بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:210 تاریخ انتشار:1398/12/05 08:19 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 5 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 5 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

پس از رشد هیجانی شاخص کل در روز گذشته، امروز روز متعادلی را برای شاخص کل پیش‌بینی می‌کردیم که این اتفاق رخ داد؛ اما شاخص فیندو روز متفاوتی را گذراند. عدد شاخص فیندو در انتهای بازار عدد 3.12- میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

بررسی شاخص فیندو نشان می‌دهد که این شاخص روز متفاوتی نسبت به شاخص کل گذراند؛ بطوری که در ساعات ابتدایی بازار شاهد کمترین مقدار اختلاف سرانه در کل بازار بودیم؛ درصورتی‌که در آن طرف ماجرا، شاخص کل در ساعات ابتدایی توانست رشد 7000 واحدی را ثبت کند. در ادامه، روند این دو شاخص تغییر کرد و شاخص کل با افزایش عرضه و فشار فروش در برخی نمادها در انتهای بازار با افزایش 4831 واحدی به کار خود پایان داد اما شاخص فیندو وضعیت بهتری کسب کرد بطوری‌که در ساعت 10:30 توانست بیشترین مقدار روز (بیشترین ورود نقدینگی هوشمند) را ثبت کند و در انتهای بازار با عدد 3.12- روز متعادلی را ثبت کند.

بررسی ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ابتدای بازار این متغیر بیشترین مقدار خود را در طول روز ثبت کرد اما در ادامه بازار وضعیت متعادل تری را گذراند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 5 اسفند

 

1. ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 20.09+ میلیون تومان می‌باشد. بررسی نموداری نشان می‌دهد که ارزش معاملات حقیقی و اختلاف سرانه بجز ساعت ابتدایی بازار روند متفاوتی نسبت به یکدیگر در پیش گرفتند؛ بطوری‌که در ابتدای بازار، بیشترین مقدار شاخص فیندو با کمترین ارزش معاملات حقیقی ثبت شد اما در ادامه بازار ارزش معاملات حقیقی وضعیت بهتری در پیش گرفت و توانست در نیم ساعت پایانی بازار بیشترین مقدار خود را در طول بازار ثبت کند.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لپارس
 • لکما

 

2. واسطه‌گری های مالی و پول

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت 13.11+ میلیون تومان می‌باشد. این صنعت روندی مشابه روند شاخص فیندو در کل بازار، درپیش گرفت؛ بطوری که هرچه به انتهای بازار نزدیکتر ‌شدیم اختلاف سرانه عدد بهتری را تجربه ‌کرد. بیشترین مقدار شاخص فیندو برای این صنعت برابر 34.85+ میلیون تومان می‌باشد و نشان دهنده این موضوع است که در ساعات پایانی بازار بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت رخ داده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وارس
 • ولانا
 • وآتوس

 

3. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.35+ میلیون تومان می‌باشد. این صنعت روز خود را با بیشترین مقدار شاخص فیندو آغاز کرد و در ادامه با نزول 68 واحدی به کمترین مقدار خود در ساعت 10:00 رسید. در کل جریان معاملاتی مورد بررسی، در 4 بازه نیم ساعته این صنعت اختلاف سرانه مثبت و ورود نقدینگی هوشمند و در 3 بازه زمانی اختلاف سرانه منفی و خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کرد.

این صنعت از جمله صنایعی می‌باشد که در گزارشات قبلی درباره ورود نقدینگی هوشمند به آن اشاره کردیم؛ برای مطالعه گزارش شاخص فیندو 30 بهمن را مطالعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لپیام
 • لکما

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 5 اسفند

 

1. تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتوری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 41.5- میلیون تومان می‌باشد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز این صنعت بوده است و نشان‌دهنده برتری بالای فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

بررسی نموداری نشان می‌دهد که در کل جریان معاملاتی، در نیم ساعته ابتدایی بازار شاهد خروج سنگین نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم؛ در ادامه بازار گرچه عدد شاخص فیندو مثبت شد ولی نتوانست عدد نهایی را برای این صنعت مثبت کند. این صنعت ازجمله صنایعی می‌باشد که در گزارشات قبلی درباره خروج نقدینگی هوشمند به آن اشاره کردیم؛ برای مطالعه گزارش مربوطه شاخص فیندو 28 بهمن را مطالعه کنید.

بمیلا تنها نماد این صنعت می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کرد.(بمیلا یکی از سهم‌هایی است که در چندین گزارش اخیر فیندو خروج نقدینگی هوشمند داشته است. برای مطالعه بیشتر شاخص‌‌های روزانه فیندو را مطالعه کنید.)

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

کاشی و سرامیک یکی از صنایعی می‎‌باشد که بعد از چندین روز ورود نقدینگی هوشمند و ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، امروز شاخصی منفی را ثبت کرد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 16.46- میلیون تومان می‌باشد. در نگاه اول از نمودار برداشت می‌شود که ورود نقدینگی داشتیم اما با بررسی بیشتر به این نکته پی می‌بریم که بدلیل اینکه کمترین مقدار سرانه با بیشترین مقدار ارزش معاملات حقیقی صورت گرفته است پس خروج نقدینگی هوشمند در برآیند معاملات امروز در این صنعت مشهود است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کحافظ
 • کترام
 • کسعدی

 

3. بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.9- میلیون تومان می‌باشد. روند در این صنعت مانند کاشی و سرامیک بوده است؛ بطوری که در کل جریان معاملاتی در 2 بازه نیم ساعته شاهد خروج سنگین نقدینگی هوشمند و در 5 بازه زمانی شاهد ورود نه چندان محسوس نقدینگی هوشمند بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وتعاون
 • بپاس
 • ما

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پس از رشد هیجانی شاخص کل در روز گذشته، امروز روز متعادلی را برای شاخص کل...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پس از رشد هیجانی شاخص کل در روز گذشته، امروز روز متعادلی را برای شاخص کل...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پس از رشد هیجانی شاخص کل در روز گذشته، امروز روز متعادلی را برای شاخص کل...

نظرات