بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:463 تاریخ انتشار:1399/02/07 18:11 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 7 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 7 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 7 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند، از جمله شستا، زکوثر، تملت و ... آغاز شد. معاملات امروز بازار سرمایه رنگ و بوی شکست انواع رکوردها را می‌داد. رکوردهایی که تا سال‌های گذشته برای اهالی بازار سرمایه رویا بودند، اما این چند روزه شکسته شدن آن‌ها عادی شده است.

 امروز بازار مانند روال چند هفته اخیر خود، روزی سبز را سپری کرد. معاملات امروز، نسبت به روزهای گذشته تفاوت داشت؛ بازار امروز در ساعات میانی با فشار فروش مواجه شد، فشاری که دلیل بنیادی خاصی نداشت و به نظر می‌رسد ذخیره سازی سود و رفتار هیجانی جمعی، دلیل اصلی منفی شدن بسیاری از نمادها در این ساعات بود. اگرچه در ادامه شرایط دوباره به حالت چند روزه اخیر، یعنی صف خرید اکثریت بازار، بازگشت ولی این عرضه سهام، باعث افزایش قابل توجه ارزش معاملات شد. ارزشی که تا این لحظه در بازار سرمایه بی‌‌سابقه بوده است.

در پی معاملات امروز، شاخص کل توانست در انتهای بازار با رشد 28725 واحدی، به کار خود پایان دهد. بعد از آن که در روز گذشته شاخص کل رشد بالایی را ثبت کرد و رکورد جدیدی را از این بابت شاهد بودیم، امروز نیز این رشد شاخص بالاتر از روز گذشته انجام شد تا همچنان شاهد شکسته شدن متوالی رکوردها در بازار باشیم.

علی رغم وضعیت مناسب بازار و شاخص کل، شاخص فیندو همچنان خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 9.2- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


ذکر این نکته الزامیست که گزارش تهیه شده براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، به‌دلیل آن که معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

نمودار شاخص فیندو با توجه به وضعیت امروز بورسهمان‌طور که در گزارش قبلی شاخص فیندو گفته شد، در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند؛ با توجه به این مسئله شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند و در 2 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

لازم به ذکر است که تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع و نمادها نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنایع فلزات اساسی و بانک‌ها انجام شده است، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در کلیت بازار شده است.

همان‌طور که در توضیحات روند معاملات گفته شد، امروز روزی پرمعامله را سپری کردیم. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 14284 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 135 درصدی را نشان می‌دهد. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که یکی از دلایل افزایش ارزش معاملات حقیقی را باید عرضه شدن صف‌های خرید تشکیل شده در میانه بازار دانست که باعث افزایش قابل توجه ارزش معاملات در کلیت بازار شده است. در نتیجه از این منظر نیز شاهد رکوردهای جدیدی از این متغیر بودیم.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر برخلاف روزهای گذشته در معاملات امروز خود روندی متعادل در پیش گرفت. به‌طوری که در هر نیم ساعت، شاهد 2041 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در گزارش قبلی شاخص توضیح دادیم که با توجه به شاخص فیندو و همچنین رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ از طرفی با توجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهم‌تر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود دارد.

 

 توجه: با توجه به این موضوع که در هیچ صنعتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند نبودیم، در نتیجه در بررسی صنایع امروز، به صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 7 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 47.84- میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، معاملات در نیم ساعت منتهی به 10:00 و 12:30 باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است. اگرچه در مابقی بازار شاهد وضعیت متعادلی در شاخص فیندو بودیم، ولی با توجه به اختلاف سرانه و ارزش پایین معاملات، نقدینگی خارج شده نتوانست جبران شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 106 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر برخلاف اختلاف سرانه، روندی صعودی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 33 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پکرمان
 • پسهند
 • پتایر

 

    2) فلزات اساسی

شاخص فیندو صنعت فلزات اساسی با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.25- میلیون تومان است. همان‌طور که در گزارش شاخص فیندو کل بازار نیز بیان کردیم، معاملات این صنعت شاخص فیندو در کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث کاهش چند واحدی این شاخص شد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در اکثر مدت زمان بازار، شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم؛ ثبت عدد منفی در 6 بازه زمانی برای شاخص فیندو نیز تاییدکننده خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت می‌باشد.

در کنار رکودهایی که در معاملات امروز شاهد بودیم، ارزش معاملات در این صنعت باعث شد که امروز بازار رکوردارترین روز را به نام خود کند. ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1306 میلیارد تومان می‌باشد. ذکر این نکته الزامیست که تنها معاملاتی است که توسط اشخاص حقیقی انجام شده است دارای چنین ارزشی می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسدید
 • فسدید
 • فوکا

 

    3) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.32- میلیون تومان است. در کنار صنعت فلزات اساسی،  این صنعت نیز با توجه به ارزش بالای معاملاتی که در آن شاهد بودیم، شاخص فیندو در کل بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث کاهش چند واحدی این شاخص شد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که خروج نقدینگی از این صنعت با قدرت بالایی انجام شده است؛ توجه به معاملات ساعت 10:30 و 12:30 نیز تایید کننده این ادعاست.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 706 میلیارد تومان می‌باشد. همان‌طور که در نمودار مشخص است، مقدار ارزش معاملات حقیقی در میانه و ساعات پایانی بازار افزایش داشته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • سامان
 • وملل

 

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 7 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) وسایل و دستگاه‌های ارتباطی

شاخص فیندو صنعت ارتباطات با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 1.62+ میلیون تومان است. توجه به این نکته که در اکثر بازار شاخص فیندو در محدوده 2- تا 2+ میلیون تومان قرار داشته است، بیانگر این موضوع است که ورود و خروج قابل توجه نقدینگی را در این صنعت شاهد نبودیم. اگرچه در نیم ساعت ابتدایی بازار شاخص فیندو ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، ولی معاملاتی که در مابقی بازار انجام شده است، باعث تعادل در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 26 میلیارد تومان می‌باشد. همانند اختلاف سرانه، ارزش معاملات حقیقی نیز روندی متعادل را سپری کرد و در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد 4 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لکما
 • لپیام

 

    2) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.78+ میلیون تومان است. این صنعت دو نیمه متفاوت را در معاملات سپری کرد؛ در نیمه نخست بازار، شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی بودیم. اما در نیمه دوم بازار شرایط تغییر کرد تا شاخص فیندو با ثبت عدد مثبت، نقدینگی خارج شده را بازگرداند و در نتیجه در کلیت بازار، ورود و خروج محسوس نقدینگی در این صنعت دیده نشود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 141 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روند متعادلی را سپری کرد و در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد 20 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کصدف
 • کهرام

 

    3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 1.73- میلیون تومان است. از عدد نهایی شاخص فیندو این مفهوم برداشت می‌شود که این صنعت وضعیت متعادلی را در معاملات امروز گذرانده است. توجه به این نکته که در معاملات امروز، در 3 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و در 4 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی منفی بودیم، نیز بیانگر تعادل در ورود و خروج نقدینگی به این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 302 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در ابتدای بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تلیسه
 • زشگزا
 • زپارس

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 7 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 7 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 7 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به...

نظرات