بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:607 تاریخ انتشار:1399/05/06 22:47 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 6 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 6 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

تغییر روند؟!

امروز دوشنبه 5 مرداد است؛ پس از آن که در دو روز به‌دلیل تعمیرات زیرساختی و بازسازی سرور فیندوبات، گزارش شاخص فیندو منتشر نشد، در این گزارش ابتدا به مرور معاملات روز گذشته خواهیم پرداخت و پس از آن معاملات امروز را شرح خواهیم داد.

در اولین روز هفته معاملات بازار سرمایه با سبزپوشی در اکثر نمادهای بازار شروع شد؛ سبزپوشی که این احتمال را به‌وجود آورده بود که شاخص کل بتواند از مقاومت 2 میلیون واحدی عبور کند اما برخلاف انتظار همگان، شاخص کل به نزدیکی به محدوده 2 میلیون واحدی یکبار دیگر واکنش نشون داد تا اهمیت مقاومت آن بیش از پیش شود. در انتهای معاملات روز شنبه شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ عرضه‌ای که معاملات روز یکشنبه را نیز تحت تاثیر خود قرار داد تا شاهد روز تمام منفی در 5 مرداد ماه در بازار سرمایه باشیم. اما معاملات امروز، نوسان مثبتی را سپری کرد؛ به‌طوری که در مرحله پیش گشایش، فروشندگان بر بازار برتری داشتد. این برتری تا میانه بازار ادامه داشت اما حمایت یک میلیون و 900 هزار واحدی باعث شد که بار دیگر خریداران قوی عمل کنند و باعث شوند کلیت بازار از صف فروش به محدوده مثبت و صف خرید تغییر حالت دهد. اخبار مهمی در نیز در منتشر شده است که برروی بازار تاثیر گذاشته است؛ از جمله مشخص شدن صندوق ETF دوم با ماهیت صنعت پتروشیمی و همچنین ایجاد کارت اعتباری برای دارندگان سهام عدالت. 

نکته مثبت معاملات امروز بازگشت بخشی از اصلاح بازار بوده است؛ در ابتدای بازار شاخص کل اصلاح 40 هزار واحدی را تجربه کرد که با بهبود وضعیت توانست بخشی از این اصلاح را بازگرداند تا در انتهای معاملات این شاخص با اصلاح 13550 واحدی به کار خود خاتمه داد. در آن طرف ماجرا شاخص هم وزن نیز 26640 واحد اصلاح را تجربه کرد تا برای چندمین روز متوالی این دو شاخص هم جهت با هم عمل کنند.

پس از چند روز عدم انتشار شاخص فیندو به دلیل تعمیرات زیرساختی و بازسازی سرور، این شاخص در انتهای معاملات امروز با ثبت عدد 13.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

برخلاف هفته گذشته که شاخص فیندو هفته‌ای تمام سرخ را سپری کرد، در معاملات امروز، این شاخص وضعیت بهتری پیدا کرد و در میانه بازار توانست با سپری کردن روند صعودی اعداد مثبتی را نیز ثبت کند. اگرچه در ادامه بار دیگر به اعداد منفی رسید و از محدوده امن خود خارج شد، اما کاهش ارزش معاملات حقیقی باعث شده است که نسبت به روند صعودی شاخص فیندو در روزهای آتی امیدوار بود.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در فرآورده‌های نفتی، خودرو ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت انبوه سازی و املاک و مستغلات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 21326 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 37 درصد افزایش داشته است. همانطور که در گزارش قبل نیز بیان کردیم، در هفته گذشته اکثر شرکت‌های بزرگ و پر معامله بازار به دلیل برگزاری مجمع بسته بودند؛ این شرکت‌ها پس از برگزاری مجامع خود، در این هفته باز شدند و معاملات آن‌ها درحال انجام است؛ این موضوع اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات امروز است در نتیجه آن را نمی‌توان نشانه‌ای برای تفسیر بازار در نظر گرفت.

همانطور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم، توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همانطور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 3047 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 مرداد

 

1. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.9+ میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت روندی مخالف کلیت بازار در پیش گرفت؛ به‌طوری که در ابتدای بازار شاهد بالاترین عدد در این شاخص بودیم ولی در ادامه این شاخص روندی نزولی در پیش گرفت. همانطور که در تصویر مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت در یک ساعت ابتدایی بازار انجام شده است؛ اگرچه در ادامه شاخص فیندو همچنان اعداد مثبتی را ثبت کرد، اما کاهش ارزش معاملات حقیقی باعث شد در نیم ساعت ابتدایی بازار، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در این صنعت شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 59 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 25 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کهرام
 • کلوند

 

2. قند و شکر

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 44.2+ میلیون تومان است. این صنعت در چند روز اخیر مورد توجه بازار قرار گرفته است تا همانند هفته گذشته، در این هفته نیز شاهد تداوم در ورود نقدینگی هوشمند به آن باشیم. در معاملات امروز این صنعت یکی از بهترین روزهای خود را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 116 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 53 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قصفها
 • قشکر
 • قجام

 

3. انبوه سازی و مستغلات و املاک

شاخص فیندو انبوه سازی

در کنار صنعت قند و شکر، صنعت انبوه سازی نیز در روزهای منفی بازار مورد توجه فعالان قرار گرفته بود تا معاملات مثبتی را در آن شاهد باشیم. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 33.1+ میلیون تومان است. این صنعت با سپری کردن روز تمام سبزی، این احتمال را به‌وجود آورده که در روزهای آتی همچنان شاهد روند مثبتی در آن و تداوم در ورود نقدینگی هوشمند باشیم. همانطور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بازار باتوجه به ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه بالا، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند نیز به این صنعت وارد شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر میلیارد 480 تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کرمان
 • ثاباد
 • ثعمرا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 مرداد

 

1. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 33.4- میلیون تومان است. معاملات این صنعت تحت تاثیر بازگشایی سهم خودرو قرار گرفت؛ با توجه به این موضوع که این سهم به‌دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه بسته بود، در معاملات امروز بازگشایی خوبی داشت و با رشد 21 درصدی باعث رشد 10 هزار واحدی شاخص کل شد. در آن طرف ماجرا، این بازگشایی بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو گذاشت تا برای سومین روز متوالی این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شود. بازگشایی نماد خودرو علاوه بر کاهش مقدار شاخص فیندو در این صنعت، باعث کاهش شاخص فیندو در کل بازار نیز شد تا از این نماد بتوانیم به عنوان عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو کل بازار در انتهای معاملات نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2819 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خزامیاد
 • ختوقا
 • خمحرکه

 

2. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 33- میلیون تومان است. در کنار صنعت خودرو و ساخت قطعات، معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شد، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو کل بازار داشته است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان از این موضوع دارد که نماد شتران عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2984 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شتران
 • شبندر
 • شبریز

 

3. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو استخراج کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.2- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است شاخص فیندو در این صنعت روند صعودی در پیش گرفت و در انتهای بازار با ثبت اعداد مثبت به کار خود خاتمه داد. معاملاتی که در نیمه ابتدایی بازار انجام شده است، به‌دلیل آن که با اختلاف سرانه پایین و ارزش بالا همراه بوده است، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 558 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 308 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کگهر
 • کروی

شاخص هفتگی فیندو 28 تیر - 1 مرداد

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تغییر روند؟! امروز دوشنبه 5 مرداد است؛ پس از آن...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تغییر روند؟! امروز دوشنبه 5 مرداد است؛ پس از آن...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تغییر روند؟! امروز دوشنبه 5 مرداد است؛ پس از آن...

نظرات