بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:650 تاریخ انتشار:1399/07/06 18:46
شاخص فیندو - 6 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 6 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

خروج شاخص فیندو از محدوده امن. امروز یکشنبه 6 مهر است. در پی افزایش عرضه در انتهای معاملات روز گذشته، بازار سرمایه در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد تا روز سرخ دیگری را تجربه کند.

وضعیت نامناسب بازار از همان ابتدای بازار نمایان بود؛ به‌طوری که در پیش‌گشایش معاملات امروز، ارزش سفارشات فروش بیش از یک و نیم برابر ارزش سفارشات خرید بوده است. همین امر باعث شد شاخص کل شروع خوبی را تجربه نکند. این روند نه چندان مناسب تا انتهای بازار ادامه داشت و ارزش سفارشات فروش در هر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شد. اگرچه همانند روزهای گذشته در انتهای بازار شاهد افزایش ارزش معاملات و جمع‌آوری صف فروش در برخی از نمادها بودیم، اما بررسی وضعیت معاملات نشان از تدام صف‌های فروش در کلیت بازار و سایه سنگین ترس در معاملات دارد.

نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 43373 و 4735 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است. همان‌طور که گفته شده کلیت بازار در معاملات امروز در محدوده منفی و صف فروش قرار داشته است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 429 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 66 سهم بوده است نیز تایید کننده این موضوع است.

در کنار وضعیت نامناسب کلیت بازار، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری نکرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 34.5- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

شاخص فیندو پس از آن که در یک هفته اخیر وضعیت خوبی را سپری کرد، بار روانی منفی بازار بر ورود نقدینگی اثر گذاشت تا این شاخص از محدود امن خود خارج شود. اگرچه در نیم ساعت شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم، اما توجه به این نکته که در 6 بازه زمانی نیم ساعته، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت و خروج نقدینگی هوشمند را نشان داده است، بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

 

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملات صنعت محصولات شیمیایی، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 5389 میلیارد تومان بوده است. معاملات منفی و صف فروشی که در اکثر نمادهای بازار تشکیل شد، باعث شد که شاهد کاهش 27 درصدی معاملات نسبت به روز گذشته باشیم. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2314 میلیارد تومان بودیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی هوشمند نشان می‌دهد که همچنان این متغیر عدد منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده خروج نقدینگی حقیقی از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است..

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 مهر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

 1) حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

تغییرات شاخص فیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 84.3+ میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین نقدینگی وارد این صنعت شده است. در ادامه شاخص فیندو روند صعودی در پیش گرفت تا این نقدینگی همچنان در این صنعت باقی بماند و برای روزهای آتی بتوانیم وضعیت مناسبی را برای این صنعت متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 6 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • توریل
 • حرهشا
 • حپترو

 

2) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 64+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه شاخص فیندو در کلیت بازار سپری کرده است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین مقدار معاملات بودیم. با توجه به این موضوع که این معاملات با اختلاف سرانه بالا همراه بوده است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت نیز در این مقطع رخ داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 7 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تپولا
 • رمپنا
 • رنیک

 

 

 3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.5+ میلیون تومان است. اگرچه در شروع معاملات شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد، اما در ادامه سپری شدن روند صعودی در شاخص فیندو باعث شد تا ضمن بازگشت نقدینگی خارج شده از این صنعت، شاهد ورود نقدینگی به آن باشیم تا برای دومین روز متوالی بتوانیم از آن به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند یاد کنیم. در انتهای بازار نیز همانند کلیت بازار، ارزش معاملات کاهش داشته است که نشان دهنده تشکیل صف فروش در نمادهای این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 92 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زپارس
 • زکوثر
 • زشریف

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 مهر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

1) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

یکی از صنایع اصلی که در معاملات امروز بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را از آن شاهد بودیم، صنعت قند و شکر می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 104.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. همان‌طور که در نمودار مشخص است با توجه به اختلاف سرانه پایینی که در نیمه ابتدایی بازار ثبت شده است، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند نیز از این صنعت رخ داده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد قثابت و قشکر رخ داده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو این صنعت گذاشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 9 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قشکر
 • قثابت
 • قصفها

 

2) خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعات

صنعت تمام سرخ دیگر معاملات امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات بوده است که با ثبت عدد 92- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. با توجه به سفارشاتی که در مرحله پیش‌گشایش شاهد بودیم، شروع معاملات به خوبی انجام نشد تا در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین نقدینگی از این صنعت در این مقطع خارج شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 34 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خپارس
 • ورنا
 • خساپا

 

3) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 89.2- میلیون تومان است. همان‌طور که گفته شد، معاملاتی که در این صنعت انجام شده بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شد به تنهایی باعث کاهش 25 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بازگشایی نماد وبصادر، عامل اصلی افت شاخص فیندو و همچنین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

توجه: در انتهای معاملات تمام سفارشات نماد وبصادر به دلیل عدم تایید توسط ناظر لغو شد. اما با توجه به این موضوع که استخراج دیتا و پردازش آن تا ساعت 14 پوشش داده می‌شود، لذا در این گزارش این موضوع از در نظر گرفته نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1509 میلیارد تومان می‌باشد. همان‌طور که گفته شد بازگشایی وبصادر به تنهایی باعث افزایش ارزش معاملات در این صنعت و خروج نقدینگی هوشمند از آن بوده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وشهر
 • دی
 • وسینا

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار خروج شاخص فیندو از محدوده امن. امروز یکشنبه 6 مهر است. در پی افزایش عرضه در...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار خروج شاخص فیندو از محدوده امن. امروز یکشنبه 6 مهر است. در پی افزایش عرضه در...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار خروج شاخص فیندو از محدوده امن. امروز یکشنبه 6 مهر است. در پی افزایش عرضه در...

نظرات