بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:454 تاریخ انتشار:1399/02/02 18:30 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 2 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 2 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 2 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، زکوثر، تملت و ... آغاز شد. امروز شاخص کل همانند روزهای گذشته، همچنان به رشد خود ادامه داد و در نتیجه توانست در انتهای بازار با رشد 18957 واحدی، به کار خود پایان دهد. بررسی روند شاخص کل و همچین صنایع، نشان می‌دهد که علی رغم بار روانی ایجاد شده در شب گذشته در رابطه با موضوع کاهش قیمت جهانی نفت و همچنین کاهش قیمت‌ در قراردادهای آتی این محصول، صنعت فرآورده‌های نفتی در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد و گاها شاهد معاملات منفی نیز در نمادهای این صنعت بودیم. اما نکته قابل توجه این است که همچنان در کلیت بازار، شاهد صف‌های خرید هستیم که نتیجه آن بازار سبزی بود که سپری کردیم.

گرچه در روز گذشته وضعیت متعادلی را در شاخص فیندو شاهد بودیم، اما معاملات امروز دوباره باعث هشیاری اهالی بازار سرمایه نسبت به ادامه روند بازار سرمایه شد. در نتیجه شاخص فیندو در انتهای بازار با ثبت عدد 5.3- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


ذکر این نکته الزامیست که گزارش تهیه شده براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، به‌دلیل آن که معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

نمودار شاخص فیندو با توجه به وضعیت امروز بورسهمان‌طور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 2 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

بررسی صنایع و نمادها در معاملات امروز نشان می‌دهد که در ساعت 10:30 معاملاتی که در نماد وملی انجام شده است، باعث کاهش 12 واحدی شاخص فیندو در این ساعت شده است. 

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 9131 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 9 درصدی را نشان می‌دهد. روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز خود روندی نزولی در پیش گرفت. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی به ارزش 2179 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در گزارش قبلی شاخص توضیح دادیم که با توجه به شاخص فیندو و همچنین رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ عدد نهایی شاخص فیندو در معاملات امروز نیز بیانگر این موضوع است که فعالان بازار سرمایه، باید بیش از پیش در معاملات‌شان احتیاط کنند. از طرفی با توجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهم‌تر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود خواهد داشت. 

 

3صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) منسوجات

شاخص فیندو صنعت منسوجات با توجه به معاملات امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.07+ میلیون تومان است. این صنعت معاملات خود را به خوبی آغاز کرد و در همان نیم ساعت ابتدایی بازار، با ورود نقدینگی که ثبت کرد، باعث شد یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود. در مابقی بازار، با توجه به این موضوع که شاخص فیندو در محدوده 3- تا 3+ در حال نوسان بود، در نتیجه ورود و خروج محسوس نقدینگی دیده نشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 4 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 2 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نتوس
 • نطرین 

 

    2) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.07+ میلیون تومان است. این صنعت یکی از بهترین صنایع در معاملات امروز بوده است؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن بودیم. اگرچه در نیم ساعت ابتدایی بازار، خروج نقدینگی در این صنعت دیده شده، ولی بازگشت شاخص فیندو در مابقی بازار و ثبت اعداد مثبت در این شاخص باعث شد که در ادامه بازار شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 192 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد و در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 81 میلیارد تومان بودیم.

نکته قابل توجه این است که علاوه بر این صنعت که برای دومین روز متوالی یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است، نمادهایی که در ادامه اشاره می‌کنیم نیز، برای دومین روز متوالی جزء نمادهای برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده‌اند (برای مطالعه گزارش روز قبل می‌توانید به شاخص فیندو‌ - 1 اردیبهشت 99 مراجعه کنید.).

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رانفور
 • رکیش
 • تاپکیش

 

    3) مواد و محصولات دارویی

شاخص فیندو صنعت محصولات دارویی با توجه به وضعیت بورس امروزیکی دیگر از صنایعی که وضعیت خوبی را در معاملات امروز سپری کرد، صنعت مواد و محصولات دارویی می‌باشد که با ثبت عدد 2.75+ میلیون تومان در انتهای بازار، یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیمه دوم بازار، ورود نقدینگی هوشمند به صنعت دیده شده است. با توجه به افزایش ارزش معاملات و همچنین افزایش اختلاف سرانه، این احتمال وجود دارد که در روزهای آتی این صنعت رشد خوبی را تجربه کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 372 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، شاهد 53 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پخش
 • دجابر
 • دروز

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.6- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان از برتری خروج نقدینگی به ورود نقدینگی در این صنعت دارد؛ به‌طوری که در 5 بازه نیم ساعته خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد بودیم. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در ابتدای بازار به دلیل پایین بودن اختلاف سرانه و همچنین ارزش بالای معاملات، انجام شده است.

این صنعت یکی از روزهای پرمعامله خود را سپری کرد؛ ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 673 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، شاهد 96 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • دی
 • ونوین

 

     2) عرضه برق، گاز و بخار

شاخص فیندو صنعت عرضه برق با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.55- میلیون تومان است. این صنعت شرایط متفاوتی نسبت به صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در پیش گرفت؛ اگرچه در 5 بازه زمانی شاخص مثبتی را شاهد بودیم، ولی معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است. همان‌طور که گفته شد، اگرچه شاخص فیندو در ادامه شرایط بهتری را سپری کرد، ولی نتوانست خروج نقدینگی که در ابتدای بازار شاهد بودیم، را جبران کند. در نتیجه این صنعت یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 321 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد و در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 103 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وهور
 • دماوند
 • بمپنا

 

    3) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.27- میلیون تومان است. بررسی شاخص فیندو نشان می‌دهد که دو متغیر تاثیرگذار بر روی این شاخص، یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، روندی مشابه در پیش گرفتند. به‌طوری که این دو متغیر با سپری کردن روندی صعودی، باعث امیدواری سهامداران نسبت به ادامه روند شاخص این صنعت در روزهای آتی شدند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 87 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وغدیر
 • وصندوق

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 2 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 2 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 2 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به...

نظرات