بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:201 تاریخ انتشار:1398/11/30 14:36 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 30 بهمن 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 30 بهمن 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

با توجه به وضعیت امروز بورس، شاخص فیندو در معاملات امروز نسبت به روز گذشته کمی نامطلوب‌تر بود؛ عدد شاخص فیندو، در انتهای بازار عدد 3.18- میلیون تومان ثبت شد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص-فیندو

باتوجه به نمودار می‌توان دریافت که به‌جز نیم‌ساعت دوم بازار، خروج نقدینگی هوشمند را شاهد نبودیم. البته لازم به ذکر است عمده خروج نقدینگی مربوط به بازه نیم‌ساعت ۹:۳۰ تا ۱۰ مربوط به دو یا سه نماد خاص بازار بوده و در کل بازار شاهد خروج نقدینگی نبودیم.

بررسی ارزش معاملات حقیقی نشان می‌‌دهد که در کل جریان معاملاتی، این متغیر متعادل بوده و تغییرات خاصی در روند آن رخ نداده است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 30بهمن

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت 32.16+ میلیون تومان می‌باشد.

 این صنعت با توجه به معاملات امروز نکاتی را در بردارد:

  •  تنها صنعتی می‌باشد که در در کل جریان معاملاتی اختلاف سرانه مثبت را نشان می‌دهد.
  •  از جمله صنایعی می‌باشد که بارها در گزارشات گذشته درباره ورود نقدینگی هوشمند به آن اشاره شد.(برای مطالعه بیشتر به شاخص فیندو-  28 بهمن 98 و شاخص فیندو- 29 بهمن 98 رجوع شود )
  •  شکستن رکورد عدد شاخص فیندو در این صنعت با عدد 3557+ میلیون تومان.

باتوجه به بررسی نمادهای این صنعت در ساعات 10:00 تا 10:30،  بیشترین ورود نقدینگی را در صنعت شاهد بودیم . بالاترین اختلاف سرانه را در این صنعت در نمادهایی مانند کالا، فرابورس و بورس به ترتیب با اعداد693+ ، 65+ و 61+ میلون تومان ثبت شد. مهم‌ترین نکته در بررسی این نمادها ارزش معاملات بالای آن‌ها در جریان معاملاتی امروز می‌باشد.

    2) ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص-فیندو

دومین صنعتی که امروز توانست شاخص مثبتی را ثبت کند صنعت ماشین آلات و دستگاه های برقی می‌باشد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.13+ میلیون تومان می‌باشد.

بررسی نموداری نشان می‌دهد که در این صنعت ارزش معاملات حقیقی و اختلاف سرانه روندی مشابه داشتند؛ به‌طوری‌که در ابتدای بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی و همچنین بیشترین اختلاف سرانه بودیم ولی رفته رفته این دو متغیر روند نزولی به خود گرفتند و در انتهای بازار کمترین اختلاف سرانه برای این صنعت ثبت شد.

نمادهایی که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در این صنعت ثبت کردند. عبارت‌اند از:

  • بموتو
  • بنیرو
  • بترانس 

    3) قند و شکر

شاخص-فیندو
عدد شاخص فیندو برای این صنعت 5.46+ میلیون تومان می‌باشد. بررسی نموداری در این صنعت نشان از متعادل بودن جریانات معاملاتی دارد؛ به‌طوری‌که به‌جز ساعت ابتدایی بازار که ورودنقدینگی هوشمند را شاهد بودیم در باقی ساعات معاملاتی، بازاری نسبتا متعادلی را گذراندیم.

ازجمله نمادهایی که در این صنعت بیشترین ورود نقدینگی را داشتند می‌توان به قثابت، قشرین و قنقش اشاره کرد. این نمادها، ازجمله نمادهایی هستند که در گزارشات قبلی ورود نقدینگی هوشمند به آن‌ها مورد بحث قرار گرفت.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 30بهمن

صنایعی که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برابر با 73.38- میلیون تومان می‌باشد.

یکی از بحث برانگیزترین صنایع در معاملات امروز این صنعت می‌باشد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در ساعت 10:00 معاملات مشکوکی در این صنعت رخ داده است؛ این معاملات در نمادهایی مانند وآیند، وپارس و وزمین رخ داده است؛ به‌طوری که ارزش معاملات بالا و همچنین سرانه بسیار پایین این نمادها باعث منفی شدن شاخص فیندو در این صنعت و کل بازار شود.

در گزاراشات قبلی نیز درباره خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت بحث شده است. (برای مطالعه بیشتر به شاخص فیندو- 29 بهمن 98 مراجعه کنید)

 

    2) تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور

ضشاخص-فیندو

کل جریان معاملاتی این صنعت را می‌توان در عنوان "روزی مثبت با عدد نهایی منفی"  تفسیر کرد؛ با توجه به معاملات بالا در ساعات ابتدایی در پایین‌ترین سرانه، عدد شاخص فیندو در این صنعت برای کل بازار 29.63- میلیون تومان کار خود را به اتمام رساند.

 بررسی نموداری نشان می‌‍دهد که فقط در ساعت ابتدایی بازار شاهد شاخص منفی بودیم و در باقی ساعات معاملاتی شاهد اختلاف سرانه مثبت بودیم. این نکته را باید درنظر گرفت که  این اعداد مثبت، نشان‌دهنده قدرت نقدینگی ورودی بالا در این صنعت نمی‌باشد.

بمیلا ازجمله نمادهایی می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی را به خود اختصاص داد.

 

    3) تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 8.05-میلیون تومان را ثبت کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مانند کلیت بازار و دیگر صنایع که در بازه زمانی خاصی شاهد اتفاقاتی در آنها بودیم، در این صنعت هم در ساعت 11:30 شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم.

با توجه به نمودار، در 3 بازه زمانی شاهد خروج نقدینگی هوشمند و در4 بازه زمانی شاهد ورود ضعیف نقدینگی هوشمند بودیم.

مادیرا تنها نماد این صنعت می‌باشد که بیشترین خروج نقدیگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار با توجه به وضعیت امروز بورس، شاخص فیندو در معاملات امروز نسبت به روز گذشته کمی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار با توجه به وضعیت امروز بورس، شاخص فیندو در معاملات امروز نسبت به روز گذشته کمی...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار با توجه به وضعیت امروز بورس، شاخص فیندو در معاملات امروز نسبت به روز گذشته کمی...

نظرات