بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:383 تاریخ انتشار:1399/01/26 15:10 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 26 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 26 فروردین 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 26 فرودین 1399 است؛ شاخص کل بالاخره بعد از مدت‌ها توانست در مقاطعی از بازار اصلاحاتی را تجربه کند و قرمز پوش شود. همان‌طور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم (شاخص فیندو 25 فروردین)، با توجه به عرضه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و همچنین با توجه به مقدار نقدینگی مورد نیاز بالا برای شرکت در این عرضه اولیه،  از همان ابتدای بازار، شاهد عرضه زیاد از سوی سهامداران بودیم؛ در نتیجه شاخص کل با اصلاح کار خود را آغاز کرد و تا میانه بازار شاهد اصلاح 7 هزار واحدی در شاخص کل بودیم؛ اما در میانه بازار با بازگشایی سهم فارس، روند بازار تغییر کرد و علاوه بر جبران اصلاح 7 هزار واحدی، شاخص توانست مقدار بیشتری رشد کند و در انتهای بازار با رشد 1937 واحدی، به کار خود پایان داد.

اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو یکی از بهترین روزهای خود را گذراند و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد 6.15+ میلیون تومان به کار خود پایان داد.

این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
 

شاخص فیندو

شاخص فیندو در معاملات امروز روند کاملا صعودی را سپری کرد؛ توجه به این نکته که در ابتدای بازار کمترین عدد شاخص فیندو و در انتهای بازار بیشترین مقدار شاخص فیندو ثبت شده است، نیز بیانگر صعودی بودن روند این شاخص در معاملات امروز است.

همان‌طور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز، وضعیت بسیار خوبی را تجربه کرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند و در 2 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم.

نکته قابل توجه معاملات امروز، شکسته شدن رکورد تاریخی شاخص فیندو با عدد 6.15+ میلیون تومان است که در تاریخ منتشره این شاخص بی‌سابقه بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 6952 میلیارد تومان می‌باشد. این مقدار ارزش معاملات نسبت به روز گذشته، کاهش 7 درصدی را نشان می‌دهد. اگرچه در معاملات امروز کاهش ارزش را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم، ولی ذکر این نکته الزامیست که این ارزش معاملات بالاتر از میانگین ماهانه خود قرار دارد، در نتیجه این کاهش ارزش معاملات نشان‌دهنده جریان خاصی در معاملات نیست.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر برخلاف روزهای گذشته، در معاملات امروز خود روندی صعودی را سپری کرد.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 فروردین

1. وسایل و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.69+ میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، در ساعت 11:00 شاهد ورود نقدینگی قابل توجهی به این صنعت بودیم. در مابقی بازار اگرچه شاخص فیندو در محدوده منفی قرار گرفت، ولی با توجه به پایین بودن ارزش معاملات در این مقاطع، در نتیجه نقدینگی وارد شده در این صنعت باقی مانده است و خروجی محسوسی در آن دیده نشده است.

بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد بکام انجام شده، باعث افزایش قابل توجهی شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 169 میلیارد تومان می‌باشد. همانند کلیت بازار در این صنعت نیز روند ارزش معاملات حقیقی صعودی بوده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بموتو
 • نیرو
 • بالبر

 

2. دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.82+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت وسایل و دستگاه‌های برقی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در میانه بازار شاهد بیشترین اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی بودیم که همین امرر باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 44 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لپیام
 • لکما

 

3. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.50+ میلیون تومان است. با توجه به بالا بودن ارزش معاملات در این صنعت، شاخص فیندو در کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث افزایش چند واحدی این شاخص در ساعت 11:30 شده است.

بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد فرابورس انجام شده، باعث افزایش قابل توجهی شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 250 میلیارد تومان می‌باشد.

لوتوس تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 فروردین

1. پیمانکاری صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 38.94- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ به‌طوری که در این مقطع بیشترین ارزش معاملات حقیقی را به ارزش 59 میلیارد تومان شاهد بودیم. از آنجایی که این معاملات با اختلاف سرانه پایین انجام شده است، در نتیجه شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 69 میلیارد تومان می‌باشد.

خصدرا تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.36- میلیون تومان است. این صنعت معاملات جالبی را سپری کرد. در کل بازار، شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی و اختلاف سرانه بودیم. این سپری کردن روند صعودی در این دو متغیر، این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در روزهای آتی این صنعت روند خوبی را سپری کند و شاهد رشد و ورود نقدینگی هوشمند به آن باشیم

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 376 میلیارد تومان می‌باشد.

با توجه به وضعیت خوبی معاملاتی که در این صنعت شاهد بودیم، در نتیجه در آن خروج قابل توجه نقدینگی هوشمند را شاهد نبودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وزمین
 • وسالت
 • وخاور

 

3. لاستیک و پلاستیکشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.15- میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در پیش گرفت؛ به‌طوری که در ابتدای بازار شاهد کمتین مقدار شاخص فیندو با عدد 9.1- میلیون تومان بودیم. اما در ادامه شرایط بگونه‌ای تغییر کرد که این متغیر روندی صعودی در پیش گرفت و در مقاطعی شاهد اعدادی مثبت در آن بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 64 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر هم مانند اختلاف سرانه در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت.

علی‌رغم عدد نهایی شاخص فیندو در این صنعت که نشان‌دهنده وضعیت معاملاتی متعادل این صنعت می‌باشد، ولی در برخی نمادهای این صنعت شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پلاسک
 • پکویر
 • پسهند

برای آشنایی بهتر با ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی به کمک شاخص فیندو پیشنهاد می‌شود، دوره‌ی تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار را تهیه کنید. تنها 2 روز تا پایان تخفیف: دوره‌ی تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار با تخفیف 20 درصدی 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 26 فرودین 1399 است؛ شاخص کل بالاخره بعد از مدت‌ها توانست در مقاطعی از...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 26 فرودین 1399 است؛ شاخص کل بالاخره بعد از مدت‌ها توانست در مقاطعی از...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 26 فرودین 1399 است؛ شاخص کل بالاخره بعد از مدت‌ها توانست در مقاطعی از...

نظرات