بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:608 تاریخ انتشار:1399/05/08 22:32
شاخص فیندو - 8 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 8 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

حمایت پس از مقاومت. امروز چهارشنبه 8 مرداد است؛ پس از آن که در روز گذشته به‌دلیل تعمیرات زیر ساختی و بازسازی سرور فیندوبات، نتوانستیم گزارش شاخص فیندو را منتشر کنیم، در این گزارش ابتدا به مرور معاملات روز گذشته خواهیم پرداخت و پس از آن معاملات امروز را شرح خواهیم داد. پس از رشد شاخص کل در روز دوشنبه، این دید وجود داشت که شاخص کل می‌تواند از مقاومت 2 میلیون واحدی خود عبور کند اما با نزدیک شدن به این عدد، بار دیگر عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کرد تا اهمیت این مقاومت بیش از پیش شود. این عرضه‌ها باعث شد که در روز سه‌شنبه بازار سرخی را شاهد باشیم. اما روز چهارشنبه روز مهمی برای بازار سرمایه بوده است. در این روز شاخص کل به حمایت یک میلیون و 900 هزار واحدی نزدیک می‌شد. حمایتی که اگر به آن واکنش نشان نمی‌داد باید روزهای سخت‌تری را برای بازار متصور می‌شدیم. اما همانند انتظار، شاخص کل به این محدوده واکنش مثبت داد تا در میانه بازار شاهد بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل باشیم. این واکنش این سوال را به‌وجودآورده است که آیا شاخص کل در روزهای آتی می‌تواند از مقاومت سخت 2 میلیون واحد عبور کند یا بار دیگر به آن واکنش نشان می‌دهد؟

نکته مثبت معاملات امروز بازگشت بخشی از اصلاح بازار بوده است؛ در ابتدای بازار شاخص کل اصلاح 40 هزار واحدی را تجربه کرد که با بهبود وضعیت توانست بخشی از این اصلاح را بازگرداند تا در انتهای معاملات این شاخص با اصلاح 36876 واحدی به کار خود خاتمه دهد. در آن طرف ماجرا شاخص هم وزن روز متفاوتی را سپری کرد و در انتهای بازار با رشد 206 واحدی، این احتمال را بوجود آورد که شرکت‌های کوچک بازار سرمایه، ناجی آن شده‌اند.

پس از چند روز که شاخص فیندو به دلیل تعمیرات زیر ساختی و بازسازی سرور منتشر نشد، این شاخص امروز بهبود معاملات را نشان داد و در انتهای معاملات امروز با ثبت عدد 6.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو 8 مرداد

برخلاف هفته گذشته که شاخص فیندو هفته‌ای تمام سرخ را سپری کرد، در معاملات امروز، این شاخص وضعیت بهتری پیدا کرد و با سپری کردن روند صعودی باعث شد که در انتهای بازار اعداد مثبتی را در این شاخص شاهد باشیم. این روند صعودی این احتمال را به‌وجود آورده است که هفته آتی وضعیت بهتری را در معاملات شاهد باشیم.

اما مهم‌ترین نکته معاملات امروز، بازگشت شاخص فیندو به منطقه امن خود است تا پس از دو هفته، این شاخص وضعیت مطلوبی را سپری کرده باشد.

امروز را می‌توان روز متمایز کلیت بازار در نظر گرفت؛ چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد برخلاف روزهای گذشته، معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 15768 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 26 درصد کاهش داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم، توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همان‌طور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در  نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3662 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 8 مرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

صنعت مثبت بازار سرمایه در دو هفته اخیر صنعت کاشی و سرامیک می‌باشد که در معاملات امروز با ثبت عدد 74.6+ میلیون تومان بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. همان‌طور که در تصویر مشخص است، این صنعت در بهترین حالت ممکن به کار خود خاتمه داد تا در تمام جریان معاملاتی با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، ورود نقدینگی هوشمند را به خود نشان دهد. با توجه به راه اندازی بازار مسکن، این صنعت به عنوان یکی از صنایع مرتبط با این حوزه، رشد خود را شروع کرده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 41 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کحافظ
 • کلوند

 

    2) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 47.6+ میلیون تومان است. اگرچه در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم، اما در ادامه این شاخص با سپری کردن روند صعودی، باعث شد که نقدینگی بالایی به این صنعت وارد شود تا بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم. بررسی معاملات این صنعت در چند هفته اخیر نشان می‌دهد که با توجه به اصلاح بالایی در چند هفته اخیر داشته است، به محدوده جذابی برای سرمایه گذار‌ها رسیده است که همین عامل باعث توجه بازار به آن و ورود نقدینگی هوشمند شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 66 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 24 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پلوله
 • پاسا

 

    3) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

صنعت تمام مثبت دیگر معاملات امروز صنعت قند و شکر می‌باشد که در انتهای معاملات امروز با ثبت عدد 34.4+ میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. از این صنعت می‌توان به عنوان ضریب بتای منفی بازار نام برد؛ چرا که در زمانی که بازار وضعیت مطلوبی ندارد، این صنعت مورد توجه بازار قرار می‌گیرد و معاملات مثبتی را در آن شاهد هستیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 89 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قهکمت
 • قجام

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 8 مرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

1) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

صنعت منفی این روزهای بازار سرمایه صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای می‌باشد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 208.4- میلیون تومان است. همانند روزهای گذشته، این صنعت اصلی‌ترین دلیل کاهش شاخص فیندو و همچنین شاخص کل در کل بازار بوده است. این روند نزولی در این صنعت در شرایطی در حال انجام است که در آخر مرداد ماه شاهد عرضه صندوق ETF دوم دولتی هستیم؛ این موضوع این سوال را به‌وجود می‌آورد که آیا دولت به ارزشی که برای این شرکت‌ها در نظر گرفته بود رسیده است یا همچنان قصد حمایت و بالا بردن این شاخص را دارد؟ این موضوع اهمیت معاملات این صنعت را  در روزهای آتی بالاتر خواهد برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 621 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 233 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبریز
 • شاوان
 • شنفت

 

    2) حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل و انباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.6- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 خلاصه کرد؛ با توجه به این موضوع که در این مقطع شاهد افزایش ارزش معاملات و همچنین اختلاف سرانه 43.8- میلیون تومانی بودیم، در نتیجه نقدینگی بالایی در این مقطع از این صنعت خارج شده است. این نقدینگی به اندازه‎‌ای قوی بوده است که روند صعودی شاخص فیندو در ادامه نیز نتوانست آن را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 866 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در  یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 478 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حکشتی
 • حرهشا
 • حبندر

 

    3) خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعات

صنعت منفی دیگر گزارشات شاخص فیندو امروز، صنعت خودرو و ساخت قطعات می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 18- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. علی‌رغم انجام معاملات مثبت در نمادهای بزرگ این صنعت از جمله خساپا و خودرو، اما با توجه به حجم بالای نقدینگی خارج شده از این صنعت، در نتیجه شاخص فیندو اعداد منفی را نیز ثبت کرده است. بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد خودرو انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی این صنعت و همچنین کلیت بازار داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1270 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ورنا
 • خودرو
 • ختور

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایت پس از مقاومت. امروز چهارشنبه 8 مرداد است؛ پس از آن که در روز گذشته...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایت پس از مقاومت. امروز چهارشنبه 8 مرداد است؛ پس از آن که در روز گذشته...

شاخص فیندو - 21 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایت پس از مقاومت. امروز چهارشنبه 8 مرداد است؛ پس از آن که در روز گذشته...

نظرات