بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:448 تاریخ انتشار:1399/01/30 16:37 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 30 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 30 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 30 فرودین 1399 است. معاملات امروز در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، زکوثر، تملت و... انجام شد. باتوجه به وضعیت هسته معاملات، معاملات نمادهای ذکر شده بر طبق زمان بندی که از سوی ناظر بازار مشخص شده بود، از ساعت 12:30 تا 14:30 انجام خواهد شد. علی‌رغم فعال نبودن معاملات این سهام، از همان ابتدای بازار، اکثر نمادهای بازار با سبزپوشی و تشکیل صف های خرید آغاز به کار کردند. اگرچه در نیمه دوم برخی از صف‌های خرید عرضه شد ولی همچنان خریداران زیادی در بازار وجود دارند. در نتیجه در پی معاملات امروز، شاخص کل توانست در انتهای بازار با رشد 23197 واحدی، به کار خود پایان دهد. این میزان رشد بازار سرمایه در طول یک روز معاملاتی بی سابقه بود در نتیجه شاهد رکورد جدیدی از این بابت در تاریخ بازار سرمایه ایران بودیم.

اگرچه شاخص کل یکی از بهترین روزهای معاملاتی خود را گذراند، اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری نکرد و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 6.18- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


ذکر این نکته الزامیست که گزارش تهیه شده براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، به‌دلیل آن که معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

شاخص فیندو

 

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز، وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ در کل جریان معاملاتی، در 6 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و فقط در 1 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

بررسی بیشتر صنایع نشان می‌دهد که در ساعت 09:30 معاملاتی  که در صنایع بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، باعث کاهش عدد این شاخص در این مقطع شده است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 5640 میلیارد تومان می‌باشد. این مقدار ارزش معاملات نسبت به روز گذشته، کاهش 1 درصدی را نشان می‌دهد. یکی از دلایل کاهش ارزش معاملات امروز را می‌توان این موضوع درنظر گرفت که ارزش معاملات نمادهایی که بعد از ساعت 12:30 معامله شدند، در نظر گرفته نشده است.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز خود روندی نزولی در پیش گرفت. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین ارزش معاملات به ارزش 1697 میلیارد تومان توسط  اشخاص حقیقی انجام شده است.

اگرچه امروز معاملاتی سراسر سبز را شاهد بودیم، ولی بررسی صنایع و نمادها در معاملات امروز نشان می‌دهد که عدد نهایی که برای شاخص فیندو ثبت شده در نتیجه معاملات نماد یا صنعت خاصی نبوده است، در نتیجه در کلیت بازار، اغلب صنایع با خروج نسبی نقدینگی هوشمند همراه بوده‌اند. از طرفی باتوجه به کاهش ارزش معاملات در چند روز متوالی، و همچنین رشد افسار گسیخته شاخص کل، در نتیجه باید در معاملات خود، بیش از همیشه احتیاط کرد و مدیریت سرمایه را حتما در استراتژی‌های معاملاتی خود در نظر گرفت.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 فروردین

 

1. اطلاعات و ارتباطاتشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.29+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که این صنعت در کلیت بازار وضعیت مناسبی داشته است؛ به‌طوری که در 4 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. اگرچه در ساعت 10:30 بیشترین ارزش معاملات را با اختلاف سرانه منفی شاهد بودیم، ولی باتوجه به معاملاتی در یک ساعت ابتدایی بازار انجام شد، به‌دلیل اختلاف سرانه بالا در این مقطع وجود داشت، در نتیجه شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 38 میلیارد تومان می‌باشد.

های وب تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.03+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز نوسانات بالایی داشت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت تغییر وضعیت از منفی به مثبت و برعکس را شاهد بودیم. بررسی وضعیت معاملاتی در این صنعت نشان می‌دهد که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. از میانه بازار به بعد شاخص فیندو در این صنعت شرایط نرمالی را سپری کرد و در محدوده 2- تا 2+ میلیون تومان قرار گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 51 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در نمودار مشخص است این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در ساعت ابتدایی بازار شاهد 21 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تاپکیش
 • سپ
 • رانفور

 

3. ساخت محصولات فلزی

 شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.68+ میلیون تومان است. وزن قرمز بودن شاخص فیندو برای این صنعت بیشتر است؛ به‌طوری که در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی در این صنعت بودیم. اما باتوجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، به‌دلیل اختلاف سرانه و همچنین ارزش بالای معاملات، در نتیجه شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 39 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفت و همانطور که گفته شد بیشتر معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 10 بوده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاما
 • فاراک
 • چدن

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 فروردین

 

1. بانک‌ها و موسسات اعتباری شاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 38.72- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید شاخص فیندو در اکثر بازه‌های معاملاتی مثبت و سبزپوش بود؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت در این صنعت بودیم. اما باتوجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، به‌دلیل اختلاف سرانه پایین و همچنین ارزش بالای معاملات، در نتیجه شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم.

بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان میدهد در ابتدای بازار، معاملاتی که در نماد وزمین انجام شده است، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 231 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور در نمودار مشخص است، این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفت و همانطور که گفته شد بیشتر معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 109 بوده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وملل
 • وسینا
 • وبملت

 

2. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.57- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، شاخص فیندو در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ توجه به این نکته که در ابتدای بازار بیشترین مقدار و در انتهای بازار کمترین مقدار شاخص فیندو در این صنعت ثبت شده است و  بیانگر نزولی بودن شاخص فیندو در معاملات امروز است. در مابقی بازار شاخص فیندو در محدوده 1- تا 1+ میلیون تومان قرار داشت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 83 میلیارد تومان می‌باشد. همانند اختلاف سرانه، ارزش معاملات حقیقی نیز در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمنگنز
 • کگل
 • کبافق

 

3. شرکت‌های چند رشته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.01- میلیون تومان است. باتوجه به نمودار به وضوح می‌توان خروج نقدینگی هوشمند در ساعت 09:30 را مشاهده کرد. اگرچه در ادامه شرایط شاخص فیندو بهتر شد، ولی باتوجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، در نتیجه در کلیت بازار خروج نقدینگی را از این صنعت شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 32 میلیارد تومان می‌باشد. اکثر معاملات در ساعت 09:30 انجام شده است؛ به‌طوری که در این مقطع شاهد 17 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وغدیر
 • وصندوق
 • وبانک

برای آشنایی بیشتر با شاخص فیندو و دوره‌های آموزشی از آخرین روز تخفیف آکادمی فیندو استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 30 فرودین 1399 است. معاملات امروز در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 30 فرودین 1399 است. معاملات امروز در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 30 فرودین 1399 است. معاملات امروز در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله...

نظرات