بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:586 تاریخ انتشار:1399/04/08 20:24
شاخص فیندو - 8 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 8 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز یکشنبه 8 تیر است؛ معاملات امروز بازار سرمایه بارها شاهد تقابل خریداران و فروشندگان بودیم؛ تقابلی که باعث شد جریان معاملات با تغییرات زیادی همراه باشد. در ابتدا و در مرحله پیش‌گشایش، خریداران قدرت‌نمایی کردند. قدرت‌نمایی که دوام زیادی نداشت و بعد از گذشت نیم ساعت از شروع معاملات، این فروشندگان بودند که بر بازار تسلط پیدا کردند و با افزایش عرضه باعث تعادل در معاملات شدند. برتری فروشندگان در انتهای بازار شدت بیشتری گرفت تا شاهد تغییر قیمت سهام از مثبت به منفی باشیم.

نتیجه معاملات امروز رشد 25674 واحدی شاخص کل و نزدیک به مرز یک میلیون و 500 هزار واحدی است که محدوده حساسی برای شاخص محسوب می‌شود. تعداد زیادی از تحلیل‌گران تکنیکالیست برای این محدوده مقاومتی را تعریف کردند؛ مقاومتی که شاید شاخص کل در آن به خود استراحتی بدهد تا آماده رشد و سپری کردن روند صعودی در ادامه راه باشد.

بررسی شاخص هم وزن نشان‌دهنده وضعیت متفاوتی در معاملات امروز است، این شاخص در انتهای معاملات امروز با اصلاح 1443 واحدی به کار خود خاتمه داد. این وضعیت نشان‌دهنده این موضوع است که شرکت‌های کوچک بازار با افت قیمتی به کار خود خاتمه دادند؛ در صورتی که شرکت‌های بزرگ وضعیت خوبی را سپری کردند. مهم‌ترین نکته معاملات امروز بیشتر شدن تعداد نمادهای دارای پایانی منفی از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت است که این احتمال را درباره شروع اصلاح معاملات بوجود آورده است. در انتهای معاملات امروز، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 252 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 317 سهم بوده است.

در معاملات امروز شاخص فیندو زنگ خطر را دوباره به صدا درآورد و با ثبت عدد 14.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

شاخص فیندو در معاملات امروز، روز تمام سرخی را سپری کرد؛ نکته قابل توجه در این شاخص این است که در تمام جریان معاملاتی در خارج از محدوده امن خود در حال معامله بود. این وضعیت، حساسیت معاملات فردا را دو چندان می‌کند؛ چرا که با تکرار این روند، می‌توان آغاز اصلاح بازار را متحمل‌تر دانست.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی و صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را به‌روی شاخص فیندو داشته است.

در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 22226 میلیارد تومان می‌باشد. همان‌طور که گفته شد در معاملات امروز بارها شاهد تغییر جریان معاملات به نفع یکی از طرفین خریداران و فروشندگان بودیم. این موضوع باعث شد که معاملات امروز به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کند تا شاهد رکوردشکنی این متغیر و افزایش 123 درصدی آن نسبت به روز گذشته باشیم.

این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 4612 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 8 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

   1) منسوجات 

شاخص فیندو صنعت منسوجات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 33+ میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر به‌روی شاخص فیندو را نماد نطرین داشته است. این نماد با توجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار ثبت کرد، به تنهایی باعث افزایش 32 واحدی شاخص فیندو در این نیم ساعت شد. در مابقی بازار شاخص فیندو شرایط متعادلی را سپری کرد تا در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به صنعت باشیم. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 5 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 2 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نطرین
 • نمرینو

 

    2) حمل و نقل، انبارداری 

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل،انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.7+ میلیون تومان است. این صنعت معاملات خاصی را دنبال کرد؛ با توجه به این موضوع که افزایش ارزش معاملات حقیقی در ساعت 10:00  با کاهش اختلاف سرانه همراه بوده است، در این مقطع پیش‌بینی می‌شد که این صنعت خروج نقدینگی هوشمند را در انتهای بازار ثبت کند؛ اما در ادامه خریداران خوش درخشیدند تا ورود نقدینگی هوشمند به آن تداوم داشته باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 395 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حکشتی
 • حآسا

 

    3) عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم

شاخص فیندو صنعت برق،گاز،بخار

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.8+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت حمل و نقل، انبارداری در پیش گرفت. در ساعت 10:00 شاهد کمترین مقدار شاخص فیندو در کل جریان معاملاتی بودیم. این اعداد در ابتدا به ما این احتمال را می‌داد که خروج نقدینگی هوشمند در صنعت رخ دهد. اما در ادامه شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، این احتمال را بوجود آورد که شاید در روزهای آتی ورود نقدینگی هوشمند در صنعت تداوم داشته باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 420 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکهنوج
 • بزاگرس
 • وهور

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 8 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 62.1- میلیون تومان است. پس از آن که در چند هفته ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت را شاهد بودیم، در معاملات امروز به این روند خاتمه داد تا بتوانیم از آن به عنوان صنعت برتر در خروج نقدینگی هوشمند نام ببریم. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که با توجه به این موضوع که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم، می‌توان این نتیجه را گرفت که در این مقطع بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت رخ داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 316 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زدشت
 • زمگسا
 • زبینا

 

    2) خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و قطعات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 32.3- میلیون تومان است. صنعت خودرو در کنار سایر صنایع ذکر شده در گزارش شاخص فیندو از جمله صنایع تاثیرگذار بر روی شاخص فیندو در کل بازار بوده است. این صنعت در ساعت 10:0 و 10:30 با توجه به معاملاتی که در آن انجام شد، بیشترین تاثیر را به‌روی شاخص فیندو کل بازار گذاشت. در ادامه این شاخص سپری کردن روند صعودی به کار خود خاتمه داد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2214 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خودرو
 • خاهن
 • خزامیاد

 

    3) انبوه‌سازی، املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه سازی و املاک

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت انبوه‌سازی و املاک و ساخت مستغلات است که در انتهای بازار با ثبت عدد 23.9- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این صنعت در معاملات امروز علی رغم روند صعودی در شاخص فیندو، با توجه به تعادلی که در روند ارزش معاملات حقیقی وجود داشت، وضعیت متعادلی را در ورود و خروج نقدینگی هوشمند تجربه کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1125 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ثشاهد
 • کیسون
 • ثقزوی

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز یکشنبه 8 تیر است؛ معاملات امروز بازار سرمایه بارها شاهد تقابل...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز یکشنبه 8 تیر است؛ معاملات امروز بازار سرمایه بارها شاهد تقابل...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز یکشنبه 8 تیر است؛ معاملات امروز بازار سرمایه بارها شاهد تقابل...

نظرات