بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:193 تاریخ انتشار:1398/11/26 21:56 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 26 بهمن 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

شاخص فیندو پس از گذراندن هفته‌ای ناامیدکننده، امروز را با شرایط نه چندان مطلوب آغاز کرد اما تا انتهای بازار شرایط مطلوب‌‌تری را تجربه کرد. برآیند شاخص فیندو با توجه به وضعیت امروز بورس برای معاملات امروز در انتهای بازار عدد 2.54- میلیون تومان بود. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نسبی فروشنده‌ها نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص-فیندو

شاخص فیندو، امروز دو نیمه متفاوت را پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که در 4 بازه زمانی عدد شاخص منفی (خروج نقدینگی هوشمند) و در 3بازه زمانی شاخص مثبت(ورود نقدینگی هوشمند) بود. بطور کلی امروز را می‌توان روز متعادلی برای شاخص فیندو درنظر گرفت.

ارزش معاملات حقیقی‌ها در بازار اما شرایط متفاوتی را شاهد بود؛ به‌طوری که در ساعات ابتدایی ارزش معاملات حقیقی بالا بوده و رفته رفته کاهش پیدا کرده‌است. به بیان دیگر با وجود بهبود وضعیت شاخص فیندو در طول بازار شاهد کاهش ارزش معاملات تا انتهای بازار بودیم.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در معاملات امروز

    1) ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت، 12.72+ میلیون تومان می‌باشد؛ باتوجه به نمودار و بررسی روند موجود مشاهده می‌شود که در ساعات ابتدایی بازار ارزش معاملات و سرانه بالا بوده ودر نتیجه می‌توان ورود نقدینگی هوشمند قوی را نتیجه گرفت ؛ در معاملات امروز این صنعت نکات جالبی وجود دارد از‌جمله: شکستن رکورد شاخص فیندو و ثبت عدد 221.58+ میلیون تومان در ساعت 11:00.

ازجمله سهامی که در این صنعت بیشترین ورود نقدینگی هوشمند داشتند می‌توان به نمادهای زیر اشاره کرد:

 • بسویچ
 • بموتو

    2) انبوه‌سازی‌، املاک و مستغلات

شاخص-فیندو

امروز شاهد روز مثبت و سبزی در این صنعت بودیم؛ به‌طوری‌که اکثر بازه زمانی شاهد اختلاف سرانه مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

عدد شاخص فیندو در انتهای بازار برای این صنعت، 3.16+ میلیون تومان ثبت شد. باتوجه به نمودار و جریانات نقدینگی هوشمند که در چند روز اخیر در این صنعت جابجا شده است می‌تواند یکی از انتخاب برای سرمایه‌گذاری باشد.

 ازجمله سهام این صنعت  که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کرمان
 • ثتران
 • ثباغ

    3) فعالیتهای کمکی به نهاد‌های مالی واسط

شاخص-فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت 2.59+ میلیون تومان می‌باشد. باتوجه به نمودار می‌توان به وضوح ورود نقدینگی هوشمند را در این صنعت مشاهده کرد.

بررسی ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که در ساعات ابتدایی ارزش معاملات بالا بوده و در میانه بازار کمترین ارزش معاملات را شاهد هستیم.

نماد فرابورس یکی از نمادهایی می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند ثبت کرد؛ بعد از آن می‌توان به نمادهای بورس و کالا هم اشاره کرد.

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در معاملات امروز

    1) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص-فیندو

صنعت استخراج کانی‌های فلزی با عدد 15.2- میلیون تومان در پایان روز کار خود را به پایان برد.

بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که دو نیمه متفاوت را در این صنعت شاهد بودیم؛ به‌طوری‌که در نیمه نخست شاهد سرانه مثبت ارزش معاملات پایین و در نیمه بعدی بازار شاهد سرانه منفی و ارزش معاملات بالا بودیم.این نکته یعنی ارزش افزایش ارزش معاملات و کاهش سرانه می‌تواند نشانه‌ای بر اثبات خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت باشد.

از نمادهایی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند می‌توان به نمادهای زیر اشاره کرد:

 • کمنگز
 • کچاد
 • کبافق

    2) خودرو و ساخت قطعات

شاخص-فیندو

شاخص فیندو برای صنعت خودرو و ساخت قطعات در انتهای بازار عدد 14.22- میلیون تومان ثبت شده است.

همانطور که مشاهده می‌کنید در ساعات ابتدایی ارزش معاملات بالا بوده و سرانه به کمترین مقدار خود یعنی 54.69- رسیده است اما در طی بازار سرانه روند بهتری به خود گرفت در نتیجه توانست به بیشترین مقدار خود دراین صنعت یعنی عدد 2.01+ برسد.

 نمادهایی مانند نمادهای زیر بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند:

 • ختور
 • خودرو
 • خپارس

 

    3) سایر محصولات کانی غیرفلزی

شاخص-فیندو

این صنعت با عدد 12.27- میلیون تومان سومین صنعت در بیشترین خروج نقدینگی هوشمند می‌باشد. باتوجه به نمودار می‌توان به بهبود وضعیت شاخص فیندو این صنعت در طول بازار پی برد؛ به‌طوری‌که در ابتدای بازار شاخص فیندو کمترین مقدار خود را تجربه کرد اما رفته رفته روند مثبتی به‌خود گرفت. در کل روز معاملاتی در 3بازه زمانی شاهد شاخص مثبت و در 4بازه زمانی توانست شاخصی مثبت را ثبت کند.

ازجمله نمادهایی که در این صنعت  بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشتند عبارت‌اند از:

 • کگاز
 • کسرا
 • کساپا

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شاخص فیندو پس از گذراندن هفته‌ای ناامیدکننده، امروز را با شرایط نه چندان مطلوب آغاز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شاخص فیندو پس از گذراندن هفته‌ای ناامیدکننده، امروز را با شرایط نه چندان مطلوب آغاز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شاخص فیندو پس از گذراندن هفته‌ای ناامیدکننده، امروز را با شرایط نه چندان مطلوب آغاز...