بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:450 تاریخ انتشار:1399/01/31 17:39 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 31 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 31 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 31 فرودین 1399 است. معاملات امروز هم مانند روز گذشته در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، زکوثر، تملت و ... آغاز شد. همان‌طور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، با توجه به وضعیت هسته معاملات، بنا بود معاملات این سهام بر طبق زمان‌بندی که از سوی ناظر بازار مشخص شده بود، از ساعت 12:30 تا 14:30 انجام شود. علی رغم نبود معاملات این سهام، از همان ابتدای بازار، اکثر نمادهای بازار با سبزپوشی و تشکیل صف‌های خرید آغاز به کار کردند. اما در نیم دوم، روند بازار تغییر کرد و شاهد معاملاتی متعادل و در بعضی سهام، معاملاتی منفی نیز بودیم. در نتیجه در پی معاملات امروز، شاخص کل توانست در انتهای بازار با رشد 21214 واحدی، به کار خود پایان دهد. در گزارش قبلی شاخص، توضیح دادیم که با توجه به شاخص فیندو و همچنین رشد متوالی شاخص کل، باید در معاملات احتیاط کرد. با توجه به وضعیت معاملات در انتهای بازار و همچنین وضعیت شاخص فیندو در چند روز گذشته، می‌توان انتظار اصلاحی در شاخص کل را داشت.

اگرچه شاخص کل یکی از بهترین روزهای معاملاتی خود را گذراند، اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری نکرد و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 9.15- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


ذکر این نکته الزامیست که گزارش تهیه شده براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، به‌دلیل آن که معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

نمودار شاخص فیندو با توجه به وضعیت امروز بورسهمان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز، وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. ذکر این نکته الزامیست که در معاملات امروز شاهد کمترین عدد شاخص فیندو برای کلیت بازار، در تاریخ منتشره این شاخص بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 11397 میلیارد تومان می‌باشد. این مقدار ارزش معاملات نسبت به روز گذشته، افزایش 102 درصدی را نشان می‌دهد. علاوه بر رکورد شاخص فیندو، امروز شاهد رکوردی دیگر در تاریخ بازار سرمایه ایران بودیم و آن ارزش معاملات 11 هزار میلیارد تومانی توسط اشخاص حقیقی می‌باشد که تا به امروز بی‌سابقه بوده است. یکی از دلایل افزایش ارزش معاملات امروز را می‌توان این موضوع درنظر گرفت که به‌دلیل عرضه شدن صف‌های خرید سنگینی که در ابتدای بازار تشکیل شده بود، ارزش معاملات به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز خود روند متعادلی در پیش گرفت. به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد 1628 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بررسی صنایع و نمادها در معاملات امروز نشان می‌دهد که عدد نهایی که برای شاخص فیندو ثبت شده، تحت تاثیر معاملات نماد یا صنعت خاصی نبوده است، در نتیجه در کلیت بازار، اغلب صنایع با خروج نسبی نقدینگی هوشمند مواجه بوده‌اند؛ این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در ادامه نیز شاخص فیندو عدد منفی را نشان دهد بیش از پیش باید در معاملات احتیاط کرد و حتی برای مدتی بهتر است از آن دور شد.

 

با توجه به این موضوع که در هیچ صنعتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند نبودیم، در نتیجه در بررسی صنایع امروز، به صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 31 فروردین

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) لاستیک و پلاستیک

نمودار شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 64.67- میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است اکثر معاملات این صنعت در یک ساعت پایانی بازار انجام شده است؛ به‌طوری که در این ساعت شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی با عدد 43 میلیارد تومان بودیم. اما دلیل اصلی خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان معاملاتی که در ساعت 12:00 انجام شده است در نظر گرفت؛ به‌طوری که در این ساعت شاخص فیندو با عدد نهایی 225.8- میلیون تومان و همچنین ارزش معاملات بالا، خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت در پی داشت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 65 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پسهند
 • پاسا
 • پلوله

 

    2) وسایل و دستگاه‌های برقی

نمودار شاخص فیندو صنعت وسایل و دستگاه‌های برقی با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 35.72- میلیون تومان است. این صنعت در پی معاملاتی که در ساعت 09:30 انجام شد، به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. در مابقی بازار، شرایط شاخص فیندو متعادل بود و در بازه مثبت قرار داشت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 219 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد 72 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • نیرو

 

     3) اطلاعات و ارتباطات

نمودار شاخص فیندو صنعت اطلاعات و ارتباطات با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.71- میلیون تومان است. همان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو برای این صنعت بیان کردیم، روند شاخص فیندو و معاملات در این صنعت پیرو نماد های وب است. به بیان ساده‌تر، این نماد را می‌توان لیدر گروه در نظر گرفت. همان‌طور که در نمودار مشخص است، در اکثریت بازار شاهد شاخصی مثبت بودیم، ولی با توجه به اختلاف سرانه پایین و همچنین ارزش معاملات بالا، خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 236 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • اپرداز
 • های وب

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 31 فروردین

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) کاشی و سرامیک 

 نمودار شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک با توجه به وضعیت بورس امروزعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 1.54- میلیون تومان است. از عدد نهایی شاخص فیندو این مفهوم برداشت می‌شود که این صنعت وضعیت متعادلی را در معاملات امروز گذرانده است. توجه به این نکته که در معاملات امروز، در 4 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و در 3 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی بودیم، نیز بیانگر تعادل در ورود و خروج نقدینگی به این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 90 میلیارد تومان می‌باشد. همانند شاخص فیندو، ارزش معاملات حقیقی نیز روند متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد 15 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کصدف
 • کترام
 • کسعدی

 

    2) ماشین‌آلات و تجهیزات

نمودار شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.58- میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، شاخص فیندو، روندی کاملا نزولی را سپری کرد. این نکته که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین و در نیم ساعت پایانی بازار شاهد کمترین مقدار شاخص فیندو بودیم، نیز بیانگر روند نزولی این شاخص در معاملات امروز است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 132 میلیارد تومان می‌باشد. در کنار روند نزولی شاخص فیندو، ارزش معاملات حقیقی روندی صعودی را سپری کرد؛ به‌طوری که اکثر معاملات در نیم ساعت پایانی بازار به ارزش 50 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لخزر
 • لخانه
 • لسرما

 

    3) فنی و مهندسی

نمودار شاخص فیندو صنعت فنی و مهندسی با توجه به وضعیت بورس امروزعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.2- میلیون تومان است. این صنعت در مقابل صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات قرار گرفت؛ به‌طوری که شاخص فیندو روندی صعودی و ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی در پیش گرفتند. اما ذکر این نکته الزامیست که در اکثر بازار، این صنعت در وضعیت متعادل و در محدوده 3- تا 3+ میلیون تومان قرار داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 97 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رتکو
 • تپولا
 • رنیک

 

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 31 فرودین 1399 است. معاملات امروز هم مانند روز گذشته در غیاب سهامی که به...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 31 فرودین 1399 است. معاملات امروز هم مانند روز گذشته در غیاب سهامی که به...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 31 فرودین 1399 است. معاملات امروز هم مانند روز گذشته در غیاب سهامی که به...

نظرات