عدد شاخص فیندو در این بازه‌های زمانی، در محدوده 3- تا 3+ قرار گیرد؛ همچنین عدد نهایی شاخص فیندو در بازار نیز نشان دهنده تعادل در معاملات امروز است.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 5501 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته،کاهش 18 درصدی را نشان می‌دهد. اگرچه نسبت به روز گذشته، کاهش ارزش را شاهد بودیم، ولی ذکر این نکته الزامیست که این متغیر در میانگین ماهانه خود قرار داشته و در نتیجه این کاهش ارزش معاملات را نمیتوان دلیلی بر شروع روندی جدید در معاملات دانست.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که بجز نیم ساعت ابتدایی بازار، در مابقی بازار شاهد وضعیت متعادلی در معاملات بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 16 فروردین

1. رایانه و فعالیت‌های وابسته آن

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.48+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در ابتدای بازار، این شاخص بالاترین مقدار خود را ثبت کرده است. باتوجه به بالا بودن ارزش معاملات حقیقی، در نتیجه شاهد ورود پرقدرت نقدینگی هوشمند در ابتدای بازار بودیم؛ در ادامه این شاخص روندی نزولی به خود گرفت و در محدوده 3- تا 3+ قرار گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 66 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد، این متغیر در ابتدای بازار بیشترین مقدار خود را ثبت کرده است؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدای بازار شاهد 31 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تاپکیش
 • مرقام
 • سپ

 

2. مخابرات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.05+ میلیون تومان است. روند شاخص فیندو در این صنعت نیز مشابه صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن است؛ به‌طوری که در این صنعت نیز ثبت اختلاف سرانه و ارزش معاملات بالا در ساعت ابتدایی بازار، باعث ورود نقدینگی هوشمند به آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 7 میلیارد تومان می‌باشد.

اخابر تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3. عرضه برق و گاز

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.86+ میلیون تومان است. این صنعت در کل جریان معاملاتی فقط در 2 بازه نیم ساعته شاخص مثبت در آن دیده شده است؛ اگرچه در مابقی بازار شاهد شاخصی منفی بودیم، ولی معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، باعث ثبت عدد نهایی مثبت برای این صنعت و ورود نقدینگی هوشمند به آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 119 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد 17 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دماوند
 • بکهنوج
 • وهور

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 16 فروردین

1. استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.33- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد معاملاتی که در میانه بازار در این صنعت انجام شده، باعث خروج نقدینگی هوشمند و ثبت عدد نهایی منفی برای آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 25 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند این متغیر نشان می‌دهد که بیشترین ارزش معاملات در میانه بازار به ارزش 21 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپرور
 • کشرق
 • کطبس

 

2. محصولات فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.99- میلیون تومان است. باتوجه به نمودار می‌توان به وضعیت متعادلی که در کلیت بازار در این صنعت حاکم بود اشاره کرد. اگرچه در 4 بازه‌ی نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت بودیم، ولی معاملاتی که در نیمه بازار انجام شده است باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت و ثبت عددنهایی منفی در آن شده است. یکی از نکات مثبت در معاملات امروز این صنعت، بهبود شاخص فیندو در انتهای بازار است که این احتمال را به وجود می‌آورد شاید در روزهای آتی، شاهد رشد شاخص این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 82 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در ابتدای بازار بالاترین معاملات به ارزش 24 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فجام
 • فاراک
 • فلامی

 

3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر  5.64- میلیون تومان است. روند شاخص فیندو در این صنعت صعودی بوده است؛ به‌طوری که در ابتدای بازار کمترین مقدار برای آن با عدد 19- میلیون تومان ثبت شده است. در نتیجه معاملاتی که در این مقطع انجام شده باعث خروج نقدینگی هوشمند در کلیت بازار از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر میلیارد 44 تومان می‌باشد. برخلاف اختلاف سرانه که روندی صعودی در پیش گرفت، این صنعت با سپری کردن روندی نزولی توانست روز خود را به پایان ببرد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پکرمان
 • پلاست

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 16 فرودین 1399 است؛ علی‌‌رغم تمام اتفاقاتی که بازارهای مالی جهان را تحت...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 16 فرودین 1399 است؛ علی‌‌رغم تمام اتفاقاتی که بازارهای مالی جهان را تحت...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 16 فرودین 1399 است؛ علی‌‌رغم تمام اتفاقاتی که بازارهای مالی جهان را تحت...

نظرات