بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:208 تاریخ انتشار:1398/12/04 21:50 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 4 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 4 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بعد از حمایت و بازگشت خوبی که روز گذشته در بازار  انجام شد و همچنین کاهش نگرانی مردم نسبت به اضافه شدن ایران به لیست سیاه FATF، روز مثبتی را برای بازار امروز پیش‌بینی می‌کردیم.

گرچه شاخص کل روز مثبت و افزایش ۱۷۱۰۶ واحدی را ثبت کرد، اما شاخص فیندو روز متعادلی را سپری کرد؛ عدد شاخص فیندو در انتهای بازار برابر با 2.31- میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریدارن می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص - فیندو

بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در ساعت 11:00 اتفاقات محسوسی در برخی نمادهای شاخص ساز بازار رخ داده است که باعث کاهش چشم‌گیر شاخص فیندو و ثبت عدد 12.77- میلیون تومان به عنوان کمترین عدد شاخص فیندو در طول روز شده است. اما در ادامه بازار ، روند شاخص فیندو وضعیت بهتری را سپری کرد و توانست به مقدار مثبت نیز در ساعات پایانی بازار دست یابد.

بررسی ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که به‌جز ساعت ابتدایی بازار که بیشترین ارزش معاملات حقیقی را داشتیم در باقی بازار شاهد وضعیت متعادلی از لحاظ روند ارزش معاملات حقیقی بودیم.

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 4 اسفند

با توجه به وضعیت بورس امروز، صنایع زیر دارای بیشترین ورود نقدینگی هوشمند بوده‌اند.

    1) استخراج زغال سنگ

شاخص - فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر با 41.68+ میلیون تومان می‌باشد. در ساعات ابتدایی بازار شاهد اختلاف سرانه بالا بودیم و ارزش معاملات حقیقی بالاترین مقدار خود را در طول روز ثبت کرد. بیشترین مقدار شاخص فیندو در این صنعت که نشان‌دهنده بیشترین ورود نقدینگی هوشمند می‌باشد برابر است با 89.11+ میلیون تومان و کمترین مقدار آن که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی می‌باشد برابر با 52.24- میلیون تومان است.

این صنعت از جمله صنایعی است که در گزارشات قبلی به ورود نقدینگی هوشمند به آن اشاره کردیم. ( برای مطالعه بیشتر به مطلب شاخص فیندو- 3 اسفند 98 مراجعه کنید.)

    2) کاشی و سرامیک

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت برابر با 10.03+ میلیون تومان می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که از لحاظ نموداری وضعیت متعادلی را در این صنعت گذراندیم؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی شاهد 3 بازه زمانی ورود نقدینگی هوشمند و در 4 بازه زمانی شاهد خروج نقدینگی بودیم. این نکته را باید در نظر گرفت که ورود نقدینگی قدرت بالاتری نسبت به خروج نقدینگی داشته و در نتیجه در کل جریان معاملاتی عدد شاخص فیندو مثبت ثبت شد.

ازجمله سهامی که در این صنعت بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از: 

 • کهرام
 • کحافظ
 • کلوند

    3) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص-فیندو

عدد شاص فیندو برای این صنعت درانتهای بازار برابر با 5.85+ میلیون تومان ثبت شد. این صنعت از جمله صنایعی می‌باشد که دو نیمه مختلف بازار را تجربه کرد؛ نیمه اول بازار شاهد ارزش معاملات بالا و اختلاف سرانه مثبت بودیم و در نیمه دوم بازار این دو متغیر روند نزولی به خود گرفتند و شاهد افزایش قدرت فروشنده در مقابل خریداران و ثبت اختلاف سرانه منفی بودیم.

 نمادهایی ازجمله نمادهای زیر بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در این صنعت ثبت کردند:

 • تکنار
 • کبافق
 • کروی

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 4 اسفند

با توجه به وضعیت بورس امروز، صنایع زیر بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کردند.

    1) خرده فروشی، باستثنای وسایل نقلیه موتوری

شاخص-فیندو

شاخص فیندو در انتهای بازار 14.01- میلیون تومان می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این صنعت برخلاف کلیت بازار عمل کرد؛ به‌طوری که در اولین ساعات معاملاتی خود کمترین مقدار شاخص فیندو در طول روز را ثبت کرد و در ادامه بازار روند صعودی گرفت و توانست در مقاطعی حتی عدد مثبت نیز ثبت کند.

نمادهایی مانند نمادهای زیر در این صنعت بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند:

 • افق
 • قاسم

    2) سرمایه‌گذاری‌ها

شاخص-فیندو

یکی از صنایعی که برای اولین بار در گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند قرار گرفت صنعت سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت برابر با 9.5- میلیون تومان می‌باشد. این صنعت وضعیت متعادلی را از لحاظ روند شاخص فیندو گذراند؛ به‌طوری که در 3 بازه زمانی شاهد خروج نقدینگی هوشمند و 4 بازه زمانی شاهد ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

نمادهایی که در این صنعت بیشترین خروج نقدینگی را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وخارزم
 • وسبحان
 • وگستر

 

    3) سایر محصولات کانی غیرفلزی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو در این صنعت برابر 8.87- میلیون تومان می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از صنایعی که در دو نیمه بازار، وضعیت مختلفی را سپری کرد این صنعت می‌باشد. شروع سبز و پایانی قرمز خلاصه‌ای از روند امروز شاخص فیندو در این صنعت می‌باشد.

بررسی ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ابتدا و انتهای بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی در این صنعت بودیم.

ازجمله نمادهایی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را در این صنعت ثبت کردند عبارت‌اند از:

 • کقزوی
 • کمینا
 • کگاز

 

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بعد از حمایت و بازگشت خوبی که روز گذشته در بازار  انجام شد و همچنین کاهش نگرانی مردم...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بعد از حمایت و بازگشت خوبی که روز گذشته در بازار  انجام شد و همچنین کاهش نگرانی مردم...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بعد از حمایت و بازگشت خوبی که روز گذشته در بازار  انجام شد و همچنین کاهش نگرانی مردم...

نظرات