بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:206 تاریخ انتشار:1398/12/03 22:41 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 3 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 3 اسفند 98

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

جمعه شب اهالی بازار سرمایه نگران واکنش بورس به اضافه شدن ایران به لیست سیاه FATF بودند و معاملات روز شنبه را سراسر منفی پیش‌بینی می‌کردند. بازار امروز نیز شروع سراسر منفی همراه با خروج نقدینگی هوشمند حقیقی آغاز شد اما در کمتر از نیم ساعت نقدینگی قدرتمندی از طرف حقیقی‌های بازار موجب شد تا فروشنده‌های نسبتاً قدرتمند عقب کشیده و از ساعت 10 به بعد شاهد تعادل در ورود و خروج نقدینگی هوشمند باشیم. بر همین اساس برآیند شاخص فیندو، در انتهای بازار عدد 2.4- میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریدارن می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

بررسی نمودار شاخص فیندو نشان می‌دهد در ساعت 9:30 بیشترین ارزش معاملات حقیقی با کمترین مقدار اختلاف سرانه در طول روز صورت گرفت. در ادامه روند بازار وضعیت شاخص فیندو بهتر شد وتوانست در ساعت 10:00 بیشترین مقدار خود را با عدد 9.82+ میلیون تومان ثبت کند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 اسفند

1. زارعت و خدمات وابسته

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو در این صنعت 33.10+ میلیون تومان بود. این صنعت مانند اغلب صنایع، روند مشابهی را سپری کرد و در ساعات ابتدایی بازار کمترین مقدار سرانه و در ادامه روند بهتری را پشت سر گذاست. کمترین مقدار شاخص(بیشترین خروج نقدنیگی هوشمند) در ساعت 09:30 با عدد 34.28- و بیشترین مقدار شاخص( بیشترین ورود نقدینگی هوشمند) در ساعت  10:00 با عدد 204.25+  میلیون تومان ثبت شد.

بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در سهام زماهان، زبینا و زپارس صورت گرفته است.

2. استخراج زغال‌سنگ

شاخص فیندو

یکی از صنایعی که برخلاف جو کلی بازار عمل کرد صنعت استخراج زغال‌سنگ می‌باشد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 3.79+ میلیون تومان ثبت شد.

نکات مثبتی که در نمودار شاخص فیندو برای این صنعت مشهود است:

  • شروع مثبت اختلاف سرانه با بالاترین ارزش معاملات حقیقی بازار
  • متعادل شدن ارزش معاملات و افزایش آن در انتهای بازار که همراه با افزایش اختلاف سرانه صورت گرفت.

نماد کپرور ازجمله نمادهای این صنعت می‎‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در پایان روز 2.23+ میلیون تومان ثبت شد. این صنعت هم جز صنایعی می‌باشد که برخلاف کلی جریان بازار عمل کرد. در کل جریان معاملاتی امروز، در 6بازه زمانی شاهد شاخصی منفی بودیم و فقط در نیم ساعت نخست شاهد شاخصی مثبت برای این صنعت بودیم. این نکته را باید در نظر گرفت که خروج نقدینگی مشهودی طی معاملات امروز در این صنعت مشاهده نشد؛ اما بدلیل اینکه اختلاف سرانه بالا با ارزش معاملات حقیقی بالا صورت گرفت درنتیجه در کلیت بازار عدد شاخص فیندو برای این صنعت عددی مثبت را ثبت کرد.

سهام پاسا، پسهند و پلوله جزء نمادهایی می‌باشد که بیشترین ورود نقدنیگی هوشمند را داشتند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 اسفند

1. خرده فروشی، باستثنای وسایل نقلیه موتوری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت 51.91- میلیون تومان می‌باشد. این عدد نشان دهنده برتری فروشنده ها نسبت به خریداران می‌باشد.

بررسی نموداری نشان میدهد در ابتدا و انتهای بازار شاخص فیندو عددی منفی شاهد بودیم  ولی در میانه بازار سرانه وضعیت بهتری به خود دید.

در این صنعت سهامی مانند افق و قاسم بیشترین خروج نقدینگی  هوشمند را به خود اختصاص دادند.

2. سیمان، آهک و گچ

شاخص فیندو

شاخص فیندو برای این صنعت برابر با 13.59- می‌باشد. بررسی نموداری نشان میدهد که در ادامه بازار شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی و همچنین سرانه بودیم. این صنعت یکی از صنایعی می‌باشد که میتوان خروج نقدینگی هوشمند در صورت تکرار این امر برای آن در نظرگرفت.

نمادهایی مانند سکارون، سصفها و سلار از جمله نمادهایی هستند که دراین صنعت بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

 

3. فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی

شاخص فیندو

این صنعت توانست در انتهای بازار عدد 11.92- میلیون تومان را  ثبت کند. بررسی ارزش معاملات حقیقی نشان از افزایش این نسبت در ادامه روند بازار دارد. این صنعت در ابتدا و انتهای روز معاملاتی خود خروج نقدینگی نشان می‌دهد. این صنعت در گزارشات قبلی هم درباره خروج نقدینگی به آن اشاره شد برای مطالعه گزارش مربوطه شاخص فیندو 23 بهمن ماه را بخوانید

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جمعه شب اهالی بازار سرمایه نگران واکنش بورس به اضافه شدن ایران به لیست سیاه

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جمعه شب اهالی بازار سرمایه نگران واکنش بورس به اضافه شدن ایران به لیست سیاه

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جمعه شب اهالی بازار سرمایه نگران واکنش بورس به اضافه شدن ایران به لیست سیاه

نظرات