بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:233 تاریخ انتشار:1398/12/13 18:52 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 13 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 13 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

شاخص کل برای دومین روز متوالی توانست که رشد بالایی را ثبت و به رکورد جدیدی دست پیدا کند. افزایش ۱۴۹۱۰ واحدی شاخص کل درحالی رقم خورد که شاخص فیندو روز متعادلی را سپری کرد.

عدد شاخص فیندو در انتهای بازار برابر 0.71- میلیون تومان می‌باشد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریدارن می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص-فیندو

با توجه به نمودار شاخص فیندو، می‌توان به وضعیت متعادل این شاخص پی برد؛ به‌طوری‌که در کل جریان معاملاتی، در ۴ بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در ۳ بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

نکته قابل توجه شاخص فیندو در ساعت 11:30 است که کمترین مقدار روز برای این شاخص است؛ با بررسی‌های انجام شده به این نکته پی برده شد که خروج با قدرت نقدینگی هوشمند از صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری و هچنین صنعت فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای و تعدادی از نمادهای شاخص ساز بازار، باعث افت شاخص فیندو در این ساعت و ثبت این عدد برای این شاخص شده است.

بررسی دقیق‌تر این شاخص نشان می‌دهد که در اغلب بازار جابجایی نقدینگی هوشمند انجام نشده است و فقط در میانه بازار شاهد خروج باقدرت نقدینگی هوشمند بودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی برابر با 5088  میلیاد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته کاهش 1.69 درصدی را نشان می‌دهد. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در ابتدای بازار بالاترین مقدار خود را ثبت کرد و درادامه بازار روند متعادلی در پیش گرفت.

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 13 اسفند

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) اسخراج زغال‌سنگ

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.52+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در ابتدای بازار خریدارن حقیقی نسبت به فروشندگان حقیقی قدرت بالاتری داشته و این نسبت هرچه به انتهای بازار نزدیکتر شدیم به نفع فروشندگان حقیقی به پایان می‌رسید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد که به‌صورت متعادل در هر بازه نیم ساعته 1.5 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

کپرور تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

    2) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.36 میلیون تومان است. این صنعت روز خوبی را گذراند؛ به‌طوری‌که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدنیگی هوشمند بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 24 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند این متغیر نشان می‌دهد که در ابتدای بازار، بالاترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی انجام شده و این ارزش در ادامه بازار روند متعادلی به خود گرفت.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کالا
 • بورس
 • امید

 

    3) استخراج نفت گاز و خدمات جانبی به‌جز اکتشاف

شاخص-فیندو

شروع خوبی که شاخص فیندو در این صنعت داشت باعث شد که این شاخص در انتهای بازار مثبت و با عدد 5.76+ میلیون تومان در انتهای بازار، کارخود را به اتمام برساند. بررسی نموداری نشان می‌دهد که ببیشترین مقدار شاخص فیندو در نیم ساعته ابتدایی بازار با عدد 78.93+ میلیون تومان ثبت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 20 میلیارد تومان می‌باشد که اغلب این ارزش در نیم ساعت شروع و پایان بازار انجام شده است.

حفاری تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 13 اسفند

با توجه به وضعیت امروز بورس صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

 شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.04- میلیون تومان است. همانطور که در توضیحات مربوط به شاخص فیندو در کل بازار گفته شد این صنعت در مقطعی از بازار باعث کاهش چند واحدی شاخص فیندو و منفی‌تر شدن آن شد.

 با بررسی نموداری به این نکته پی می‌بریم که این صنعت روز خوبی را گذراند اما در ساعت 11:00 روند شاخص فیندو عوض شد و به کمترین مقدار خود با عدد 72.62- میلیون تومان رسید. این کاهش شاخص، که با افزایش ارزش معاملات حقیقی همراه بود باعث شد شاخص فیندو در کل بازار و همچنین در این صنعت منفی و با خروج نقدینگی هوشمند به کار خود پایان دهند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 237 میلیارد تومان می‌باشد و به‌طور متوسط در هر بازه نیم ساعته شاهد 34 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی در این صنعت بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسینا
 • توسعه
 • وپست

 

    2) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص-فیندو

یکی دیگر از صنایعی که توانست باعث کاهش چند واحدی شاخص فیندو شود این صنعت می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 8.83- میلیون تومان باعث خروج نقدینگی هوشمند در مقاطعی از بازار شد.

با بررسی نمودار شاخص فیندو به وضوح می‌توان به این نکته پی برد که در اغلب بازار، شاهد شاخصی مثبت با ارزش معاملات حقیقی پایین بودیم ولی در ساعت 10:30، شاخص کمترین مقدار خود را همراه با بالاترین مقدار ارزش معاملات حقیقی ثبت کرد که باعث منفی شدن عدد نهایی در این صنعت شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 207 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شسپا
 • شپنا
 • شتران

    3) سایر محصولات کانی غیرفلزی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.33- میلیون تومان است. روند شاخص فیندو در این صنعت برخلاف کلیت بازار بوده است؛ به‌طوری که در ابتدا کمترین مقدار اختلاف سرانه ثبت شد و در ادامه بازار این خریداران حقیقی بودند که قدرت بیشترین نسبت به فروشندگان پیدا کرده و در نتیجه باعث مثبت شدن شاخص فیندو شدند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 37 میلیارد تومان می‌باشد که بیشترین آن با ارزش 14 میلیارد تومان را در اولین نیم ساعت بازار، شاهد بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پسهند
 • پکرمان
 • پلوله

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شاخص کل برای دومین روز متوالی توانست که رشد بالایی را ثبت و به رکورد جدیدی دست...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شاخص کل برای دومین روز متوالی توانست که رشد بالایی را ثبت و به رکورد جدیدی دست...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شاخص کل برای دومین روز متوالی توانست که رشد بالایی را ثبت و به رکورد جدیدی دست...

نظرات