بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:585 تاریخ انتشار:1399/04/07 22:13 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 7 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 7 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

شروع از میانه بازار

امروز شنبه 7 تیر است؛ در ساعت 9 فعالان بازار سرمایه منتظر آغاز معاملات بودند که ناگهان پیام ناظر بازار باعث شد انجام معاملات به تعویق بیوفتد. در ابتدا باتوجه به پیام ناظر مبنی بر مشکلاتی که در هسته معاملات بورس و فرابورس بوجود آمده بود، انجام معاملات نیم ساعت به تعویق افتاد. در ادامه این شروع معاملات بار دیگر با تعویق افتاد تا ساعت رسمی شروع معاملات امروز از ساعت 10:00 شروع شود. پس از آن که در آخرین روز گذشته بازار توانست از بار روانی به خوبی عبور کند، انتظار می‌رفت که معاملات امروز وضعیت خوبی داشته باشد. در ابتدای بازار و در مرحله پیش گشایشی که یک و نیم ساعت طول کشید، خریداران برتری قابل توجهی نسبت به فروشندگان داشتند؛ به‌طوری که در این مرحله جمع ارزش سفارشات خرید 6 برابر جمع ارزش سفارشات فروش بود؛ در ادامه بازار همچنان خریداران حرف اول را در بازار زدند تا شاهد تشکیل صف خرید و معاملات مثبت در اکثر نمادهای بازار باشیم. در انتهای بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 429 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 128 سهم بوده است که تایید کننده برتری خریداران بر فروشندگان در معاملات امروز است.

نتیجه معاملات امروز رشد 46822 واحدی شاخص کل و رسیدن به شاخص 1 میلیون 466 هزار واحدی است. تعداد زیادی از تحلیلگران تکنیکالیست برای این محدوده مقاومتی را تعریف کردند؛ مقاومتی که شاید شاخص کل در آن به خود استراحتی بدهد تا آماده رشد و سپری کردن روند صعودی در ادامه راه باشد.

همانند روال سابق، شاخص هم وزن بازدهی کمتری را نسبت به شاخص کل ثبت کرد تا همچنان این دید وجود داشته باشد که شرکت‌های بزرگ بازار بار دیگر رشد بیشتری را نسبت به شرکت‌های کوچک بازار سرمایه کسب کرده‌اند.

در روزی که آن را میتوان شروع از میانه نامید، شاخص فیندو با ثبت عدد 6.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

اگرچه شاخص فیندو در انتهای بازار با ثبت عدد 17.2- میلیون تومان کمترین عدد را ثبت کرد، اما این شاخص در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد و در اکثر جریان معاملات در محدوده 3- تا 5- قرار داشت.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری  انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز میگردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 9947 میلیارد تومان می‌باشد. در روزی که بازار سرمایه نتواسن روز معاملاتی کاملی را تجربه کند و همچنین باتوجه به مشکلاتی که گرابان گیر هسته معاملات و کارگزاری‌ها بود، ارزش معاملات حقیقی نسبت به آخرین روز هفته گذشته، کاهش 25 درصدی را نشان می‌دهد.

 این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3673 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. همانطور که در تشریح کل بازار نیز بیان کردیم، اصلی ترین دلیل افزایش ارزش معاملات حقیقی در ابتدای بازار، وجود مشکلاتی در هسته معاملات است که باعث شد ساعت معاملات به تعویق بیوفتد.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برایند نقدینگی مثبت بوده است که نشان دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 7 تیر

 

1. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 55.1+ میلیون تومان است. این صنعت پس از خبر کاهش نرخ خوراک، همچنان به عنوان لیدر بازار عمل کرده است؛ به‌طوری که در  چند روز متوالی در آن ورود نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم. بررسی نمودای شاخص فیندو نشان می‌دهد که دو متغیر اصلی تشکیل دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی روند صعودی در پیش گرفتند؛ این امر باعث شد که بتوان این احتمال را در نظر گرفت که در روزهای آتی شاهد ادامه‌دار بودن ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 201 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شنفت
 • شاوان
 • شپنا

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.8+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات خلاصه کرد؛ در این مقطع شاهد معاملاتی در نمادهای این صنعت بودیم که نتیجه آن اختلاف سرانه مثبت همراه با ارزش بالای معاملات بوده است؛ این امر باعث شد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در این مقطع به این صنعت شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 205 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 137 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وصندوق
 • شستا
 • وغدیر

 

3. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.9+ میلیون تومان است. این صنعت روند مشابه فرآورده‌های نفتی سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار، بیشترین ارزش معاملات در آن ثبت شد. باتوجه به این موضوع که این معاملات با اختلاف سرانه بالا نیز انجام شد، میتوان ورود نقدینگی هوشمند را به این صنعت را نتیجه گرفت. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر بروی شاخص فیندو این صنعت را نماد آپ داشته است. این نماد بالاترین اختلاف سرانه را در بین تمام نمادهای این صنعت به خود اختصاص داده بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 203 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آپ
 • سیستم
 • پرداخت

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 7 تیر

 

1. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 31.4- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که این صنعت روی معاملاتی خود را به خوبی شروع کرد؛ در ادامه معاملاتی که در نماد وآیند انجام شد، کلیت این صنعت را تحت تاثیر قرار داد تا شاخص فیندو از اعداد مثبت به اعداد منفی ختم شود. ذکر این نکته الزامیست این نماد به تنهایی باعث کاهش 12 واحدی شاخص فنیدو در این صنعت شد. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 742 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وگردش
 • وتجارت
 • وشهر

 

2. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

صنعت سرخ پوش معاملات امروز صنعت استخراج کانه‌های فلزی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 18.5- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این صنعت معاملات خود را با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو شروع کرد. در ادامه اگرچه اختلاف سرانه روندی نزولی گرفت، اما کاهش ارزش معاملات حقیقی به این نتیجه ختم شد که بیشترین خروج نقدینگی همانند کلیت بازار در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات باشد.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 317 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کگهر
 • کدما

 

3. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.7- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در این صنعت به خوبی آغاز به کار نکرد؛ اگرچه در ادامه را این شاخص روند صعودی گرفت و به اعداد مثبت ختم شد، اما کاهش ارزش معاملات این احتمال را نسبت به ادامه دار بودن خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت بوجود آورده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 190 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی شروع معاملات، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 81 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بنیرو
 • بکام
 • بترانس

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع از میانه بازار امروز شنبه 7 تیر است؛ در ساعت 9 فعالان بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع از میانه بازار امروز شنبه 7 تیر است؛ در ساعت 9 فعالان بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع از میانه بازار امروز شنبه 7 تیر است؛ در ساعت 9 فعالان بازار...

نظرات