بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:614 تاریخ انتشار:1399/05/15 23:53 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو 15 - مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو 15 - مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

موفق در عبور از 2 میلیون

امروز چهارشنبه 15 مرداد است؛ پس از آن که در روز گذشته شاهد تغییر رنگ شاخص کل از قرمز به سبز بودیم، انتظار می‌رفت امروز این شاخص بتواند از عدد 2 میلیون واحدی به راحتی عبور کند.

مطابق انتظار بازار از همان ابتدا با سبز پوشی و برتری خریداران آغاز به کار کرد؛ به‌طوری در مرحله پیش گشایش، ارزش سفارشات خرید 9 برابر ارزش سفارشات فروش بوده است. اما هرچه به انتهای بازار نزدیکتر می‌شدیم، برتری خریداران نیز بیشتر می‌شد. این موضوع در کنار عبور شاخص کل از مقاومت روانی 2 میلیون واحدی باعث شد تا برای هفته آتی بازاری بهتر را متصور باشیم.

نتیجه معاملات امروز رشد 39142 واحدی شاخص کل و 4242 واحدی شاخص هم وزن بوده است. در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 340 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 240 سهم بوده است. توجه به تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت و منفی نشان از تعادل در معاملات کلیت بازار دارد.

در کنار بهبود معاملات و شاخص کل، شاخص فیندو نیز وضعیت مناسبی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 3.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

شاخص فیندو پس از چند روز افت، به روند صعودی خود بازگشت. همانطور که از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، شاخص فیندو بار دیگر به محدوده امن خود بازگشته است. این موضوع در کنار دلایل ذکر شده در تشریح معاملات، باعث شده است که هفته آتی وضعیت مناسب‌تری کلیت بازار را در بر گیرد.

توجه به این نکته که در 3 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند به کلیت بازار بودیم، این موضوع بیانگر بهبود معاملات نسبت به روزهای گذشته است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی انبوه‌سازی املاک و مستغلات انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 19496 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 10 درصد کاهش داشته است.

توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همانطور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 4365 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 مرداد

 

1. خدمات فنی و مهندسی

 شاخص فیندو فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 85.2+ میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، این صنعت همانند کلیت بازار وضعیت خوبی را سپری کرده به‌طوری که در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 78 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 49 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رنیک
 • رمپنا
 • تابا

 

2. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو بانک‌ها و موسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28+ میلیون تومان است. با توجه به ارزش بالای معاملات این صنعت از جمله اصلی‌ترین صنایع تاثیر گذار بر روی کلیت بازار محسوب می‌شود؛ چرا که اگر وضعیت مناسبی داشته باشد می‌تواند باعث بهبود وضعیت کلی بازار شود و اگر اعداد منفی ثبت کند می‌تواند باعث کاهش عدد نهایی شاخص فیندو در کل بازار شود. این شاخص با توجه به وضعیت مناسب آن در معاملات امروز، اصلی‌ترین عامل در بهبود وضعیت شاخص فیندو بوده است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شد، به تنهایی باعث افزایش 3 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در سامان و وملل انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی این صنعت داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1082 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 342 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآیند
 • سامان
 • وملل

 

3. عرضه برق، گاز و بخار آب

شاخص فیندو برق و گاز و آب

صنعت تمام مثبت دیگر معاملات امروز صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب می‌باشد که در انتهای معاملات با ثبت عدد 25.5+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. یکی از مهم‌ترین نکات مثبت در معاملات این صنعت تعادلی است که در ورود نقدینگی هوشمند به آن مشاهده می‌شود. این موضوع این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در روزهای آتی بتوانیم تداوم ورود نقدینگی هوشمند را به این صنعت شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 352 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 50 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بزاگرس
 • بفجر
 • بمپنا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 مرداد

 

1. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت چند رشته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 26.8- میلیون تومان است. این صنعت برای چهارمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. اصلی‌ترین دلیل خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت، معاملاتی است که در نماد شستا انجام شده است. با توجه به ارزش بالای معاملات این نماد، در چند روز گذشته نیز از آن می‌توان به عنوان عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو این صنعت و خروج نقدینگی هوشمند نام برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 809 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت بطور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 116 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وامید
 • وصندوق

 

2. انبوه‌سازی املاک و مستغلات

شاخص فیندو انبوه سازی و املاک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.8- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است این صنعت در نیمه ابتدایی بازار با توجه به ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه پایین، بیشترین نقدینگی هوشمند را از آن به همراه داشته است. همانطور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، این صنعت در دو هفته متوالی مورد توجه بازار بود. این توجه به این دلیل بوده است که بالاخره بعد از بالا پایین‌هایی که شاهد بودیم بورس مسکن راه اندازی شد. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده بود که شاید شرکت‌های این صنعت وضعیت بهتری پیدا کنند و از رکودی که در آن قرار دارند خارج شوند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 956 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 287 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ثشاهد
 • ثنوسا
 • ثنام

 

3. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو نهادهای مالی واسط

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.9- میلیون تومان است. علی‌رغم آن که در معاملات امروز این صنعت، در 4 بازه نیم ساعته عدد مثبت را در شاخص فیندو ثبت شده است، اما معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، باعث شد که شاخص فیندو این صنعت عدد منفی به کار خود خاتمه دهد و شاهد خروج نقدینگی هوشمند از آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 416 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 132 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • انرژی 3
 • امید
 • تنوین

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار موفق در عبور از 2 میلیون امروز چهارشنبه 15 مرداد است؛ پس...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار موفق در عبور از 2 میلیون امروز چهارشنبه 15 مرداد است؛ پس...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار موفق در عبور از 2 میلیون امروز چهارشنبه 15 مرداد است؛ پس...

نظرات
سعید سواری

بسیار ممنون بابت زحمتی که میکشید. قدردان زحماتتون هستیم.

محمد امین مکوندی

ممنون از همراهیتون