بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:551 تاریخ انتشار:1399/03/07 21:52 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو -7 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو -7 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

پایان اصلاح یا حمایت بازار!؟

امروز چهارشنبه 7 خرداد سال 1399 است. پس از آن که بازار سرمایه دو هفته سخت و نفس گیر را گذراند، در معاملات امروز رنگ و بوی تازه گرفت و روز سبزی را سپری کرد. در پیش گشایش معاملات امروز، شاهد افزایش خریدارها بودیم. نتیجه برتری خریدارن به فروشندگان پایان اصلاح چند هفته‌ای شاخص کل بوده است. در ادامه بازار تعداد قابل توجهی از نمادها نوسان 10 درصدی را تجربه کردند و از صف فروش به صف خرید تغییر ماهیت دادند. باتوجه به این موضوع که در معاملات امروز صنعت فراورده‌های نفتی روز خوبی را سپری کردند، این احتمال وجود دارد که این صنعت به عنوان لیدر عمل کرده و کلیت بازار تغییر جهت داد و روز خوبی را سپری کرد.

یکی از نکات مهم در بازار سرمایه رشد هم زمان شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار است. باتوجه به روند مشابه و صعودی که در شاخص کل و شاخص هم وزن در طی معاملات امروز شاهد بودیم، میتوان این نکته مهم را در بازار امروز نتیجه گرفت.

نتیجه معاملات امروز رشد 12417 واحدی شاخص کل بوده است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 323 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت برابر 259 سهم بوده است. اگرچه بازار روندی مثبت و سبزی را در پیش گرفته است اما همچنان این سوال پابرجاست که آیا اصلاح بازار به پایان رسیده است یا حمایت از بازار در دستور کار قرار گرفته است؟

در کنار وضعیت خوب شاخص کل و هم وزن در معاملات امروز، شاخص فیندو نیز نسبت به روزهای گذشته، وضعیت خوبی را سپری کرد تا این دید نسبت به ادامه روند صعودی در بازار سرمایه بوجود آید. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 5.3- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در تمام جریان معاملاتی اعداد منفی را ثبت کرده است و روز تمام قرمز را گذراند؛ اما ذکر این نکته الزامیست که در اکثر بازه‌های زمانی در محدوده 5- تا 0 قرار داشته است که نشان از عدم خروج نقدینگی محسوس از کلیت بازار است. عدد نهایی شاخص فیندو نیز تایید کننده این موضوع و بهبود وضعیت این شاخص در انتهای معاملات امروز است.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

همانطور که در گزارش‌های قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری است در زمان تغیر معاملات در مقایسه با شاخص کل.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در کلیت بازار این برآیند همانند روز گذشته به عدد منفی ختم شده است که به معنای خروج نقدینگی از بازار می‌باشد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 10061 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 22 درصد افزایش داشته است. دلیل این افزایش ارزش معاملات را می‌توان خروج بازار از صف‌های فروشی عنوان کرد که بر بازار حاکم بود. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2519 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 7 خرداد

 

1. قند و شکر

شاخص فیندو

صنعت پر تکرار بازار سرمایه در گزارش‌های اخیر شاخص فیندو صنعت قند و شکر می‌باشد که در معاملات امروز با عدد 9.83+ میلیون تومان به کار خود پایان داد. همانطور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد ورود نقدینگی قابل توجه به این صنعت بودیم. این صنعت در روزهای گذشته نیز یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 3 اردیبهشت و 6 اردیبهشت مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 75 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 27 میلیارد تومان  توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قشکر
 • قصفها

 

2. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.94+ میلیون تومان است. همانند کلیت بازار در این صنعت نیز بیشترین معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. باتوجه به این موضوع که در این مقطع شاهد اختلاف سرانه مثبت و بالا بودیم، در نتیجه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت را در این بازه زمانی شاهد بودیم. در ادامه بازار شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در روزهای آتی شاهد افزایش ورود نقدینگی در این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 206 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 93 میلیارد تومان  توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کروی
 • تاصیکو

 

3. بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.49+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار باتوجه به ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه پایین خروج نقدینگی را نشان می‌دهد؛ در نیمه بعدی بازار شاهد تغییر وضعیت معاملات بودیم که نتیجه آن ورود نقدینگی قابل توجه به این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 208 میلیارد تومان می‌باشد. مهم‌ترین نکته معاملات این صنعت برابری ارزش معاملات در بازه‌های امروز است. به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 30 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. این تعادل در ارزش معاملات و همچنین تغییر روند شاخص فیندو، این دید را بوجود آورده است که در آینده شاهد ادامه ورود نقدینگی به این صنعت باشیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بساما
 • وآفری
 • ورازی

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 7 خرداد

 

1. منسوجات

شاخص فیندو

پس از آن که در هفته گذشته، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم، معاملات امروز به نحوی انجام شد که در انتهای بازار با ثبت عدد 69.56- میلیون تومان در شاخص فیندو، خروج نقدینگی هوشمند به این صنعت را شاهد باشیم. اکثر معاملات این صنعت در نیمه اول بازار انجام شده است. باتوجه به اینکه در این بازه شاهد اختلاف سرانه بین 40- تا 85- میلیون تومان بودیم در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی نیز در این صنعت انجام شده است.

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 69.56- میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 3 میلیارد تومان می‌باشد.

نتوس تنها نماد در این گروه است که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.74- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت پایانی بازار خلاصه کرد. در این مقطع با توجه به اختلاف سرانه پایینی که شاهد بودیم در نتیجه خروج نقدینگی قابل توجهی نیز انجام شده است. در مابقی بازار، شاخص فیندو در وضعیت نرمالی قرار داشته است و در نتیجه شاهد ورود و خروج قابل توجهی نبودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 286 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وصندوق
 • وبانک

 

3. محصولات کانی‌های غیر فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.82- میلیون تومان است. همانند کلیت بازار معاملات این صنعت نیز وابسته به مقطع خاصی بوده است. بیشترین خروج نقدینگی در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 202 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 67 میلیارد تومان  توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سفاسی
 • سفارود
 • کفپارس

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پایان اصلاح یا حمایت بازار!؟ امروز چهارشنبه 7 خرداد سال...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پایان اصلاح یا حمایت بازار!؟ امروز چهارشنبه 7 خرداد سال...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پایان اصلاح یا حمایت بازار!؟ امروز چهارشنبه 7 خرداد سال...

نظرات