بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:587 تاریخ انتشار:1399/04/09 22:30 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 9 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 9 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازگشت بازار به روند صعودی؟!

امروز دوشنبه 9 تیر است؛ پس از آن که در روز گذشته فروشندگان با افزایش عرضه باعث تعادل بازار شدند، معاملات امروز از حساسیت بالایی برخوردار بود؛ معاملات امروز مطابق انتظار بازار با منفی و صف فروش در اکثر نمادهای بازار شروع به کار کرد؛ این روند تا نیمه بازار ادامه داشت اما مطابق اصلاحات گذشته، باز هم در نیمه بازار خریدارن سرنوشت بازار را تغییر دادند و با قدرت نمایی باعث تعادل در بازار شدند. این روند تا انتهای بازار ادامه داشت تا شاخص کل بتواند بخشی از اصلاحات ابتدایی خود را جبران کند. بررسی وضعیت معاملات صنایع نشان می‌دهد که دو صنعت فرآورده‌های نفتی و همچنین سرمایه‌گذاری عامل اصلی تعادل در بازار بودند؛ به‌طوری که این صنایع به عنوان لیدر عمل کردند و در نتیجه توانستند کلیت بازار را متعادل کنند.

بعد از گذشت دو هفته شاخص کل در انتهای معاملات، توانست به خود استراحت بدهد نتیجه معاملات امروز اصلاح 10003 واحدی شاخص کل بوده است.  همانطور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، شاخص یک میلیون و 500 هزار واحدی، محدوده حساسی برای شاخص محسوب می‌شود و تعداد زیادی از تحلیلگران تکنیکالیست برای این محدوده مقاومتی را تعریف کردند؛ در معاملات امروز و روز گذشته این مقاومت به خوبی احساس می‌شود. اما بررسی معاملات نشان می‌دهد که احتمال عبور از این مقاومت به راحتی وجود دارد.

شاخص هم وزن نیز همانند روز گذشته، در معاملات امروز با  اصلاح 2648 واحدی به کار خود خاتمه داد. مقایسه میزان اصلاح شاخص کل و هم وزن نشان می‌دهد که شرکت‌های کوچک بازار با افت قیمتی بیشتری به کار خود خاتمه دادند در صورتی که شرکت‌های بزرگ وضعیت متفاوتی را سپری کردند. مهمترین نکته معاملات امروز بیشتر شدن تعداد نمادهای دارای پایانی منفی از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت است؛ به‌طوری که در انتهای معاملات امروز، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 216 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 357 سهم بوده است.

پس از آن که در روز گذشته شاخص فیندو حساسیت معاملات امروز را اعلام کرد، امروز این شاخص توانست به محدوده امن خود بازگردد و در نتیجه با ثبت عدد 3.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

شاخص فیندو در میانه بازار با ثبت اعداد مثبت با ارزش بالای معاملات، باعث شد که کلیت بازار تغییر روند دهد و شاهد بازگشت بازار به روند صعودی باشیم. در ادامه شاخص فیندو به روند نزولی خود بازگشت. روندی که حساسیت معاملات فردا را دوچندان می‌کند؛ چرا که اگر شاخص فیندو در معاملات فردا نیز اعداد مثبتی را ثبت کند، می‌توان برای کلیت بازار روند صعودی پر قدرت را پیش بینی نمود.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی و بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز میگردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

نکته قابل توجه معاملات امروز ثبت عدد منفی در برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی بوده است.  کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 17338 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 22 درصد کاهش داشته است.  این متغیر در معاملات امروز سنت شکنی کرد؛ به‌طوری که در میانه بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3762 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 9 تیر

1. منسوجات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 75.5+ میلیون تومان است. این صنعت از ابتدای هفته مورد توجه فعالان بازار قرار داشت و در گزارشات قبلی نیز به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. عامل اصلی ورود نقدینگی هوشمند در این مقطع، معاملاتی است که در نماد نظرین رخ داده است تا از این نماد بتوان به عنوان تاثیر گذار ترین نماد این صنعت نام برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 4 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نطرین
 • نمرینو

 

2. مواد دارویی

شاخص فیندو

صنعتی که در معاملات امروز خوش درخشید صنعت مواد دارویی است که روزی تمام سبز را ثبت کرد؛ عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.1+ میلیون تومان می‌باشد. همانطور که از نمودار مشخص است، تعادلی که در ارزش معاملات حقیقی شاهد آن هستیم، باعث شده است که در کلیت بازار ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت را شاهد باشیم. از طرفی این تعادل باعث شده شاید بتوان این احتمال را درنظر گرفت که در روزهای آتی شاهد ادامه دار بودن ورود نقدینگی هوشمند به آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 727 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دعبید
 • دلقما
 • دروز

 

3. عرضه برق، گاز، بخار آب

شاخص فیندو

صنعت سبزپوش دیگر معاملات امروز، صنعت عرضه، برق، گاز و بخار آب می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 9.7+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود خاتمه داد. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که باتوجه به این موضوع که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه با بالاترین اختلاف سرانه بودیم، در نتیجه در این مقطع بیشترین ورود نقدینگی هوشمند نیز به صنعت انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 313 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکهنوچ
 • بزاگرس
 • وهور

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 9 تیر

1. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

در مقابل صنایع سبزپوش، صنعت استخراج کانه‌های فلزی قرار می‌گیرد که روز تمام قرمزی را در پیش گرفت. این صنعت در انتهای بازار با ثبت عدد 24.3- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. بررسی معاملات روزهای گذشته نشان می‌دهد که این صنعت در چند چند روز گذشته به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است؛ از طرفی باتوجه به روند نزولی که در شاخص فیندو آن مشاهده میکنیم، میتوان برای روزهای آتی ادامه دار بودن این روند را همچنان متصور بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 390 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر همانند کلیت بازار عمل کرد تا در میانه بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 85 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی باشیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کنور
 • ومعادن
 • کگهر

 

2. سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.1- میلیون تومان است. انتظارها در این صنعت به پایان رسید و در روز گذشته اطلاعیه مبنی بر مجوز افزایش 20 درصدی نرخ محصولات این صنعت منتشر شد. از آنجایی که شرکت‌های این صنعت و همچنین سهامداران آن انتظار افزایش نرخ بالاتری را برای آن داشتند، اما این افزایش نرخ برخلاف انتظار آن‌ها اجرا شد. این امر باعث شد که این صنعت در معاملات امروز، خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کند. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 534 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر همانند کلیت بازار عمل کرد تا در میانه بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 112 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی باشیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سغرب
 • سهگمت
 • سباقر

 

3. سرمایه‌گذاری‌ها

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.6- میلیون تومان است. یمکی از عوامل اصلی بازگشت شاخص کل از روند نزولی در معاملات امروز این صنعت می‌باشد. همانطور که در تصویر نیز مشخص است، شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، افزایش قدرت خریداران و اختلاف سرانه را به خوبی نشان می‌دهد. این روند صعودی تا انتهای بازار به اعداد مثبت ختم شد تا بتوان برای روزهای آتی برای آن، روز خوبی را پیش بینی کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 744 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 204 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آریا
 • وگستر
 • وبهمن

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشت بازار به روند صعودی؟! امروز دوشنبه 9 تیر است؛...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشت بازار به روند صعودی؟! امروز دوشنبه 9 تیر است؛...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشت بازار به روند صعودی؟! امروز دوشنبه 9 تیر است؛...

نظرات