بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:462 تاریخ انتشار:1399/02/06 21:38
شاخص فیندو - 6 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 6 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 6 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، زکوثر، تملت و ... انجام شد. درحالی وارد هفته جدیدی از معاملات شدیم که شاخص کل در هفته گذشته، بدون استراحت و اصلاح با قدرت رشد کرد و توانست بازدهی 15 درصدی را کسب کند. باتوجه به صحبت‌های جناب آقای روحانی در هفته گذشته، این هفته شاهد عرضه بخشی از صندوق‌های ETF خواهیم بود؛ در پیرو تایید حرف ایشان، در روز گذشته اطلاعیه مبنی بر اینکه اولین عرضه اولین صندوق ETF در این هفته منتشر شد؛ همانطور که در آگهی مشخص است، اولین صندوق ETF که منتشر می‌شود، مربوط به صنعت مالی است. معاملات امروز بازار از روند هفته گذشته خود پیروی کرد و در نتیجه توانست در انتهای بازار با رشد 27459 واحدی، به کار خود پایان دهد. این مقدار از رشد شاخص کل، تا این لحظه بی‌سابقه بوده است و در نتیجه در معاملات امروز، شاهد رکورد دیگری از این شاخص بودیم. بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که امروز هم روندی مشابه روزهای گذشته سپری کردیم؛ به‌طوری که در ابتدای بازار سهام با صف خرید شروع به کار کردند؛ اما نکته قابل توجه این است که صف تعدادی زیادی از نمادها همچنان باقی ماند که این می‌تواند نشان از ادامه دار بودن رشد افسار گسیخته شاخص کل در روزهای آتی باشد.

اما در این روزها که در شبکه‌های اجتماعی صحبت از اهداف رویایی شاخص کل است نقدینگی تاز‌ه‌واردان به بورس حرف اول را در بازار می‌زند. در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند؛ باتوجه به این مسئله شاخص فیندو در معاملات امروز با ثبت عدد 5.64- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


لازم به ذکر است تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو رو به حداکثر برساندتا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.


ذکر این نکته الزامیست که گزارش تهیه شده براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، بدلیل آن که معاملات آن ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

 

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی، شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر عدم شرایط مناسب این شاخص در معاملات امروز است.

همانور که در نمودار مشخص است، شاخص فیندو در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در ابتدای بازار شاهد بیشترین مقدار و در انتهای بازار شاهد کمترین مقدار برای این شاخص بودیم.

بررسی وضعیت معاملاتی در صنایع و نمادها نشان می‌دهد که معاملاتی که در ساعت 11:30 در صنعت محصولات فلزی و همچنین در ساعت 12:00 در صنعت حمل و نقل، انبارداری انجام شده است، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنایع و همچنین کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 6084 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، کاهش 28 درصدی را نشان می‌دهد. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که یکی از دلایل کاهش ارزش معاملات حقیقی، قفل شدن اکثر نمادهای بازار در صف خرید و عدم عرضه این صف‌ها توسط سهامداران می‌باشد که باعث کاهش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی شده است.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر همانند روزهای گذشته در معاملات امروز خود روندی نزولی در پیش گرفت. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی به ارزش 2107 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در گزارش قبلی شاخص توضیح دادیم که باتوجه به شاخص فیندو و همچنان رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ از طرفی باتوجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهمتر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود دارد. (شاخص هفتگی فیندو)

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 اردیبهشت

1. محصولات کاغذی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.5+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در یک ساعت نخست بازار به‌دلیل ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه بالا، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. در ادامه شاخص فیندو وضعیت متعادلی را سپری کرد و در محدوده 1- تا 1+ میلیون تومان قرار گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 24 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در نمودار مشخص است، همانند اختلاف سرانه، ارزش معاملات حقیقی نیز در معاملات امروز، روندی نزولی سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد 14 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

چکاپا تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. اطلاعات و ارتباطاتشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.88+ میلیون تومان است. همانطور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو درباره این صنعت بیان کردیم، ورود و خروج نقدینگی به این صنعت، پیرو معاملاتی است که در نماد های‌ وب انجام می‌شود؛ امروز نیز این صنعت از این قاعده مستثنا نشد و معاملات این نماد به تنهایی این صنعت را تحت تاثیر قرار داد و باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در اکثر بازار شاهد شاخصی مثبت بودیم که نشان از وضعیت مناسب این شاخص در معاملات امروز این صنعت دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 44 میلیارد تومان می‌باشد. همانند کلیت بازار، در این صنعت نیز اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی را سپری کردند.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • های وب
 • اوان

 

3. زراعتشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.57+ میلیون تومان است. به‌دلیل آن که در 6 بازه زمانی شاخصی منفی را در این صنعت شاهد هستیم، در نگاه اول خروج نقدنیگی هوشمند از این صنعت احساس می‌شود؛ اما برسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، به‌دلیل اختلاف سرانه و همچنین ارزش بالای معاملات، ورود نقدینگی هوشمند را به این صنعت تایید کرده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 135 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زپارس
 • زمگسا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 6 اردیبهشت

1. ساخت محصولات فلزیشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 34.48- میلیون تومان است. همانطور که در توضیح شاخص فیندو در کل بازار نیز بیان کردیم، معاملاتی که در ساعت 11:30 در این صنعت انجام شده، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است. در نتیجه معاملات این صنعت را می‌توان در این ساعت خلاصه کرد؛ معاملاتی که با اختلاف سرانه پایین و همچنین ارزش بالا انجام شده است که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 97 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فللامی
 • فجام

 

2. حمل و نقل، انبارداریشاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 31.44- میلیون تومان است. همانند صنعت محصولات فلزی، معاملات در این صنعت هم، شاخص فیندو در کل بازار را به‌طور قابل توجهی کاهش داده است. همانطور که در توضیح شاخص فیندو در کل بازار نیز بیان کردیم، معاملاتی که در ساعت 12:00 در این صنعت انجام شده است، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نماد‌های این صنعت نشان می‌دهد که در این مقطع، نماد حآسا با معاملاتی که در آن انجام شده است، باعث این مقدار کاهش در شاخص فیندو شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 193 میلیارد تومان می‌باشد. اکثر معاملات در این صنعت در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار ثبت شده است؛ به‌طوری که در این مقاطع شاهد 107 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حآسا
 • حپارسا
 • توریل

 

3. وسایل و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.21- میلیون تومان است. این صنعت نیز در معاملات خود وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ توجه به این نکته که در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخص منفی و خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 124 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر روندی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت بطور میانگین شاهد 18 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • بموتو
 • نیرو

آشنایی با روش‌های تحلیل ورود و خروج نقدینگی هوشمند دردوره‌ی تابلوخوانی آکادمی فیندو.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 6 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی...

شاخص فیندو - 21 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 6 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی...

شاخص فیندو - 20 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 6 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی...

نظرات
پدرام خطیب

باسلام چرا در اکانت خریداری شده ی فیندو امکان دسترسی به شاخص فیندو صنایع وجود ندارند؟

حامد مددی

سلام. در آپدیت‌های بدی ایجاد خواهد شد هرچند یک ساعت یک بار صنایع برتر از نظر اختلاف سرانه در گزارشات اعلام میشن.