بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:652 تاریخ انتشار:1399/07/09 22:20
شاخص فیندو - 9 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 9 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار


چهارشنبه‌های سبز با نوسان فراوان


امروز چهارشنبه 9 مهر است. مطابق روال سابق، در آخرین روز هفته شاهد و سبزپوشی کلیت بازار و حمایت از بازار سرمایه هستیم؛ حمایتی که این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در هفته آتی وضعیت بهتری را در معاملات شاهد باشیم. اما برخلاف انتظار هفته که چندان خوب شروع نمی‌شد بلکه شاهد اصلاح بیشتر شاخص کل نیز بودیم.


در شروع معاملات امروز بهبود وضعیت را به وضوح دیده می‌شد؛ اگرچه ارزش سفارشات فروش در مرحله پیش گشایش بیش از ارزش سفارشات خرید بود، اما بررسی وضعیت معاملات نشان می‌داد که در نمادهای بزرگ بازار این متغیر وضعیت متفاوتی داشته است و ارزش سفارشات خرید در آن‌ها بیشتر از ارزش سفارشات فروش بوده است. این موضوع باعث شد تا شاخص کل شروع خوبی داشته باشد و از همان ابتدای بازار سبزپوش شود.


هیجان در ادامه معاملات بار دیگر به حداکثر مقدار خود رسید تا در میانه بازار شاهد افزایش عرضه در بازار باشیم. این افزایش عرضه باعث شد تا شاخص کل بخشی از رشد خود را از دست دهد.


همانطور که گفته شده نمادهای بزرگ بازار نسبت به نمادهای کوچک وضعیت متفاوتی را در پیش گرفتند. توجه به این نکته که نتیجه معاملات امروز رشد 10486 واحدی شاخص کل و اصلاح 821 واحدی شاخص هم وزن بوده است. نیز تایید کننده این موضوع است.
در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 361 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 168 سهم بوده است؛ این مطلب نشان‌دهنده این موضوع است که بازار در چهارشنبه وضعیت متفاوتی را نسبت به کلیت بازار در پیش خواهد گرفت.
شاخص فیندو نیز در کنار بهبود معاملات وضعیت خوبی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 2.3- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.


با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ها ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


شاخص فیندو


پس از آن که در سه روز متوالی شاهد وضعیت نامناسب شاخص فیندو بودیم، این شاخص به محدوده امن خود بازگشت. اگرچه در میانه بازار شاهد وضعیت خوبی در معاملات بودیم اما در 5 بازه زمانی شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد.


بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملات صنعت سرمایه‌گذاری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.


همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو - 8 مهر 99)  نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.


کاهش ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 7156 میلیارد تومان بوده است. تعادلی که در بازار امروز شاهد آن بودیم باعث شد ارزش معاملات حقیقی نسبت به روز گذشته 150 درصد رشد را تجربه کند. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1973 میلیارد تومان بودیم.


بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی هوشمند نشان می‌دهد که همچنان این متغیر عدد منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده خروج نقدینگی حقیقی از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.3صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 9 مهر


1. حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات


شاخص فیندو صنعت حمل و نقل
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.4+ میلیون تومان است. این صنعت با سپری کردن روز تمام مثبت دیگری را سپری کرد تا برای دومین روز متوالی بتوانیم از آن به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم. نکته مثبتی که در معاملات این صنعت به چشم می‌خورد تعادلی است که در ورود نقدینگی هوشمند به آن دیده می‌شود. این موضوع باعث شد تا برای هفته آتی هم وضعیت خوبی را برای این صنعت متصور باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 13 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حآسا
 • حتوکا
 • حتاید2. کاشی و سرامیک


شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک
صنعت تمام مثبت دیگر معاملات امروز، صنعت کاشی و سرامیک است که در انتهای بازار با ثبت عدد 13.4+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. کاهش ارزش معاملات در انتهای بازار و روند صعودی شاخص فیندو نشان می‌دهد که نمادهای این صنعت وضعیت خوبی را در معاملات امروز سپری کردند و در انتهای بازار به صف خرید ختم شدند. اگر این روند در هفته آتی نیز ادامه دار باشد می‌توان وضعیت خوبی را برای نمادهای این صنعت متصور شد.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 22 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کترام
 • کحافظ
 • کهرام3. سرمایه‌گذاری‌ها


شاخص فیندو صنعت سرمایه‌گذاری‌ها
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.3+ میلیون تومان است. همانطور که گفته شد این صنعت بیشتریت تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است. در شاهد عرضه صف خرید نماد وسپهر بودیم که به تازگی وارد بازار سرمایه شده است.در معاملات امروز نیز شاهد ارزش بالای معاملات در این نماد بودیم که باعث ورود نقدینگی هوشمند به صنعت سرمایه‌گذاری و سبزپوشی آن شده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 501 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی متعادلی در پیش گرفت؛ به‌طوری که به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 75 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسخراج
 • سنوین
 • وسمرکز
   


3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 9 مهر


1. قند و شکر


شاخص فیندو صنعت قند و شکر
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 82.7- میلیون تومان است. اگرچه در 2 بازه زمانی شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم، اما بررسی نشان می‌دهد در نیم ساعت پایانی بازار به دلیل افزایش ارزش معاملات حقیقی و همچنین کاهش اختلاف سرانه، نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شده است. باید دید در روزهای آتی این روند در این صنعت ادامه‌دار خواهد بود یا وضعیت معاملات این صنعت بهتر خواهد شد.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قشرین
 • قزوین
 • قثابت2. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی


شاخص فیندو صنعت ماشین آلات
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 73.5- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار شاهد بیشترین مقدار معاملات در این صنعت بودیم. از آنجایی که در این مقاطع اختلاف سرانه وضعیت خوبی نداشته و عدد منفی برای آن ثبت شده است، در نتیجه بیشترین نقدینگی هوشمند در این مقاطع از این صنعت خارج شده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • بنیرو
 • بایکا


3. سایر واسطه‌گری‌های مالی


شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.9- میلیون تومان است. در نیم ساعت ابتدایی بازار، بیشترین نقدینگی هوشمند از این صنعت خارج شده است؛ این میزان نقدینگی به مقداری بالا بوده است که روند صعودی شاخص فیندو نیز نتوانست این نقدینگی خارج شده را به صنعت بازگرداند تا در انتهای بازار از این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند یاد کنیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 5 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وایران
 • ولبهمن
 • ولیز

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار چهارشنبه‌های سبز با نوسان فراوان امروز چهارشنبه 9 مهر است. مطابق روال سابق، در آخرین روز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار چهارشنبه‌های سبز با نوسان فراوان امروز چهارشنبه 9 مهر است. مطابق روال سابق، در آخرین روز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار چهارشنبه‌های سبز با نوسان فراوان امروز چهارشنبه 9 مهر است. مطابق روال سابق، در آخرین روز...

نظرات