بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:612 تاریخ انتشار:1399/05/13 23:46
شاخص فیندو 13 - مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو 13 - مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

پولبک یا اصلاح؟

امروز دوشنبه 13 مرداد است؛ پس از آن که بازار سرمایه در روز گذشته شاخص  2 میلیون واحدی را لمس کرد، در انتهای بازار شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ این موضوع این سوال را به‌وجود آورد که آیا بازار در ادامه اصلاحی را تجربه خواهد کرد یا به سقف قبلی خود پولبک می‌زند. این موضوع باعث شد معاملات امروز از اهمیت بالایی برخوردار باشد. معاملاتی که در وضعیت متعادلی شروع به کار کرد اما در ادامه با افزایش عرضه در بازار، شاهد سرخ پوشی اکثر نمادهای بازار و اصلاح شاخص کل بودیم. اصلاحی که هر لحظه که به انتهای بازار نزدیک‌تر می‌شدیم، فشار آن بیشتر می‌شد. این موضوع باعث شد که شاخص سطح 2 میلیون واحدی خود را نیز از دست دهد و در انتهای بازار با اصلاح 18194 واحدی به عدد یک میلیون 993 هزار واحد برسد. این اصلاح، در کنار اصلاح 997 واحدی شاخص هم وزن همچنان این سوال را به‌وجود می‌آورد که این عرضه‌ها باعث پولبک شاخص به سقف قبلی خواهد شد یا بازار شروع اصلاح جدیدی را در پیش خواهد داشت؟

اما شاخص فیندو در این هفته روندی مخالف هفته گذشته در پیش گرفته است و تا در این هفته شاهد روند نزولی این شاخص باشیم. این شاخص در معاملات امروز با ثبت 17.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشان از هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو در این هفته به روند صعودی هفته‌های گذشته خود خاتمه داده است. خروج شاخص فیندو از محدوده امن خود در کنار کاهش ارزش معاملات، حساسیت معاملات فردا را دو چندان می‌کند. در معاملات فردا با فرض بازگشت شاخص فیندو به محدوده امن خود و همچنین تکمیل پولبک شاخص کل، می‌توان آغاز روند صعودی جدیدی را برای بازار محتمل دانست.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که استخراج کانه‌های فلزی انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 10967 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 43 درصد کاهش داشته است. همانطور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، در این هفته سهام تعدادی از شرکت‌های بزرگ بازار به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه بسته می‌شوند، در نتیجه کاهش ارزش معاملات را در این هفته منطقی می‌باشد. اما یکی از دلایل کاهش 43 درصدی ارزش معاملات، مشکلاتی که در سیستم معاملات فرابورس بوده است می‌باشد.

توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همانطور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 1567 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشاندهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشاندهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 13 مرداد

 

1. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه

 صنعت سبز معاملات امروز صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 28.1+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد رتاپ انجام شده است، عامل اصلی مثبت شدن شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 135 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 19 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رکیش
 • رتاپ
 • مداران

 

2. قند و شکر

شاخص فیندو قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.9+ میلیون تومان است. از این صنعت می‌توان به عنوان صنعت مثبت بازار منفی امروز یاد کرد؛  به‌طوری که در روزهایی که کلیت بازار منفی و قرمز است، شاهد معاملات مثبت در این صنعت هستیم. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد قثابت انجام شده است، عامل اصلی مثبت شدن شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 111 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قهکمت
 • قثابت
 • قشکر

 

3. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.2+ میلیون تومان است.همانطور که در تصویر مشخص است، روند شاخص فیندو در این صنعت برخلاف کلیت بازار بوده است؛ به‌طوری که شاخص فیندو با ثبت اعداد مثبت شروع به کار کرد اما در ادامه فروشندگان بر بازار برتری پیدا کردند تا شاهد روند نزولی در شاخص فیندو و ثبت اعداد منفی در انتهای بازار باشیم. 

 این صنعت برای سومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع  برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو 11 و 12 مرداد مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 109 میلیارد تومان می‌باشد. 

فاراک تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 13 مرداد

 

1. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 392.7- میلیون تومان است. عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو در معاملات امروز معاملاتی است که در این صنعت انجام شده است. این صنعت به تنهایی باعث کاهش 9 میلیون تومانی شاخص فیندو کل بازار شده است. این موضوع نشان می‌دهد که اگر معاملات این صنعت را در نظر نگیریم، کلیت بازار در وضعیت متعادلی قرار داشته است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای ومعادن و کگهر انجام شده است، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت و کلیت بازار بوده است. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 251 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کگهر
 • ومعادن
 • تاصیکو

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو چند رشته‌ای صنعتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 43.4- میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت منتهی به 12:00 انجام شده است، باتوجه به اختلاف سرانه پایین و همچنین ارزش بالای معاملات، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است. اگرچه در ادامه بازار شاهد ثبت اعداد مثبت در این شاخص بودیم، اما با توجه به ارزش پایین معاملات در آن مقاطع، شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو این صنعت بودیم تا از آن بتوانیم برای سومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع  برتر در خروج نقدینگی هوشمند نام ببریم. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو 11 و 12 مرداد مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 621 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • شستا
 • وصندوق

 

3. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو فرآوردههای نفتی

صنعت منفی این روزهای بازار سرمایه صنعت فرآورده‌های نفتی می‌باشد که در انتهای معاملات امروز با ثبت عدد 30.1- میلیون تومان بار دیگر به عنوان یکی از صنایع در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. مطابق عادت این صنعت یکی از صنایع تاثیر گذار بر روی شاخص فیندو در کل بازار بوده است که در باعث تاثیر منفی بروی آن شده است. نکته مهم در این صنعت مشخص شدن ماهیت صندوق ETF دولتی بوده است تا در انتهای مرداد ماه شاهد عرضه واحدهای این صندوق می‌باشیم. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در ادامه دولت برای جذابیت صندوق‌ خود از این صنعت حمایت کند و شاهد بازگشت کلیت این صنعت به مدار صعودی باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 957 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شتران
 • شپنا
 • شرانل

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پولبک یا اصلاح؟ امروز دوشنبه 13 مرداد است؛ پس از آن که...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پولبک یا اصلاح؟ امروز دوشنبه 13 مرداد است؛ پس از آن که...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پولبک یا اصلاح؟ امروز دوشنبه 13 مرداد است؛ پس از آن که...

نظرات